Справа № 2а/1570/7264/2011
07 лютого 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Дубовик Г.В.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1, (довіреність від 14.05.2011 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, представника фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області про визнання протиправними дій Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області стосовно складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, суд -
ОСОБА_1, представник фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, 15 вересня 2011 року звернувся в Одеський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області про визнання протиправними дій Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області стосовно складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог, в позові з посиланням на Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, Закон України «Про державний контролю за використанням та охороною земель», Положення про порядок оформлення, видачі і реєстрації приписів, Земельний Кодекс України, зазначено, що 12 лютого 2004 року Татарбунарська районна державна адміністрація та ПП ОСОБА_2, уклали Договір № 137 на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), загальною площею 0,50 га. Пунктом 2.1 Договору зазначено, що земельна ділянка надається в оренду на двадцять п'ять років з моменту передачі земельної ділянки. 12.02.2004 року було укладено акт приймання - передачі земельної ділянки. 11 квітня 2011 року старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Татарбунарського району Одеської області Чебаном Г.А., проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства по земельній ділянці, яка знаходиться на території піщаної коси Чорного моря 1-й км від села Лебедівка. За результатом перевірки складено акт від 11.04.2011 року, яким зафіксовано, що орієнтована площа земельної ділянки 1,30 га., яка знаходиться на території Тузлівської сільської ради і використовується ФОП ОСОБА_2., без правовстановлюючих документів, що суперечить земельному законодавству. Державний інспектор по використанню та охороні земель склав акт перевірки дотримань вимог земельного законодавства без вказівок про його усунення чи інших дій. 26.05.2011 року ОСОБА_2, отримав розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) у розмірі 2844,70 грн. З встановленими даними позивач не згоден та вважає їх незаконними та прийнятими з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки є незрозумілим, яким чином було проведено перевірку, що земельна ділянка виявилась орієнтованою площею 1,30 гектарів, якими саме документами Чебан Г.А., користувався при складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, адже в Договорі № 137 зазначено, що було надано лише 0,5 га земельної ділянки, у тому числі 0,5 га водного фонду, якими позивач користується, не порушуючи земельного законодавства; чому не було видано припис для усунення виявленого порушення земельного законодавства та усунення його наслідків; та на яких підставах було проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами несеного пункту).
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, підтримав позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві, та просив задовольнити позовні вимоги.
Приписами ч.4 ст. 128 КАС України, передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідач в судові засідання неодноразово не з'являвся, про причини неявки суд не повідомив. Справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.
В судовому засіданні свідок Чебан Г.А., пояснив, що він працює державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель в відділі Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області. 11 квітня 2011 року на підставі посвідчення відповідно до вимог діючого законодавства, ним проведена перевірка щодо дотримання вимог земельного законодавства СПД ОСОБА_2 При перевірці, яка проводилася в присутності ОСОБА_2, здійснено за допомогою вимірювальної рулетки заміри земельної ділянки огородженої стовпчиками та з двох сторін шифером. При перевірці встановлено порушення СПД ОСОБА_2, положень земельного законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та акт обстеження земельної ділянки. Для усунення виявлених порушень позивачу внесено припис та надано час для усунення виявлених при перевірці порушень.
Заслухавши пояснення представника позивача, свідка Чебан Г.А., дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_2, зареєстрований 10.07.2003 року Татарбунарською районною державною адміністрацією Одеської області, як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що підтверджено копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 8).
Правовідносини, пов'язані з орендою землі, визначені низкою законодавчих актів, до яких належать, Земельний кодекс України, Закон України «Про оренду землі».
Відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України (редакція чинна станом на 12.02.2004 року), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Головою Татарбунарської районної державної адміністрації 12 лютого 2004 року прийнято розпорядження № 55/А-2004 «Про передачу в оренду земельних ділянок», згідно якого надано згоду на передачу в оренду земельної ділянки на території піщаної коси курорту Лебедівка ПП ОСОБА_2, загальною площею 0,50 га терміном на 25 років для розміщення риболовецького причалу (а.с. 14).
12 лютого 2004 року Татарбунарською районною державною адміністрацією укладено з ПП ОСОБА_2, договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) № 137 (а.с. 9-10). Згідно розділу 1 та 2 зазначеного договору Татарбунарською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження Татарбунарської районної державної адміністрації № 55/А-2004 від 12.02.2004 року, позивачу передається в оренду строком на 25 років з моменту передачі земельної ділянки, земельна ділянка загальною площею 0,50 га., у тому числі 0,50 га., водного фонду, яка знаходиться на території піщаної коси, згідно з планом землекористування. Також 12 лютого 2004 року Татарбунарська районна державна адміністрація передала, а ПП ОСОБА_2, прийняв земельну ділянку загальною площею 0,50 га., водного фонду, що знаходиться на території піщаної коси 1-й км від села Лебедівка, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 11). 21 серпня 2010 року між сторонами договору № 137 від 12.02.2004 року укладено додаткову угоду про нову редакцію розділу 3 договору «Орендна плата»(а.с. 12).
Приписами ч.2 ст. 125 та ч. 2 ст. 126 ЗК України (редакція чинна станом на 12.02.2004 року), визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Статтею 20 зазначенного Закону передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом. В судовому засіданні судом встановлено, що договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) № 137 укладений 12 лютого 2004 року Татарбунарською районною державною адміністрацією з ПП ОСОБА_2, не зареєстрований у порядку, встановленому законом, а отже позивач не має права на оренду земельної ділянки згідно вищезазначеного договору.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно п. 1, п. 3, п. 7 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року (далі Положення) передбачено, що центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем). Одним із основних завдань Держкомзему є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель. Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
Приписами ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок.
11 квітня 2011 року в присутності СПД ОСОБА_2, відповідно до наказу № 139-Т-ДЗІ на підставі посвідчення на проведення перевірки № 004393 від 11.04.2011 року, державним інспектором відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області Чебаном Г.А., відповідно до вимог ст. ст. 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства СПД ОСОБА_2 За наслідками проведення перевірки 11 квітня 2011 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Татарбунарського району Одеської області Чебаном Г.А., складено акт перевірки вимог земельного законодавства. В акті перевірки зазначено, що у результаті перевірки встановлено: земельна ділянка орієнтовано площею 1,3 га., яка знаходиться на території Тузлівської сільської ради використовується СПД ОСОБА_2, без правовстановлюючих документів, та без рішень виконавчої влади. Також 11 квітня 2011 року державним інспектором Чебаном Г.А., здійснено в присутності СПД ОСОБА_2, обстеження самовільно зайнятої земельної ділянки площею 1,30 га., яка знаходиться на 1-ому кілометрі коси Чорного моря Татарбунарського району за межами Тузлівської сільської ради. За результатами обстеження земельної ділянки встановлено, що позивач самовільно зайняв та використовує земельну ділянку площею 1,30 га., із земель водного фонду Тузлівської сільської ради для розміщення причалу. Акт перевірки вимог земельного законодавства та акт обстеження земельної ділянки отримані ОСОБА_2, без зауважень, що підтверджено його підписами в актах.
За наслідками проведення перевірки 11 квітня 2011 року державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель Татарбунарського району Одеської області Чебан Г.А., вніс СПД ОСОБА_2, припис серії ТАТ № 0043331 про усунення порушень вимог ст. 125, 126, 211 ЗК України у 30-ти денний строк до 11 травня 2011 року. Даний припис отриманий ОСОБА_2, 11.04.2011 року, що підтверджено підписом останнього про отримання в приписі.
Відповідно до приписів Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року N 963, 26 травня 2011 року державним інспектором Чебан Г.А., здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) ОСОБА_2 Зазначений розрахунок 26.05.2011 року направлений на адресу ОСОБА_2, що підтверджено квитанцією відділу поштового зв'язку.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та пояснення свідка Чебан Г.А., суд дійшов висновку, що адміністративний позов про визнання протиправними дій Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області стосовно складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства не підлягає задоволенню, оскільки держаний інспектор при проведенні перевірки у ФОП ОСОБА_2, діяв у межах повноважень визначених приписами Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». За наслідками перевірки державний інспектор у відповідності до ст. 10 вище зазначеного Закону, склав акти перевірки та припис про усунення порушень вимог земельного законодавства. Зазначені документи вручені позивачу, що підтверджено підписами позивача на актах та приписі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, а також що позивачем не доведено, що дії Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області стосовно складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства відносно ФОП ОСОБА_2 є протиправними, а відповідачем надані письмові докази на спростування посилань позивача в адміністративному позові, суд вважає, що позовні вимоги є не законними не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 69-71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1, представника фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області стосовно складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства- відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 10 лютого 2012 року
Суддя Вовченко O.A.
.