Постанова від 01.02.2012 по справі 2а/1570/7940/2011

Справа № 2а/1570/7940/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2012 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

при секретарі Паровенко І.П.

за участю сторін:

представника прокуратури Бролінського Р.О.

представника позивача (за довіреністю) ОСОБА_2

відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Котовського міжрайонного прокурора в інтересах держави для захисту прав Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по штрафним санкціям у сумі 40 858, 35 грн., -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся Котовський міжрайонний прокурор в інтересах держави для захисту прав Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області і вказав, що фізична особа -підприємець ОСОБА_3 зареєстрований виконавчим комітетом Котовської міської ради Одеської області 17.04.1994 року за №НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1. Відповідач поставлений на облік у Котовській ОДПІ 17.04.1994 року за №68. Працівниками ДПА в Одеській області була проведена перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 08.08.2009 року за №4174/15/32/23/НОМЕР_1 та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000282303 від 31.08.2009 р. на суму 40858,35 грн. В ході перевірки були встановлені порушення п. 1, п.5, п. 12, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 року, що призвело до застосування штрафних санкцій у загальній сумі 40 858, 35 грн., відповідачем сума боргу по теперішній час сума боргу не сплачена, що стало підставою звернення до суду.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, шляхом направлення ухвали та судової повістки, що підтверджується поштовим повідомленням №01543150.

08.11.2011 року за вхідним № 37007/2011 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, відповідач з вимогами прокуратури та податкового органу не згоден, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду та просив суд позовну заяву Котовського міжрайонного прокурора залишити без розгляду.

25.01.2012 року в судовому засіданні клопотання відповідача щодо залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку судом вирішено, про що винесено відповідну ухвалу про відмову в задоволенні клопотання.

Таким чином, виходячи з принципу рівності сторін, у разі неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень та належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, справу може бути вирішено за його відсутності.

Відповідно до вимог статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою для представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних інших державних інтересів внаслідок протиправних дій чи бездіяльності фізичних або юридичних осіб, що вчиняються в діях між ними або з державою.

Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що фізична особа -підприємець ОСОБА_3 зареєстрований виконавчим комітетом Котовської міської ради Одеської області 17.04.1994 року за №НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1. Відповідач поставлений на облік у Котовській ОДПІ 17.04.1994 року за №68.

Відповідно до п.п.2.2, п.п.2.3 п.2 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)», затвердженого Наказом ДПА України №614 від 01.12.2000р., фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 за заявою від 19.11.2003р. здійснена в Котовській ОДПІ реєстрація реєстратора розрахункових операцій, - електронного контрольно-касового апарату SАМSYNG ЕR-350F UА, 2003 року виготовлення, виробник ДАТЕКС Україна, заводський номер ДЕ 00308975; ОДПІ зарезервований фіскальний номер 150400574 (згідно довідки від 19.11.2003р.). Вказаний електронний контрольно-касовий апарат опломбований НВПП «Ремсервіс»(код 24765776) згідно довідки №1282/201 від 24.11.2003р. та введений експлуатацію 24.11.2003р. в магазині «Добрий смак» за адресою: м. Котовськ вул.Котовського,14.

Котовською ОДПІ 24.11.2003р. видано фізичній особі-підприємця ОСОБА_3 реєстраційне посвідчення №150400574 про реєстрацію РРО, в якому зазначено, що зареєстрований РРО призначений до використання за адресою: м.Котовськ, вул. Котовського, 14 сфера застосування - роздрібна торгівля; ОДПІ зареєстровано книгу обліку розрахункових операцій для використання з РРО та розрахункову книжку з розрахунковими квитанціями (з розрахункової квитанції серія ЖААМ №138701 по розр. квитанцію серії ЖААМ №138750 згідно довідки від 25.11.2003р.)

Відповідно до ст.7 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року, порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України.

Згідно з п.п.2.2. п.2 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)», затвердженого Наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року, реєстрація РРО здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) суб'єкта господарювання, а якщо суб'єкт обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків, - то за місцем податкового обліку. У разі використання РРО на території іншої адміністративно-територіальної одиниці його необхідно до початку використання взяти на облік в органі ДПС за місцем використання, крім РРО, що застосовуються на об'єктах виїзної торгівлі (надання послуг), та резервних РРО. Реєстрація та взяття на облік здійснюються безоплатно, реєстрація - не пізніше двох робочих днів з моменту подання, а взяття на облік - у день подання суб'єктом господарювання усіх необхідних документів. Підприємства, що мають мережу відокремлених філій (представництв), які взяті на податковий облік у місцевих органах ДПС та відповідно до чинного законодавства самостійно сплачують податок на прибуток, можуть реєструвати РРО за місцезнаходженням цих філій.

Судом встановлено, що працівниками ДПА в Одеській області була проведена виїзна перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 08.08.2009 року №4174/15/32/23/НОМЕР_1, який був зареєстрований Котовською МДПІ Одеської області за № 0105/15/04/23/НОМЕР_1. Фізична особа підприємець ОСОБА_3 в отриманні акту перевірки відмовився, про що працівниками ДПА в Одеській області 08.08.2009р. був складений акт відмови від підписання та відповідно до п.п.4.8 п.4 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого виказом ДПА України від 10.08.2005р. №327 другий примірник акту перевірки ДПА в Одеській області був направлений фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 поштою.

В ході перевірки встановлені порушення Закону України „Про застосування реєстраторів рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ” № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, а саме: п.1 ст.3 Закону України №265/95-ВР-відповідачем проведено розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій та не роздруковано відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції при продажу товарів в сумі 76 грн.: однієї пляшки горілки «Немироф штоф»0,7л вартістю 29 грн.; двох пляшок пива «Балтика»0,5 л вартістю 4,60 за одну пляшку, загальною вартістю 9,20 грн.; двох пачок цигарок «Кемел»вартістю 6,80 грн. за одну пачку, загальною вартістю 13,60 грн.; однієї упаковки майонезу «Торчин» вартістю 6,80 грн.; однієї палки ковбаси «Одеська нова»вартістю 14,40 грн.; одного пакету вартістю 3,00 грн.

Штрафні санкції, згідно п.1 ст.17 Закону України №265/95-ВР, за дане порушення застосовуються у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність -у разі непроведения розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції - 5 х 76 = 380 грн.

Відповідно до п.1 ст. 3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з п.1 ст.17 цього Закону за порушення вимог до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (надання послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до п.5 ст.3 Закону України №265/95-ВР виявлено порушення встановленого порядку використання розрахункової книжки №1504000574/1 від 25.11.2003р., а саме: відсутність у книжці корінців квитанцій з номеру 138701 по номер 138704. Штрафні санкції за даний вид порушення згідно п.3 ст.17 Закону України №265/95-ВР застосовуються у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі порушення встановленого порядку використання розрахункової книжки - 20 х 17 = 340 грн.

Згідно ст.2 Закону України №265/95-ВР розрахункова книжка - це належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених законом випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій.

Порядок використання розрахункової книжки визначений Законом України №265/95-ВР та «Порядком реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», затвердженим Наказом ДПА України №614 від 01.12.2000р., та передбачає зокрема таке: при проведенні розрахункової операції заповнюється спочатку корінець, потім відривна частина розрахункової квитанції , при цьому вказані у корінці та у відривній частині розрахунків повинні бути ідентичними, відривна частина відокремлюється від корінця по лі відриву та видається покупцеві чи особі, яка отримує кошти (у разі здійснення операції видачі не пізніше завершення розрахункової операції; не дозволяється використовувати розрахункові квитанції повторно, виправляти записи у квитанціях, вилучати з розрахункової книжки корі розрахункових квитанцій, порушувати кріплення книжки.

Відповідно до акту перевірки відповідачем порушено п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР виявлено неведения у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, - накладні відсутні - на загальну суму 6 659 грн. 80 коп. (згідно відомостей про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) - додатку №2 до акту перевірки 08.08.2009р.),

За вказане порушення ДПА в Одеській області визначені штрафні санкції згідно с Закону України № 265/95-ВР - у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації - 6 659,80 х 2= 13 319,60 грн.,

Відповідачем при здійсненні підприємницької діяльності, відповідно до акту перевірки порушено п.13 ст.3 Закону України №265/95-ВР, а саме: встановлена невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, виявлено готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 5439 грн. 75 коп., що не відповідало показнику X- денного звіту РРО 0 грн. (денний звіт - документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням; X- денний звіт - денний звіт без обнуління інформації в оперативній пам'яті РРО).

Статтею 22 цього Закону передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

За вказане порушення передбачені штрафні санкції згідно у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність -5 439,75грн. -76 грн. = 5 363,75 грн. х 5 = 26 818,75 грн..

Під час перевірки 08.08.2009р. був здійснений покупюрний перелік коштів на місці проведення розрахунків особою, яка здійснювала розрахунки та перевіряючими, та складений опис готівкових коштів, що знаходились на місці проведення розрахунків, який був підписав особою, яка здійснювала розрахунки і податковими ревізорами.

Всього до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовано штрафних санкцій рішенням Котовської ОДП про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000282303 від 31.08.2009р: 380 + 340 + 26 818,75 + 13 319,60 = 40 858 грн. 35 коп.

За вказані порушення до відповідача були застосовані штрафні фінансові санкції у сумі 40858, 35 грн., згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000282303 від 31.08.2009р., яке відповідачем було оскаржено до Одеського окружного адміністративного суду.

15.02.2011 року справу за №2а-11231/09/1570 за позовом ФОП ОСОБА_3 до Котовської ОДПІ про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишено без розгляду, рішення суду першої інстанції ФОП ОСОБА_3 оскаржив до Одеського апеляцій адміністративного суду.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2011р. по справі за № 11231/09/1570 в задоволені апеляційної скарги ФОП ОСОБА_3 відмовлено, ухвалу першої інстанції залишено без змін.

Таким чином, сума боргу по штрафним санкціям, відповідно до рішення Котовської ОДП №0000282303 від 31.08.2009р., є узгодженою в судовому порядку.

Оцінюючи рішення суб'єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч.3 ст. 2 КАС України та доходить до висновку про правомірність прийнятого рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час офіційного з'ясування обставин справи, позивач довів суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та надав необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи наявні докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Котовський міжрайонний прокурор в інтересах держави для захисту прав Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 40 858 грн. 35 коп, обґрунтовані, підтверджені доказами, відповідають чинному законодавству, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 ) 40 858 грн. 35 коп. - суму штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм з регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (одержувач -УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області код 23214672 банк ГУДКУ в Одеській області МФО 828011 м. Одеса, код платежу 21080900 р/р 31419541700019).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею на протязі п'яти діб.

Суддя Потоцька Н.В.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 ) 40 858 грн. 35 коп. - суму штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм з регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (одержувач -УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області код 23214672 банк ГУДКУ в Одеській області МФО 828011 м. Одеса, код платежу 21080900 р/р 31419541700019).

01 лютого 2012 року.