79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
06 лютого 2012 р. № 2а-8590/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд
в складі : головуючого -судді Дем'яновського Г.С.,
при секретарі Бугарі Д.Р.
за участі: позивача - Цинайко Н.І.
представника відповідача : Бекесевича Ю.В.
представників третьої особи Романишина Ю.І.,Ференц М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Першого заступника прокурора м.Львова до Львівської міської ради ,третя особа товариство з обмеженою відповідальністю „Проммонтаж” СУ-529” про визнання протиправною бездіяльності ,визнання незаконною та скасування ухвали.
Адміністративний позивач -. Перший заступник прокурора м.Львова звернувся з позовом до Львівської міської ради ,третя особа товариства з обмеженою відповідальністю „Проммонтаж” СУ-529”, про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду протесту прокурора м.Львова від 30.05.2011 року № 61-1183 вих.11 ,визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради № 212 від 17.02.2011 року „Про користування ТзОВ „Проммонтаж”земельною ділянкою на вул.Богданівській ,42\3,42\12.” Позивач грунтує позовні вимоги,покликаючись на те,що означену земельну ділянку використовувало ВАТ „Промхімсантехмонтаж” на підставі рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 51 від 06.02.1998 року.,яке використовувало земельну ділянку без оформлення документів у встановленому ст.126 Земельного кодексу України порядку,що посвідчують право власності чи право користування землею,відповідно межі наданої ділянки в натурі встановлені не були.Земельна ділянка. площею 0,3531 га , вилучена ухвалою є лише частиною земельної ділянки ,ява перебувала в користуванні ВАТ ,відповідно при вилучені було змінено межі та розміри земельної ділянки,тому на підставі ст.123 Земельного кодексу України рішення про надання земельної ділянки у користування приймається на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Тому 30.05.2011 року прокуратурою м.Львова внесено протест на означену ухвалою з вимогою її скасування.
30.06.2011 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №574 „Про розгляд протесту заступника прокурора м.Львова від 30.05.2011 року №61-1183 вих.11”і хоча частково ухвалу змінено протест відповідачем не розглянуто.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача позов не визнав , в запереченні вказав,що твердження позивача про те що земельна ділянка по вул.Богданівській повинна була надаватись в користування за проектом відведення є безпідставними. Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України за проектами землеустрою надаються в користування земельні ділянки в разі зміни їх цільового призначення або межі яких не встановлені в натурі. В даному випадку земельна ділянка надавалась в оренду без зміни її цільового призначення, а її межі були встановлені в акті на право постійного користування землею,виданого ВАТ „Промхімсантехмонтаж” Законність надання в оренду земельної ділянки підтверджується висновками експертизи.
Представники третьої особи позов не визнали ,у запереченні зазначили, що передача в оренду земельної ділянки ,площею 0,3531 га в оренду є законною і положення ст.123 Земельного кодексу України дотримані, що підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 14.10.2008 року №241 ,згідно п.11 якого ;”подана на державну землевпорядну експертизу технічна документація на земельну ділянку ТзОВ „Промонтаж” СУ-529” в м.Львові по вул.Богданівській ,42\3 ,42\12 відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та оцінюється позитивно”. Оскільки протест прокурора розглянутий на сесії ,то бездіяльності відповідача немає. В даний час укладено договір оренди земельної ділянки і тому представник просить в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, представників третіх осіб,сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
Ухвалою Львівської міської ради № 212 від 17.02.2011 року „Про користування ТзОВ „Проммонтаж”земельною ділянкою на вул.Богданівській ,42\3,42\12” вилучено за згодою з користування ВАТ „Прохімсантехмонтаж” земельну ділянку площею 0.3531 га на вул.Богданівській,42\3,42\12 та зараховано до земель міста, а також передано означену земельну ділянку ТзОВ „Проммонтаж” СУ-529” в оренду терміном на 10 років для обслуговування виробництва і складів за рахунок земель промисловості, транспорту,зв”язку, енергетики,оборони та іншого призначення за функцією використання-землі промисловості.
Відповідно до положень Статті 123 Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування 1. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідндо закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. 2. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
3. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України. 4. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону. 5. У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає. 6. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. 7. Якщо земельна ділянка надається у користування Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект із своїми пропозиціями до Кабінету Міністрів України.
8. Якщо земельна ділянка надається у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає його і в місячний строк подає зазначений проект із своїми пропозиціями до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
9. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. 10. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
11. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.10.2008 року №241 Головного управління Держкомзему у Львівській області вбачається,що технічна документація на земельну ділянку ТзОВ „Проммонтаж”СУ-529” в м.Львові по вул.Богданівській ,42\3,43\12 погоджена:
-управлінням земельних ресурсів у м.Львові,висновок №40\01-15\856 від 21.02.2008 року,кадастровий план,план земельної ділянки,
-управлінням архітектури і місцебудування-висновок №5-4573\2401 від 26.12.2007 року,план земельної ділянки.
З підсумкової оцінки якості розглянутої документації :Подана на державну землевпорядну експертизу технічна документація на земельну ділянку „ПРОММОНТАЖ”СУ-529” в м.Львові по вул.Богданівській ,42\3,42\12 відповідає вимогам чинного законодавства України,встановленим нормам і правилам та оцінюється позитивно.
З Договору оренди землі від 01 серпня 2011 року вбачається,що такий укладено Львівською міською радою з орендарем- ТзОВ „Проммонтаж”СУ-529 про передачу в строкове платне користування земельної ділянки ,яка знаходиться у м.Львові на вул.Богданівській,42\3,42\12 для обслуговування виробництва і складів. Строк оренди -10 років.Підстава укладення Договору -Ухвала Львівської міської ради №212 від 12.02.2011 року „Про користування ТзОВ „Проммонтаж”СУ-529” земельною ділянкою на вул.Богданівській ,42\3,42\12.”
До договору надано план земельної ділянки,яка передається в оренду,на якому зазначено контури земельної ділянки.
Означена земельна ділянка передану в оренду по Акту приймання -передачі об”єкта оренди.
Управлінням управління Держкомзему у м.Львові складено Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.05.23011 року № 40\01-15\3584,
З розрахунку орендної плати вбачається,що товариству встановлена орендна плата в розмірі 49776,51 грн. на рік.
Львівським міським центром Державного земельного кадастру складена експлікація означеної земельної ділянки, Технічна документація на означену земельну ділянку містить :ситуаційну схему,пояснювальну записку,довідку про правовий статус земельної ділянки,лист-згоду попереднього землекористувача на вилучення частини земельної ділянки,технічне завдання на розробку технічної документації,розпорядження про присвоєння окремої нумерації будівлям,,юридичні документи на об”єкти нерухомого майна, ,кадастровий план земельної ділянки,експлікацію,висновки відповідних органів про наявні обмеження при використанні земельної ділянки.
Однак зазначені документи були вироблені до вступу в дію нової редакції ст.123 Земельного кодексу України, яка прийнята ЗУ №509 від 16.09.2008 року ,а Ухвала Львівської міської ради прийнята після набрання законної сили,зазначеними змінами ,тобто 17 лютого 2011 року.
В цьому випадку при вирішенні означеного питання про надання земельної ділянки в оренду відповідачу слід було керуватись новою редакцією ст.123 Земельного кодексу України,а саме : означене рішення приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідндо закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Як вбачається з листа Управління Держкомзему у місті Львові від 15.04.2011 року № 40\7\66 проекти землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальність „Проммонтаж” СУ-529” не розроблялись , вказана земельна ділянка вилучена з користування ВАТ „Промхімсантехмонтаж”, \якою Товариство користувалось на підставі Державного Акту на право користування землею, за згодою ВАТ,яка не посвідчена нотаріально.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що Ухвалу Львівської міської ради №212 від 17 лютого 2011 року прийнято в порушення положень ст.123 Земельного кодексу України і тому вона підлягає визнанню незаконною та скасуванню.
Суд вважає,що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Львівської міської ради щодо неналежного розгляду протесту заступника прокурора м.Львова від 30.05. 2011 року за № 61-1183 вих.11 , не підлягають до задоволення,оскільки з Ухвали Львівської міської ради № 574 від 30.06.2011 року „Про розгляд протесту заступника прокурора м.Львова від 30.05.2011 року №61-1183-вих-11” вбачається,що означений протест у встановлені строки відповідачем розглянуто, і хоча прийняте рішення не в цілому задовільнило вимоги позивача, суд не може визнати вчинені Львівською міською радою дії по розгляду протесту прокурора протиправною бездіяльністю.
Таким чином позов підлягає до часткового задоволення в частині визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради № 212 від 17 лютого 2011 року „Про користування ТзОВ „Проммонтаж” СУ-529” земельною ділянкою на вул.Богданівській ,42\3,42\12”,а в решті позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 158,159,160, 161, 163, 167, КАС України, ,суд
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської міської ради № 212 від 17 лютого 2011 року „Про користування ТзОВ „Проммонтаж” СУ-529” земельною ділянкою на вул.Богданівській ,42\3,42\12”
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя :підпис-з оригіналом звірено.
Суддя Дем'яновський Г.С.