07 грудня 2011 року 16:25 Справа № 2а-0870/9678/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Авдєєва М.П.,
при секретарі судового засідання Задунайському І.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 (НОМЕР_1 від 05.12.1997);
представника відповідача-1 - ОСОБА_2 (доручення №128/11 від 17.01.2011);
представника відповідача-2 - ОСОБА_3 (довіреність від 07.06.2011);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Запорізького обласного центру зайнятості
Запорізького міського центру зайнятості
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
31.10.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.09.2011 направлено справу №2а-6998/2011 за позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького обласного центру зайнятості (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. За підсудністю справу передано на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 03.11.2011 прийнято адміністративну справу до провадження та призначено судовий розгляд на 28.11.2011.
Ухвалою суду від 28.11.2011 провадження у справі було зупинено до 07.12.2011 та за клопотанням позивача було залучено в якості співвідповідача Запорізький міський центр зайнятості.
У судовому засіданні позивач підтримав в повному обсязі позовні вимоги та зазначив, що був звільнений з ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» за п. 1 ст. 40 КЗпП України 20.05.2011. Зареєструвався у міському центрі зайнятості 23.05.2011, центром зайнятості не було запропоновано гідної роботи. Позивач забажав скористатись правом дострокового виходу на пенсію відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Оскільки позивач має право виходу на пенсію на пільгових умовах, що підтверджується довідкою УПФ України, позивач звернувся до Запорізького обласного центру зайнятості про надання йому клопотання до Управління пенсійного фонду України на дострокове оформлення пенсії. Проте видати клопотання позивачу відмовлено. З урахуванням викладеного просять позов задовольнити.
Представники відповідача-1 та відповідача-2 проти позову заперечили та пояснили, що відповідно до п. «г» п.1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон), право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку гарантується особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією, або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби, у зв'язку зі скороченням, чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення, як таких, що шукають роботу, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Згідно з пп. «г» п. 1 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», особами передпенсійного віку являються чоловіки, які досягли 58 років, та жінки, які досягли 53 років.
На день реєстрації в службі зайнятості ОСОБА_1 було лише 49 років, таким чином він не досяг предпенсійного віку, згідно законодавству про зайнятість.
Крім, того, Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 N 219, у п.3 передбачено, що реєстрація громадян, які звертаються до служби зайнятості проводиться за місцем їх проживання. ОСОБА_1 був зареєстрований у службі зайнятості 23.05.2011, згідно вказаного порядку, однак, до моменту зняття його з обліку - до Запорізького міського центру зайнятості письмової заяви на видачу клопотання до Пенсійного фонду на достроковий вихід на пенсію не надходило.
На підставі вищевикладеного просять відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
На підставі ст.160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін по справі, судом установлені наступні обставини.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Із матеріалів справи вбачається та у судовому засіданні встановлено, що позивач був звільнений з ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» за п. 1 ст. 40 КЗпП України 20.05.2011.
23.05.2011 ОСОБА_1 зареєструвався у міському центрі зайнятості. Оскільки позивачу центром зайнятості не було запропоновано гідної роботи, позивач забажав скористатись правом дострокового виходу на пенсію відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», де передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць: - чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 перебуває на обліку в Запорізькому міському центрі зайнятості, а з заявою про видачу йому клопотання і з відповідним позовом звернувся до Запорізького обласного центру зайнятості.
Відповідно до Положення про Запорізький обласний центр зайнятості, у Запорізького обласного центру зайнятості відсутні повноваження для видачі безробітним клопотання про достроковий вихід на пенсію.
Відповідно до п. 7 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу та безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 № 219, з заявою про видачу даного клопотання громадяни можуть звертатися до центру зайнятості де перебувають на обліку.
Крім того, відповідно до п. 7 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 538 від 25.05.2011, яка набрала чинності з 03.06.2011), громадянам передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент звільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку і трудовий договір з якими розірвано відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України, у разі, коли вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після вивільнення, у разі відсутності підходящої роботи видається клопотання до органів Пенсійного фонду України.
У позивача на день звільнення з ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» вік складав 49 років, що не дає права на оформлення дострокового виходу на пенсію.
Згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 08.08.2011 №625/021/106-11, Міністерства юстиції України від 12.08.2011 №11061-0-33-11/72 законодавством визначено, хто належить до осіб передпенсійного віку, а також, період протягом якого такі особи можуть скористатися правом виходу на дострокову пенсію. Тобто, право на гарантію, встановлену статтею 26 Закону України «Про зайнятість населення» мають особи, які відповідають одночасно таким умовам: на день звернення до служби зайнятості особа досягла передпенсійного віку і до досягнення права на пенсію за віком їй залишилось не більше ніж півтора року (чоловіки 58 років і 6 місяців, жінки 53 роки і 6 місяців); особу було звільнено з роботи з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників (ст. 40 п. 1 КЗпП України); особа протягом семи днів після звільнення зареєструвалася у центрі зайнятості як така, що шукає роботу; особі необхідно мати встановлений законодавством про пенсійне забезпечення загальний трудовий стаж.
При одночасній наявності всіх цих умов та відсутності підходящої роботи, служба зайнятості за бажанням громадянина протягом пошукового періоду надає клопотання про достроковий вихід на пенсію для подання в місцеві органи Пенсійного фонду України.
В судовому засіданні було з'ясовано що, під час перебування на обліку в службі зайнятості, ОСОБА_1 не надавав до Запорізького міського центру зайнятості заяву щодо дострокового виходу на пенсію, таку заяву позивач надав до Запорізького обласного центру зайнятості. При цьому, до компетенції указаного органу не входить видача безробітним клопотання про достроковий вихід на пенсію.
Згідно з пп. «г» п. 1 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», особами передпенсійного віку являються чоловіки, які досягли 58 років, та жінки, які досягли 53 років.
На день реєстрації в службі зайнятості ОСОБА_1 було лише 49 років, таким чином він не досяг предпенсійного віку, згідно законодавству про зайнятість.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ураховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 12.12.2011.
Суддя М.П. Авдєєв