07 грудня 2011 року 09:50 Справа № 2а-0870/8893/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., при секретарі судового засідання Ісаєвій Н.С., за участю представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 05 січня 2011 року), представника відповідача - Черненка К.А. (протокол №1 від 21 травня 2011 року), розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя до Відкритого акціонерного товариства «Хлібрембудмонтаж» про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
19 жовтня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (далі іменується - позивач) до Відкритого акціонерного товариства «Хлібрембудмонтаж» (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить стягнути на його користь суму заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 2324 грн. 37 коп.
За явлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» для платників збору об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначений відповідно до п.п. «б» «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах регулюється «Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України» від 19.12.2003р. №21-1 та Прикінцевими Положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Починаючи з квітня 2011 ВАТ «Хлібрембудмонтаж» не сплачує вказані платежі, в наслідок чого за період з квітня 2011 по серпень 2011 року у відповідача виникла заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії по вищевказаному пенсіонеру в сумі - 2324 грн. 37 коп.
Ухвалою судді від 20.10.2011 відкрито провадження в адміністративній справі.
07.12.2011 представник позивача, у судовому засіданні, підтримав позовні вимоги, дав пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти заявлених позовних вимог, зазначивши, що запис про період роботи ОСОБА_3 з 03.06.1975 по 21.07.1986, з 22.01.1990 по 03.04.1992 та посаду міститься у трудовій книжці. Із запису у трудовій книжці вбачається, що ОСОБА_3 працював з 03.06.1975 по 21.07.1986 електрозварювальником і з 22.01.1990 по 03.04.1992 газоелектрозварювальником в ремонтно-мониажній майстерні державного торгівельно-виробничого підприємства «Запоріжхліб», правонаступником якого не є ВАТ «Хлібрембудмонтаж». У відповідача відсутні первинні документи, які б дозволяли видати ОСОБА_3 уточнюючу довідку для підтвердження спеціального стажу, необхідного для нарахування та виплати пенсії призначеної на пільгових умовах згідно п. “б”ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки, яка підтверджує спеціальний стаж роботи ОСОБА_3, у відповідача відсутні підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії. Просить відмовити в задоволені позову.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме -звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У засіданні 07.12.2011, на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Повідомлено про час виготовлення постанови суду у повному обсязі.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з трудової книжки ОСОБА_3 з 03.06.1975 по 21.07.1986 та з 22.01.1990 по 03.01.1990 по 03.04.1992, останній перебував у трудових відносинах з ремонтно-монтажною майстерньою державного ТВП «Запоріжхліб» та працював на посаді електрозварювальника та газоелектрозварювальника тобто зі шкідливими і важкими умовами праці.
Рішенням Заводського районного суду м. Запоріжжя від 23.12.2008 у справі №2-1364/08 за позовом ОСОБА_3 до Відкритого акціонерного товариства «Хлібрембудмонтаж», третя особа УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя про усунення перешкод при оформленні пенсії на пільгових умовах, зобов'язання надати довідку тощо, встановлено, що ВАТ «Хлібрембудмонтаж» є правонаступником прав та обов'язків, які зв'язані з діяльністю ремонтно-монтажної майстерні державного торгівельно-виробничого підприємства «Запоріжхліб».
У ході перегляду вказаного рішення районного суду в апеляційному провадженні Апеляційним судом Запорізької області, рішенням якого від 18.02.2009 встановлено, що ОСОБА_3 працював з 03.06.1975 по 21.07.1986 електрозварювальником і з 22.01.1990 по 03.04.1992 газоелектрозварювальником ремонтно-монтажній майстерні державного торговельно-виробничого підприємств «Запоріжхліб», правонаступником якого є ВАТ «Хлібрембудмонтаж».
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно матеріалам справи, колишньому працівнику ремонтно-монтажної майстерні ДТВП «Запоріжхліб», правонаступником якої є ВАТ «Хлібрембудмонтаж», - ОСОБА_3, Управлінням Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.
Як вбачається з постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 12.06.2009 по адміністративній справі №2а-511/2009 пенсія ОСОБА_3 була призначена з 20.03.2009. ВАТ «Хлібрембудмонтаж» у даній справі приймало участь у якості третьої особи.
Доводи представника відповідача, стосовно того, що в зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки, яка підтверджує пільговий стаж роботи ОСОБА_3, у ВАТ «Хлібрембудмонтаж» відсутні підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, спростовується наступним.
Відповідно до п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 20 зазначеного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як було встановлено вищезазначеним судовим рішенням (по справі 2а-511/2009р.), у ОСОБА_3 трудова книжка є і в ній зазначені відомості, які встановлюють необхідний трудовий стаж для призначення пільгової пенсії. Цим же судовим рішенням було зобов'язано УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя призначити ОСОБА_3 пенсію на пільгових умовах з 20.03.2009.
Відкрите акціонерне товариство «Хлібрембудмонтаж», згідно з Розрахунками про суми фактичних витрат на виплату пільгових пенсій, має заборгованість щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної і виплаченої пенсіонеру ОСОБА_3 за період з квітня 2011 року по серпень 2011 року в розмірі 2324 грн. 37 коп.
Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997р. встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відкрите акціонерне товариство «Хлібрембудмонтаж» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зареєстроване в УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя як платних страхових внесків.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1992 № 1788, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та ін. установи та організації, об'єднання громадян та ін. юридичні особи повинні відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону. Об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до п.п. «б» «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно із статтями 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування2, на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: (...) - 100% від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону. Як вбачається з частини 1 статті 5 вищезазначеного Закону збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням доходів в установах банків на оплату праці.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також до 2000 року врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п. «б»- «з» цієї статті.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій визначено шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплат та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» № 21-1 від 19.12.2003 , яка зареєстрована в Мінюсті України 16.01.2004 за № 64/8663.
Згідно абз.2 п. 6.1. Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1. пункту 2.1. цієї Інструкції - 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції № 21-1 витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається управлінням Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го числа січня поточного року, та протягом 10-ти днів з новопризначених пенсій, що визначено п.6.4 вказаної Інструкції.
Згідно з п.6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму, фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
З 01.01.2004 р. набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України.
У відповідності до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до ч. 2 абз. 2 п. 1 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.
У зв'язку з вищенаведеним всі доводи представника відповідача є безпідставними.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Хлібрембудмонтаж» (69000, місто Запоріжжя, вулиця Готвальда, будинок №2; ідентифікаційний код 05379470) на користь Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з квітня 2011 року по серпень 2011 року в розмірі 2324 (дві тисячі триста двадцять чотири) грн. 37 (тридцять сім) коп., яку зарахувати на р/р №25603301001077, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України».
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М.Недашківська
12.12.2011 постанова виготовлена в повному обсязі та підписана.