08 грудня 2011 року ( о 16 год. 14 хв.) Справа № 2а-0870/10611/11
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
до Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Бердянської міської ради
про стягнення коштів за податковим боргом
У листопаді 2011 року Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Запорізької області (далі - Бердянська ОДПІ Запорізької області, позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Бердянської міської ради (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг по збору за розміщення відходів у спеціально відведених містах у розмірі 48 486,59 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) та зазначає, що станом на даний час відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 48 486,59 грн. Вказує, що за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності відповідачем до Бердянської ОДПІ Запорізької області надано податкові декларації за І та ІІ квартал 2011 року, відповідно до яких підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання з екологічного податку у сумі 34 673,40 грн. та 43 851,60 грн. Зазначає, що з урахуванням часткової сплати, податкові зобов'язання з даного виду податку складають 48 486,59 грн., у тому числі 47 525,00 грн. за основним платежем та 961,59 грн. нарахованої за несплату у встановлені строки податкового зобов'язання пені. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено. З урахуванням викладеного просить позовні вимоги задовольнити та стягнути з підприємства вищевказану суму заборгованості.
07.12.2011 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог. Із змісту даної заяви вбачається, що оскільки відповідачем частково у сумі 5 000,00 грн. сплачено суму податкового боргу, то загальна сума заборгованості по екологічному податку перед бюджетом зменшилась та станом на 06.12.2011 становить 43 486,59 грн., зокрема за основним платежем - 42 525,00 грн. та пеня у сумі 961,59 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 08.12.2011 надав суду клопотання (вх. № 49004) про розгляд справи за його відсутності. Уточнені позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проте 30.11.2011 на адресу суду від представника відповідача надійшов відгук від 29.11.2011 №658, із змісту якого вбачається, що у зв'язку із частковою сплатою у розмірі 4 000,00 грн. підприємство позовні вимоги не визнає лише у цій частині, позовні вимоги у частині стягнення заборгованості за основним платежем у розмірі 43 525,00 грн. та пені в сумі 561,59 грн. визнає повністю. На підтвердження вказаних обставин відповідачем до відгуку додано копії платіжних доручень від 14.11.2011 №1329, від 23.11.2011 №1378, від 24.11.2011 №1379, від 25.11.2011 №1385 на загальну суму 4 000,00 грн. Просить справу розглянути без його участі.
Згідно із ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Згідно ст. 41 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Комунальне шляхово-експлуатаційним підприємством Бердянської міської ради (ідентифікаційний код 13616331) відповідно до ПК України є платником екологічного податку.
05.05.2011 відповідачем до Бердянської ОДПІ Запорізької області було подано декларацію №40973, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання по збору за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти за І квартал 2011 року у розмірі 34 673,40 грн. (рядок 1.1.3).
20.07.2011 відповідачем до Бердянської ОДПІ Запорізької області було подано декларацію №54380, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання по збору за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах за ІІ квартал 2011 року у розмірі 43 851,60 грн. (рядок 1.1.4).
Матеріалами справи встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме на адресу відповідача поштою була направлена перша податкова вимога від 17.10.2001 № 1/105, яка отримана у повноваженим представником відповідача 16.11.2001, та від 17.12.2001 №2/526, яка отримана особисто директором підприємства.
Відповідачем частково у розмірі 35 038,47 грн. сплачено задекларовані самостійно податкові зобов'язання.
Відповідно до довідки про стан заборгованості станом на 02.12.2011 відповідач має податковий борг перед бюджетом з екологічного податку в розмірі 43 486,59 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 42 525,00 грн. та пенею, нарахованою за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, у сумі 961,59 грн., що саме представником відповідача визнано, у зв'язку із чим Бердянська ОДПІ Запорізької області звернулася до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до пп.14.1.57 п.14.1 ст.14 ПК України екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
Згідно із п.240.1 ст.240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписами ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
За приписами ст. 250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач самостійно визначив суми податкового зобов'язання по збору за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти за І квартал 2011 року та по збору за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах за ІІ квартал 2011 року, які у добровільному порядку у встановлені законодавством строки у повному обсязі не сплатив.
Крім того, відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу (пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України).
Відповідно до розрахунку пені, за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня у розмірі 961,59 грн.
Згідно пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач має податковий борг у розмірі 43 486,53 грн., зокрема за основним платежем - 42 525,00 грн. та пеня у сумі 961,59 грн., що саме представником відповідача визнано.
Органи державної податкової служби, відповідно до пп.20.1.18 п.20.1 ст.20 ПК України, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 95.1 - 95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково (ч.2 ст.51 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, всебічно розглянувши матеріали справи, суд приймає визнання відповідачем позовних вимог, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з рахунків платника податків Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Бердянської міської ради (ідентифікаційний код 13616331) на користь Місцевого бюджету м. Бердянська Запорізької області («збір за розміщення відходів у спеціально відведених місцях», р/р 33113364700011, код платежу 19010300, код ОКПО 34676953, МФО 813015) кошти у сумі податкового боргу у розмірі 43 486,59 грн. (сорок три тисячі чотириста вісімдесят шість грн. 59 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В.Батрак
Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 09.12.2011.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя І.В.Батрак