05 грудня 2011 року < Текст > Справа № 2а-0870/10769/11
11 год. 40 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
за участю прокурора Холодняк І.В.
представника відповідача Криворучко Г.О.
третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: прокурора Хортицького району м. Запоріжжя
до: Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя
третя особа: ОСОБА_2
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
Прокурором Хортицького району м. Запоріжжя подано адміністративний позов до Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя, третя особа ОСОБА_2, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя щодо відмови у видачі ОСОБА_2 клопотання для оформлення дострокового виходу на пенсію до органів Пенсійного фонду України та зобов'язання видати таке клопотання.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на Закону України «Про зайнятість населення», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ №219 від 14.02.2007.
Також позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя в порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ №219 від 14.02.2007, неправомірно відмовлено ОСОБА_2 у видачі клопотання для оформлення дострокового виходу на пенсію до органів ПФУ, оскільки станом на момент реєстрації у Правобережному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя, а саме станом на 01.08.2011 ОСОБА_2 досяг 48 - річного віку, право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до п. «а» ч. 1 ст. 13 закону України «Про пенсійне забезпечення» у останнього має виникнути з 02.01.2013, що підтверджується довідкою УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя від 08.08.2011. Разом з тим, прокурор вказує на те, що вказана довідка УПФУ також, свідчить про те, на момент вивільнення ОСОБА_2 на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України йому залишалось півтора роки до досягнення пенсійного віку, встановленого для нього ст. 13 закону України «Про пенсійне забезпечення». У зв'язку з чим прокурор вважає, що ОСОБА_2, у відповідності до п. «а» ч. 1 ст. 13 закону України «Про пенсійне забезпечення» та згідно з ч. 2 п. 7 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних має право на одержання клопотання для дострокового виходу на пенсію до органів ПФУ як особа, що має право на пенсію на пільгових умовах, яка реєструвалася у державній службі зайнятості як така, що шукає роботу, протягом семи календарних днів після вивільнення та така, для якої відсутня підходяща робота.
З урахуванням викладеного прокурор вважає дії посадових осіб Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя щодо відмови у видачі ОСОБА_2 клопотання для оформлення дострокового виходу на пенсію до органів ПФУ протиправними та такими, що порушуються права останнього, у зв'язку з чим просить суд позов задовольнити та зобов'язати відповідача видати ОСОБА_2 клопотання для оформлення дострокового виходу на пенсію до органів ПФУ.
Прокурор у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечила в повному обсязі, про що подала до суду заперечення проти адміністративного позову, в обґрунтування яких зазначила, що поняття «особа передпенсійного віку» в розумінні Закону України «Про зайнятість населення» чітко визначене ст. 5 цього закону, а саме особами передпенсійного віку є чоловіки по досягненні 58 років, жінки 53 років. Разом з тим, представник відповідача вказує на те, що у відповідності до та на виконання ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» та у відповідності до підпункту «г» частини 1 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення», а також Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ №219 від 14.02.2007 чітко закріплено вичерпні підстави видачі клопотань про достровокий вихід на пенсію до органів ПФУ, а саме право на видачу клопотань мають громадяни передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент вивільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку. У зв'язку з вищевикладеним представник відповідача вважає, що у Правобережного РЦЗ були відсутні підстави для видачі клопотання для оформлення дострокової пенсії ОСОБА_2, оскільки ОСОБА_2 не досяг передпенсійного віку, встановленого ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», а саме 58 років і 6 місяців.
Крім того, представник відповідача вказує на той факт, що надання клопотання особам, які за їх заявою одержали статус безробітного, Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007 №219 не передбачено.
Також представник відповідача зазначила, що Правобережний РЦЗ не заперечує проти того, що Законом України «Про пенсійне забезпечення» передбачена пільга у зниженні пенсійного віку для певних категорій осіб, до яких відноситься ОСОБА_2
З урахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що ОСОБА_2 має право скористатися пільговою пенсією за віком, встановленим Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та визначеним в довідці УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя, а саме при досягненні 50 років, у зв'язку з чим просила суд в задоволені позову відмовити.
Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні надав пояснення з приводу того, що Правобережним районним центром зайнятості неправомірно було відмовлено йому в отриманні клопотання для оформлення дострокового виходу на пенсію до органів ПФУ, оскільки він вважає, що має право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до п «а» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та у відповідності до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ №219 від 14.02.2007.
Також додатково в судовому засіданні третя особа ОСОБА_2 пояснив, що згідно довідки УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя, а також розрахунку стажу та атестації робочих місць він має право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги прокурора Хортицького районі м. Запоріжжя в повному обсязі.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.08.2011 ОСОБА_2 подав заяву до Правобережного РЦЗ про видачу клопотання про достроковий вихід на пенсію.
05.08.2011 Правобережним РЦЗ ОСОБА_2 було повідомлено про відсутність підстав для видачі клопотання для оформлення дострокової пенсії.
Також судом встановлено, що згідно даних трудової книжки НОМЕР_1 29.07.2011 ОСОБА_2 було звільнено з посади оператора олійного цеху ПП ОСОБА_3 з ініціативи власника підприємства, тобто на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв'язку зі скороченням чисельності працівників). Копія долучена до матеріалів справи.
08.08.2011 до Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя звернувся ОСОБА_2 для сприяння у працевлаштуванні.
Того ж дня, ОСОБА_2 подав заяву на ім'я директора Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя, у якій просив до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У заяві зазначено, що у даний час відповідач не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
На підставі особистої заяви та витягу із наказів про прийняті рішення по особі від 09.11.2011 року ПК №085911080100028 ОСОБА_2 з 08.08.2011 надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 1, 3, 4 ст. 22, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 N 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за N 915/5136.
Не погодившись з рішенням Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя від 05.08.2011 №2398 про відмову у видачі клопотання для оформлення дострокового виходу на пенсію до органів Пенсійного фонду України, 13.09.2011 ОСОБА_2 звернувся з відповідним звернення на незаконні дії співробітників Правобережного РЦЗ щодо відмови у видачі такого клопотання до Прокуратури Запорізької області.
Листом від 16.09.2011 №19-р Прокуратура Запорізької області було надіслано до Прокуратури Хортицького району м. Запоріжжя звернення ОСОБА_2, для організації перевірки та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
23.09.2011 прокурором Хортицького району в порядку ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» до Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя внесено протест №91-5828 вих. 4 на незаконні дії щодо відмови у видачі клопотання до органів Пенсійного фонду України.
30.09.2011 прокуратурою Хортицького району отримано інформацію про відхилення заступником директора Правобережного РЦЗ вищевказаного протесту, яке оформлене листом №2803 від 28.09.2011.
Не погодившись з діями співробітників Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя щодо невидачі ОСОБА_2 клопотання про достроковий вихід на пенсію, прокурор Хортицького району м. Запоріжжя звернувся до суду.
Відповідно до п. 7 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу та безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 № 219, з заявою про видачу даного клопотання громадяни можуть звертатися до центру зайнятості де перебувають на обліку.
Крім того, відповідно до п. 7 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 538 від 25.05.2011, яка набрала чинності з 03.06.2011), громадянам передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент вивільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку і трудовий договір з якими розірвано відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України, у разі, коли вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після вивільнення, у разі відсутності підходящої роботи видається клопотання до органів Пенсійного фонду України.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_2 на день звільнення з ПП ОСОБА_3 досяг 48 - річного віку, що не дає йому права на оформлення дострокового виходу на пенсію.
Крім того, ОСОБА_2 отримав статус безробітного 08.08.2011, з призначенням допомоги по безробіттю, на підставі особистої заяви, поданої на ім'я директора Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя.
При цьому, надання клопотання особам, які за їх заявою одержали статус безробітного, Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 не передбачено.
Згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 08.08.2011 року № 625/021/106-11, Міністерства юстиції України від 12.08.2011 року № 11061-0-33-11/72 законодавством визначено, хто належить до осіб передпенсійного віку, а також, період протягом якого такі особи можуть скористатися правом виходу на дострокову пенсію. А саме, при відсутності підходящої роботи, служба зайнятості за бажанням громадянина протягом пошукового періоду надає клопотання про достроковий вихід на пенсію для подання в місцеві органи Пенсійного фонду України. Тобто, право на гарантію, встановлену статтею 26 Закону України «Про зайнятість населення» мають особи, які відповідають одночасно таким умовам: на день звернення до служби зайнятості особа досягла передпенсійного віку і до досягнення права на пенсію за віком їй залишилось не більше ніж півтора року (чоловіки 58 років і 6 місяців, жінки 53 роки і 6 місяців);особу було звільнено з роботи з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників (ст. 40 п. 1 КЗпП України); особа протягом семи днів після звільнення зареєструвалася у центрі зайнятості як така, що шукає роботу; особі необхідно мати встановлений законодавством про пенсійне забезпечення загальний трудовий стаж.
При одночасній наявності всіх цих умов та відсутності підходящої роботи, служба зайнятості за бажанням громадянина протягом пошукового періоду надає клопотання про достроковий вихід на пенсію для подання в місцеві органи Пенсійного фонду України.
Тобто, особи, які відповідно до пенсійного законодавства мають право на пенсію за віком на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку), не можуть скористатися правом дострокового виходу на таку пенсію відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», у разі якщо вони не досягли передпенсійного віку встановленого Законом України «Про зайнятість населення» та Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219, для реалізації цього права.
Статтею 5 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що особами передпенсійного віку є чоловіки по досягненні 58 років, жінки - 53 років.
Згідно з пп. «г» п. 1 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі: особам передпенсійного віку (за два роки до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність»(за наявності відповідних умов).
Зазначеним законом визначено, що особами передпенсійного віку є виключно чоловіки, які досягли 58 років, та жінки, які досягли 53 років.
Як встановлено судом, на день звільнення та реєстрації в службі зайнятості ОСОБА_2 було 48 років, таким чином він не досяг предпенсійного віку, відповідно до законодавства про зайнятість.
Отже, статтею 5 та 26 Закону України «Про зайнятість населення» та Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим постановою КМУ від 14.02.2007 № 219 чітко закріплені вичерпні підстави видачі клопотань про достроковий вихід на пенсію до органів пенсійного фонду України, а саме, право на видачу клопотань мають громадяни передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент вивільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку.
Крім того, дострокова пенсія, відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», яка виплачується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, може бути надана лише тим категоріям громадян, які досягли віку, встановленого виключно ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», а саме чоловіки - після досягнення 58 років і 6 місяців, і при наявності стажу, який дає право на призначення пенсії, тобто стаж може бути як загальний, так і пільговий, але окрім стажу повинен бути ще перед пенсійний вік, визначений ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» - чоловіки після досягнення 58 років і 6 місяців.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що оскільки для ОСОБА_2 чинним законодавством, а саме Законом України «Про пенсійне забезпечення» вже передбачене право на пільгову пенсію, тому до даної пільгової пенсії неможливо застосувати ще і право виходу на дострокову пенсію. У зв'язку з чим, ОСОБА_2 має право скористатися пільговою пенсію за віком, встановленим Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та визначеним в довідці УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя, лише після досягнення 50 - річного віку.
З урахуванням викладеного та враховуючи те, що прокурором не доведено протиправність дій Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_2 у видачі клопотання для оформлення дострокової пенсії до органів ПФУ та те, що прокурором не надано належних доказів протиправності бездіяльності відповідача, суд приходить до висновку про відмову в задоволені позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішення повинен діяти: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов прокурора Хотицького району м. Запоріжжя про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша
Постанову в повному обсязі виготовлено 09 грудня 2011 року.