Ухвала від 21.11.2011 по справі 2а-0870/10787/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ

21 листопада 2011 року Справа № 2а-0870/10787/11

м. Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Авдєєв М.П., перевіривши матеріали адміністративного позову

за позовною заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2

до: відповідача 1 Прокуратури Запорізької області

відповідача 2 Прокуратури Запорізького району Запорізької області

відповідача 3 Запорізького районного відділу УМВС України в Запорізькій області

про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.11.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Прокуратури Запорізької області, Прокуратури Запорізького району Запорізької області та Запорізького районного відділу УМВС України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо неповідомлення про розгляд заяви про скоєння злочину та результати цього розгляду; зобов'язання кожного з відповідачів здійснити відповідні дії, а саме: розглянути заяву про скоєння злочину, за результатами розгляду винести відповідне рішення, передбачене ч. 2 ст. 97 КПК України - порушити кримінальну справу або відмовити в порушенні кримінальної справи та повідомити про прийняте рішення.

Аналізуючи матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 107 ч. 1 п. п. 4, 6 КАС України, суддя, після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства та чи немає підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 17 ч. 2 п. 1 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно зі ст. 17 ч. 3 п. 2 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно правові-спори що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Статтею 2 ч. 2 КАС України, встановлено що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

З матеріалів позовної заяви судом встановлено, що фактично спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачами з приводу порушення кримінальної справи за фактом підробки заповіту, а отже зазначений спір повинен розглядатися в порядку кримінального судочинства.

Згідно пункту 2 частини 3 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду, проте таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому Кримінально - процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб прокуратури, органів досудового слідства має свої особливості і не належить до управлінської сфери.

Порядок здійснення досудового слідства, оскарження до суду рішень, дій та бездіяльності посадових осіб в межах розслідування кримінальної справи та розгляду заяв (повідомлень) про скоєні злочини, регламентується главами 22, 23, 25, 26 КПК України. Зокрема, статтею 234 КПК України визначений порядок оскарження дій слідчого, та статтею 236 КПК України визначений порядок оскарження дій прокурора.

Згідно з приписами ст. 109 ч. 1 п. 1 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 оскаржують бездіяльність прокурора, слідчого прокуратури, Запорізького районного відділу міліції по кримінальній справі, виключний порядок оскарження таких дій встановлений нормами КПК України, що виключає можливість розгляду поданого позову в порядку адміністративного судочинства, суддя приходить до висновку, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 17, 107, 109, 160, 165 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у відкритті провадження в адміністративній справі.

Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 28 (двадцять вісім гривень 23 коп.).

Позовну заяву повернути позивачам з усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачам, що із скаргою на дії слідчого вони мають право звернутись в порядку кримінального судочинства до суду загальної юрисдикції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.П. Авдєєв