21 листопада 2011 року (12 год. 20 хв.) Справа № 2а-0870/8806/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Пекній Т.В.
за участю представників
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя
до Приватного малого підприємства «Вікторія-А», м. Запоріжжя
про стягнення податкового боргу
18.10.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду ( далі - суд) надійшов позов від Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя (далі - ДПІ у Ленінському районі, позивач) до Приватного малого підприємства «Вікторія-А» (далі - ПМП «Вікторія-А», відповідач) про стягнення коштів з рахунків відповідача податкового боргу в розмірі 6 971,00 грн., у тому числі з податку на прибуток у розмірі 1 531,00 грн. та з комунального податку в розмірі 5 440,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2181-ІІІ) та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі -ПК України) та зазначає, що станом на 14.10.2011 має податкову заборгованість, яка до теперішнього часу не погашена.
В судове засідання представник позивача не з'явився, 21.11.2011 надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. На адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та повістки про виклик, які були направлені відповідачу на його юридичну адресу: вул. Котляревського, буд.15, м. Запоріжжя, 69096, з відміткою поштового відділення зв'язку: «за закінченням терміну зберігання».
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З аналізу наведених норм КАС України, суд вважає, що ухвала про відкриття провадження від 21.10.2011 та повістки про виклик вручені відповідачу належним чином.
За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлені наступні обставини.
Приватне мале підприємство «Вікторія-А» (ідентифікаційний код 22134215) є юридичною особою, зареєстровано згідно з розпорядженням виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів від 17.04.1992 за №475-р.
Фахівцями ДПІ у Ленінському районі 16.03.2009 була проведена невиїзна документальна перевірка ПМП «Вікторія-А» з питання подання податкової звітності по комунальному податку за період з квітня по грудень 2006 року включно, з січня по червень 2007 року включно, з вересня по грудень 2007 року включно, з лютого по грудень 2008 року включно, з січня по березень 2009 року включно, про що було складено акт від 16.03.2009 №704 (далі - акт перевірки).
Проведеною перевіркою було встановлено, що відповідач:
- в порушення вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 №56-93, п. 2.6, 3.1. Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005 №6 «Про місцеві податки і збори» не подав у встановлені строки податкові розрахунки з комунального податку за звітні періоди: з квітня по грудень 2006 року включно, з січня по червень 2007 року включно, з вересня по грудень 2007 року включно, з лютого по грудень 2008 року включно, з січня по березень 2009 року включно.
На підставі акту перевірки позивачем було прийнято:
податкове повідомлення-рішення від 13.05.2009 форми «Р» №0029111501/0, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з комунального податку за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 5 440,00 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що зазначене податкове повідомлення-рішення було направлено позивачем на адресу відповідача поштою, але повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №253), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 №253, у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення, то податковий орган оформляє відповідний акт, із зазначенням причини неможливості вручення такого повідомлення. У такому випадку податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових повідомлень (оголошень). При цьому день розміщення такого повідомлення та дошці оголошень, вважається днем вручення його платнику податків.
На виконання зазначених приписів вищевказане податкове повідомлення-рішення було розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) ДПІ у Ленінському районі, про що було складено акт від 22.06.2009 №482.
Крім того, фахівцями ДПІ у Ленінському районі 16.03.2009 була проведена невиїзна документальна перевірка ПМП «Вікторія-А» з питання подання податкової звітності по податку на прибуток за наступні періоди: 11 місяців 2006 року, 2006 рік, 1 квартал та 11 місяців 2007 року, 1 півріччя, 9 місяців, 11 місяців 2008 року та 2008 рік, про що було складено акт від 16.03.2009 №704 (далі - акт перевірки).
Проведеною перевіркою було встановлено, що відповідач:
- в порушення вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, п.п.16.4 ст.16, п.п.22.13 ст. 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 №283/97-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №283/97-ВР) не подав у встановлені строки податкові декларації з податку на прибуток підприємства за звітні періоди: 11 місяців 2006 року, 2006 рік, 1 квартал та 11 місяців 2007 року, 1 півріччя, 9 місяців, 11 місяців 2008 року та 2008 рік.
На підставі акту перевірки позивачем було прийнято:
податкове повідомлення-рішення від 13.05.2009 форми «Р» №0028751501/0, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 1 530,00 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що зазначене податкове повідомлення-рішення було направлено позивачем на адресу відповідача поштою, але повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з приписами п. 4.9 Порядку №253 вищевказане податкове повідомлення-рішення було розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) ДПІ у Ленінському районі, про що було складено акт від 22.06.2009 №482.
Крім того, податковий борг по податку на прибуток також виник внаслідок несплати відповідачем зобов'язань по податку на прибуток, узгоджених самостійно шляхом подання декларації за 1 квартал 2011 року №35718 від 28.04.2011 на суму 1,00 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з приписами ст. 6 Закону №2181-ІІІ, відповідачу були направлені:
перша податкова вимога форми «Ю1» №1/605/10774 від 06.07.2009, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 13.10.2009, про що свідчить його підпис на корінці вказаної податкової вимоги;
друга податкова вимога форми «Ю2» №2/1311/20540 від 15.12.2009, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 15.12.2009, про що свідчить його підпис на корінці вказаної податкової вимоги.
Відповідно до вимог Закону №2181-ІІІ суми вказані у податкових вимогах відповідачем не були сплачені, тому на підставі п.п.7.2.1 ст.7 та п.п.10.1.1. ст..10 Закону №2181 ДПІ у Ленінському районі було прийнято рішення №9 від 15.01.2010 про стягнення коштів та продаж його активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.
Відповідно до наданого відповідачем зворотнього боку облікової картки платника станом на 18.11.2011 відповідач має податкову заборгованість (штрафні санкції): по податку на прибуток у сумі 1 531,00 грн., з комунального податку в сумі 5 440,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону Закон №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно з приписами положень ст. 16 Закону №283/97-ВР податок на прибуток за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду (п.16.4.).
Платники податку на прибуток у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Відповідно до положень ст.15 Декрету Кабінету Міністрів «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 №56-93 комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Відповідно до п.п. 2.5.-2.6, 3.1.-3.2. Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005, № 6 «Про внесення змін до положень про місцеві податки та збори» комунальний податок перераховується до бюджету міста за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби). Базовий (звітний) період - календарний місяць.
Рахунки, на які повинен бути сплачений податок повідомляється платникам після прийняття рішення про бюджет міста через установи банків та податкові інспекції за місцем реєстрації платника.
Платники комунального податку несуть відповідальність за неподання, несвоєчасне подання розрахунку комунального податку до органу державної податкової служби, правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати комунального податку до бюджету відповідно до Закону України від 4 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу" (зі змінами та доповненнями), Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", інших законодавчих та нормативно-правових актів.
Контроль за своєчасністю подання розрахунку комунального податку до органу державної податкової служби, правильність його обчислення, повноту і своєчасність сплати до бюджету здійснюють державні податкові інспекції міста.
Згідно з пп.17.1.1 п 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку
Аналізуючи вище викладені норми, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства відповідачу нараховані штрафні санкції за неподання податкової звітності по податку на прибуток та з комунального податку.
У відповідності до ст. 7 Закону України від 23.12.2010 р. № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», встановлено, що податки і збори, які справлялися до 1 січня 2011 року, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами /обов'язковими платежами/, сплачуються платниками податку у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI він набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Органи державної податкової служби, відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 95.1 - 95.2. ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкових зобов'язань відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158, 159, 161-163,167 КАС України, суд,
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя до Приватного малого підприємства «Вікторія-А», м. Запоріжжя про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з рахунків Приватного малого підприємства «Вікторія-А» (код ЄДРПОУ 22134215) податковий борг по податку на прибуток у сумі 1 531,00 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять одну гривню 00 копійок) на р/р №31117009700006, код платежу 11021000, отримувач: Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 34677103; банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015;
Стягнути з рахунків Приватного малого підприємства «Вікторія-А» (код ЄДРПОУ 22134215) податковий борг з комунального податку у сумі 5 440,00 грн. (п'ять тисяч чотириста сорок гривень 00 копійок) на р/р №33211828700006, код платежу 16010200, отримувач: Місцевий бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 34677103, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Шара