07 грудня 2011 року < Текст > Справа № 2а-0870/10325/11
10 год. 00 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом:Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення податкового боргу з платника податків - фізичної особи,
07.11.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі - позивач або ДПІ у Орджонікідзевському районі) з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1.) про стягнення податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 528 грн. 74 коп.
Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради, як фізична особа - підприємець 19.06.2007 за № 2 103 000 0000 034553 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №891/1215 від 27.09.2011.
Відповідно до заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 16.12.2008, ФОП ОСОБА_1 здійснював діяльність за спрощеною системою оподаткування без залучення найманих працівників.
Ставка єдиного податку складає 140 грн.
Згідно даних обліку та звітності ДПІ у Орджонікідзевському районі за відповідачем рахується податковий борг по сплаті єдиного податку з фізичних осіб в сумі 528 грн. 74 коп.
Станом на час звернення до суду сума боргу не сплачена.
На підставі викладеного просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по єдиному податку в сумі 528 грн. 74 коп.
Представник позивача, в судове засідання не з'явилась, подала до суду клопотання про розгляд справи без участі представника ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач повторно в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив. Про час, місце та дату розгляду справи була повідомлявся належним чином, заперечень проти адміністративного позову чи будь - яких заяв до суду не надіслав.
У зв'язку з повторною неявкою в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином про дату, час і місце розгляду справи, суд, керуючись ст. 128 КАС України, розглянув справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 зареєстрований державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради, як фізична особа - підприємець 19.06.2007 за № 2 103 000 0000 034553 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №891/1215 від 27.09.2011, яка міститься в матеріалах справи.
16.12.2008 ФОП ОСОБА_1 подано до ДПІ у Орджонікідзевському районі заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
У зазначеній заяві відповідач просив перевести його на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з 2009 року з видів діяльності «зборка меблів».
Ставка єдиного податку для фізичних осіб за данні види підприємницької діяльності складає 140 грн. на місяць.
Згідно заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 16.12.2008 і відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподатковування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (далі Указ) та Порядку видачі свідоцтв про сплату єдиного податку, затвердженого Наказом ДПА України від 29.10.1999 №599 (зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України №752/4045 від 02.11.1999), (далі Порядок) зі змінами і доповненнями (затверджених наказом ДПА України від 28.12.2001 №521, Зареєстрованого в Міністерстві Юстиції від 21.01.2002 №49/6337) ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було видане свідоцтво платника єдиного податку.
Розділом ХХ Податкового кодексу України встановлено, що з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділі ХІV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва Указ Президента України від 03 липня 1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (з наступними змінами) застосовуються з урахуванням окремих особливостей викладених у пункті 1 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI.
Указом Президента України від 03 липня 1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» передбачено, що фізична особа - платник єдиного податку сплачує єдиний податок у фіксованому розмірі, який встановлюється місцевими радами за місцем державної реєстрації цього платника залежно від виду діяльності, яку здійснює самостійно такий платник, у межах від 20 до 200 грн. на місяць, і розмір єдиного податку не залежить від результатів підприємницької діяльності, тобто від розміру чистого доходу такої діяльності за умови, що обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 500 тис. грн.. за календарний рік.
Відповідно до п.2 Указу та ч.5 п.2 Порядку, свідоцтва платника єдиного податку видається на рік, а оплата єдиного податку виробляється щомісяця, не пізніше 20-го числа місяця, якому випливає за тим, у якому здійснювалася попередня оплата єдиного податку.
Згідно даних обліку та звітності ДПІ у Орджонікідзевському районі за відповідачем рахується податковий борг по сплаті єдиного податку з фізичних осіб в сумі 528 грн. 74 коп. виходячи з наступного.
Податкова заборгованість у відповідача виникла внаслідок несплати встановленої ставки єдиного податку у розмірі 140 грн. щомісячно, починаючи за період 2009 року, а саме:
- 20.02.2009 у сумі 140 грн.;
- 20.03.2009 у сумі 140 грн.;
- 21.04.2009 у сумі 171 грн.;
- 21.05.2011 у сумі 171 грн.
Крім того, за відповідачем рахується переплата у розмірі 93 грн. 26 коп.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ФОП ОСОБА_1 відповідно до поданої до органів ДПС заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності був ознайомлений з граничним терміном сплати єдиного податку (щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця) та сумою єдиного податку, належною до щомісячної сплати, тобто 140 грн.
Згідно картки платника податків за період 2009 року, відповідачем щомісяця ставка єдиного податку у розмірі 140 грн. не сплачувалась.
Також, відповідно до наданої представником позивача в судовому засіданні довідки про заборгованість станом на 22.09.2011 за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 рахується податкова заборгованість по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 528 грн. 74 коп.
Таким чином, загальна сума податкової заборгованості по єдиному податку з фізичних осіб складає 528 грн. 74 коп.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожний громадянин України зобов'язаний сплачувати податки та збори в розмірах, встановлених законом.
Пунктом 16.1 п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі Закон №2181-ІІІ), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Пункт 5.1 ст.5 Закону №2181-ІІІ зазначає, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
В пункті 1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
Відповідно до п.1.11 ст.1 Закону 2181-ІІІ, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Тобто, до заяви відповідача Про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 16.12.2008 застосовуються положення Закону №2181-ІІІ.
Даний висновок підтверджується змістом цієї заяви, в якій зокрема зазначено про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з 2009 року, а також про те що підприємцю відомі положення Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку СПД - фізичною особою, граничний щомісячний термін сплати єдиного податку та сума єдиного податку.
Пункт 5.1 ст.5 Закону №2181-ІІІ зазначає, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п 5.3 статі 5 Закону України від 21.12.2000 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 зазначеного закону для подання податкової декларації.
Таким чином, сума сплати єдиного податку є узгодженою відповідачем з 16.12.2008 - дати звернення до податкового органу з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності.
Згідно п.п.5.4.1. п.5.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу у межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
У даному випадку, податкові вимоги були направлені боржнику на підставі Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі - Закону № 2181), яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів) під час виникнення податкового боргу ФОП ОСОБА_1, а саме відповідачу були направлені: перша податкова вимога форми «Ф1» №1/313 від 27.02.2009 та друга податкова вимога форми «Ф2» №2/811 від 29.05.2009.
Дані податкові вимоги повернулись на адресу позивача у зв'язку з відміткою пошти про неможливість вручення, у зв'язку з чим вказані податкові вимоги відповідно до п.6.2.4. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» були розміщені на дошці податкових оголошень ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, а саме: перша податкова вимога - 29.04.2009 та друга податкова вимога - 01.10.2009. Факт розміщення податкових вимог на дошці податкових оголошень органів ДПС підтверджується актами про неможливість вручення податкових вимог №185 від 29.05.2009 та №337 від 01.10.2009, які містяться в матеріалах справи.
Вказані податкові вимоги залишені відповідачем без задоволення.
Доказів оскарження податкових вимог чи сплати суми боргу відповідачем не надано.
Підпунктом 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 встановлено, що податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Вищенаведеними нормативними актами не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20 ст 20 ПКУ, органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не сплачено в повному обсязі суму податкового боргу з єдиного податку в розмірі 528 грн. 74 коп.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкової заборгованості в сумі 528 грн. 74 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб в розмірі 528 (п'ятсот двадцять вісім) грн. 74 коп. на р/р 34218379700007, код платежу 18050200, отримувач місцевий бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша