28 листопада 2011 року Справа № 2а-0870/5607/11
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Нечипуренко О.М., при секретарі Петрусь Д.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
За позовом: Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації
до ОСОБА_1
про стягнення надмірно отриманої допомоги по догляду за дитиною у розмірі 88,06 грн.,-
Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманої житлової субсидії в розмірі 540,60 грн.
Ухвалою суду від 21.10.2011, в порядку ст. ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-0870/5607/11 та призначено до судового розгляду на 09.11.2011. Провадження у справі зупинялось до 28.11.2011.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до п.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь в справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь в справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Як свідчать матеріали справи, 29.12.2008 року до Управління праці та соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації звернулась гр. ОСОБА_1 з заявою про призначення всіх видів допомог, в тому числі на призначення допомоги на дітей одиноким матерям : дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2.
До заяви було додано документи: копія паспорта та ідентифікаційного коду, довідку про склад сімї від 24.12.2008 р. № 2612 виданою Скельсківською сільською радою, копію свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 25.07.2006р. та копію свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 26.07.2006 р. з примітками «Повторно», довідка Скельсківської сільської ради від 05.07.1999р. № б/н про те, що батько - ОСОБА_3 записаний згідно ст.. 55 Кодексу про шлюб та сімю Української ССР, довідку б/н від 06.10.1998 р. видана Скельківською сільською радою про те, що батько - ОСОБА_2 записаний згідно ст.. 55 Кодексу про шлюб та сімю Української ССР.
На підставі поданих документів та заяви від 29.12.2008 року згідно протоколу № 410765 від 28.01.2009 року - управлінням було призначено допомога на дітей одиноким матерям на двох утриманців з 01.12.2008 р. по 29.02. 2016 р. в розмірі 210,60 грн. та з 01.03.2008 р. по 31.12.2017 р. в розмірі 210,30 грн. . а в загальній сумі з 01.12.2008 р. по 29.02.2016 р. в сумі 420,60 грн.
Згідно розпорядження про перерахунок допомоги від 02.12.2009р. з 01.11 2009 р. по 29.02.2016 р. сума допомоги на дітей одиноким матерям складає 465,60грн.
17.03.2010р. на адресу управління надійшов лист Служби в справах дітей Василівської райдержадміністрації від 17.03.2010 № 68/01-14 з проханням зупинити виплату допомоги на дітей одинокій матері у зв'язку зі справою № 2-122 від 19.01.2010р. - позбавлення батьківських прав по відношенню до своїх дітей.
На підставі вищевказаного листа - управлінням було припинена виплата допомоги на дітей одинокій матері та зроблено розрахунок надмірно отриманої допомоги.
Так за період з 01.02.2010 р. по 28.02.2010 р. сума надмірно отриманих виплат становить - 540,60 грн.
Спірні правовідносини регулюються Законом №2811-XII. Відповідно до п.3,5 ч.1 ст.3 Закону №2811-XII призначаються, зокрема, такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на дітей одиноким матерям.
Положеннями ст. 13 Закону №2811-XII встановлено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до вимог ст. 14 Закону №2811-XII допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).
Згідно з приписами ст.ст. 18-1, 18-2 Закону №2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до положень ст.18-4 Закону №2811-XII виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Відповідно до ч.2 ст. 22 Закону №2811-XII суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
На момент розгляду справи в суді, сума державної допомоги, виплачена надміру, відповідачем не повернута, заборгованість перед бюджетом не погашена. Розпорядження про зняття з виплати державної допомоги по догляду за дитиною відповідачем не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
1. Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманої допомоги по догляду за дитиною - задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації надміру отриману допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 557,80 грн. (п'ятсот п'ятдесят сім гривень 80 коп.) на р/р №35415086000513, код 03193117, МФО 813015, УДК в Запорізькій області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову у повному обсязі, відповідно до вимог ст. 160 КАС України, оформлено і підписано 05.12.2011.
Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко