21 листопада 2011 року Справа № 2а-0870/9311/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя
до: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про: стягнення заборгованості у розмірі 67 552,74 грн.
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 67 552,74 грн.
Ухвалою суду від 26.10.2011 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу строк для подання до суду заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування, або заяву про визнання позову.
До суду повернулось поштове повідомлення, відповідно до якого відповідачем 03.11.2011 особисто отримано ухвалу про відкриття скороченого провадження.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що станом на 18.10.2011 за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом у розмірі 67 552,74 грн., а саме:по податку на додану вартість на суму 63 330,25 грн., із яких 56 382,49 грн. - сума ПДВ та пені на суму 6 947,76 грн.:
- в результаті планової виїзної перевірки складено акт № 3500/17-2522418499 від 07.10.2009, яким встановлено порушення п.п.7.3.1 п. 7.3, п.п.7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме щодо включення до податкового кредиту ПДВ по податковій накладній за якій минув строк давності та включення до реєстру отриманих податкових накладних, які відсутні та включені двічі та прийнято податкове повідомлення-рішення за №0009711702/0/17942/10/17 від 20.10.2009 на суму 49 332 грн., в результаті часткової сплати на суму 46 033,77 грн., залишок заборгованості складає 3 298,23 грн. Вищевказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 28.10.2009.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 10 міс. 2009 року (вх. ДПІ № 107586 від 20.11.2009) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 3 545 грн.
- в результаті перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість складено акт № 3122 від 25.11.2009, яким встановлено порушення п.п.5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», щодо несвоєчасної сплати суми узгоджених зобов'язань з ПДВ та прийнято податкове повідомлення - рішення за № 0058141700/0 від 25.11.2009 на суму 666,08 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 11 міс. 2009 року (вх. ДПІ № 113485 від 21.12.2009) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 3531 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 12 міс. 2009 року (вх. ДПІ № 119137 від 14.01.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 3059 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 01 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 5530 від 17.02.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1967 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 02 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 10565 від 12.03.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1514 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 03 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 19989 від 14.04.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1626 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 04 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 35147 від 20.05.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1577 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 05 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 39812 від 19.06.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1944 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 06 міс. 2010 року ( вх. ДІІ1 № 52558 від 20.07.2010 р. ) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1915 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 07 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 63901 від 20.08.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2767 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 08 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 70638 від 21.09.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2333 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 09 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 81966 від 20.10.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1381 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 10 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 92311 від 22.11.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2203 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 11 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 98941 від 20.12.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1833 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 12 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 108773 від 20.01.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1798 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 01 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 4840 від 21.02.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1620 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 02 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 10812) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1679 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 03 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 32099 від 20.04.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1796 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 04 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 41760 від 19.05.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2186 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 05 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 46378 від 20.06.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2000 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 06 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 54034 від 20.07.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2530 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 07 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 62217 від 22.08.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2757 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з ПДВ за 08 міс. 2011 року (вх. ДПІ № 64285 від 20.09.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 2517 грн.
- в результаті перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість складено акт № 129 від 18.01.2010, яким встановлено порушення п.п.5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо несвоєчасної сплати суми узгоджених зобов'язань з ПДВ та прийнято податкове повідомлення - рішення за № 0002511700/0 від 18.01.2010 на суму 1631,42 грн.
- в результаті перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість складено акт № 3343 від 21.12.2009, яким встановлено порушення п.п.5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо несвоєчасної сплати суми узгоджених зобов'язань з ПДВ та прийнято податкове повідомлення - рішення за № 63421700/0 від 21.12.2009 на суму 708,76 грн.
Пеня у розмірі 6947,76 грн. нарахована за період з 20.10.2009 по 30.09.2011 на підставі п.п.16.4.1 п.16.4 ст. 16 Закону № 2181 за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань та п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, де визначено, що нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
По податку на доходи фізичних осіб на суму 1496,75 грн.:
за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб за березень 2011 р. (вх. ДПІ № 32091 від 20.04.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1496,75 грн.
По збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 2725,74 грн.:
за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 міс. 2010 року (вх. ДПІ № 84317 від 29.10.2010) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1294,54 грн., в результаті часткової сплати на суму 228,61 грн., залишок заборгованості складає 1065,93 грн.
- за результатом подання відповідачем до ДПІ у Ленінському районі податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік (вх. ДПІ № 112690 від 04.02.2011) сума податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 924,67 грн.
- в результаті перевірки своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища складено акт № 2339 від 14.10.2010, яким встановлено порушення п. п.п.5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо несвоєчасної сплати суми узгоджених зобов'язань та прийняті податкове повідомлення - рішення за № 0198161700/0 від 14.10.2010 на суму 196,75 грн. та за № 0198161700/0 від 14.10.2010 на суму 2,34 грн.
- в результаті перевірки своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища складено акт № 2802 від 18.11.2010, яким встановлено порушення п. п.п.5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо несвоєчасної сплати суми узгоджених зобов'язань та прийняті податкове повідомлення-рішення за № 0205421700/0 від 18.11.2010 на суму 258,91 грн. та № 0205421700/0 від 18.11.2010 на суму 277,14 грн.
Відповідно до п. 131.1 статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Згідно з п. 5.3 ст. 5 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350\18645, за бажанням платника податків органами державної податкової служби проводиться звірення нарахованих та погашених сум.
Таким чином, нарахування пені проводиться в автоматичному режимі органами державної податкової служби, при цьому таке нарахування розпочинаються від дня граничного строку сплати зобов'язання та закінчується днем погашення зобов'язання.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
У зазначені строки податкові зобов'язання не сплачені, а тому у відповідності до пп. 59.1 ст. 59 Кодексу визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, нарахування пені проводиться в автоматичному режимі органами державної податкової служби, при цьому таке нарахування розпочинаються від дня граничного строку сплати зобов'язання та закінчується днем погашення зобов'язання.
Відповідно до п.п.4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання.
Пункт 5.1 статі 5 Закону 2181 зазначає, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.1.3 ст. 1 Закону 2181 податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку , але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.п 1.11 ст. 1 Закону 2181 податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до п.п.5.3.1 п 5.3 статі 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 зазначеного закону для подання податкової декларації.
Згідно п. 5.4 Закону 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 49.16 ст. 49 Податкового Кодексу України встановлено, що ...платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання , самостійно визначене ним у податковій декларації, протягом строків , установлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Сума податкового боргу відповідачем не оскаржувалась.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків,яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків.
ДПІ вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно ст.6 ЗУ № 2181-ІІІ від 21.12.2000, були направлені платнику податків: перша податкова вимога № 1/2251 від 20.10.2009, та друга податкова вимога № 2/2646 від 01.12.2009.
Податкові вимоги було направлено боржнику на підставі Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до Податкового кодексу та керуючись ст. 104-107, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету Ленінського району м. Запоріжжя (код одержувача 34677103 в ГУДК України у Запорізькій області МФО 813015) податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 63 330(шістдесят три тисячі триста тридцять) грн.25 коп. (код платежу 14010100 на р/р 31119029700006), збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2 725 (дві тисячі сімсот двадцять п'ять) грн.74 коп. (код платежу 19050300 на р/р 33118330700006 ), на користь Місцевого бюджету Ленінського району м. Запоріжжя (код одержувача 34677103 в ГУДК України у Запорізькій області МФО 813015) податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1496 (одна тисяча чотириста дев'яносто шість) грн.75 коп. (код платежу 11010100 на р/р 33217800700006).
3.Звернути постанову суду до негайного виконання, відповідно до ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) О.В. Конишева