30 листопада 2011 року (11 год. 15хв.) Справа № 2а-0870/9930/11
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Сподінової А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Бізнес» про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Бізнес» наказом Мінекономіки від 28.03.2011р. №277,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
Позивач просить продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Транс Бізнес» наказом Мінекономіки від 28.03.2011р. №277 на термін до усунення ТОВ «Транс Бізнес» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції що діє з 11.02.2010р. ), тобто до погашення заборгованості в сумі 8562370,53 руб. РФ за зовнішньоекономічним контрактом від 23.11.2009р. №011 укладеним між ТОВ «Транс Бізнес» та ІП ОСОБА_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не були усунуті порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а також наявністю позитивного висновку ДПА України (лист №80272/5/22-6016 від 08.07.2011р.) щодо доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у зв'язку з наявністю інформації від ПАТ «Банк Кіпру» про порушення відповідачем термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час, місце судового розгляду повідомлявся належним чином.
Судова повістка повернулась з відміткою поштового відділення «організація не знайдена».
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ДПА України листом №2364/5/22-6016 від 23.02.2011р. звернулась до позивача з пропозицією про застосування до низки суб'єктів господарювання, в тому числі і відповідача, спеціальних санкцій у зв'язку з наявністю простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях (а.с. 14).
Міністерство економіки України наказом від 28.03.2011р. №277 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» за порушення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язаних із ним законів України, відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000р. № 52, відповідно до подання ДПА України №2364/5/22-6016 від 23.02.2011р. наказав застосувати, починаючи з 19.04.2011р., до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (а.с.69).
У відповідності до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
У відповідності до п. 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000р. № 52, Спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Ч. 6 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» передбачає, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
На звернення Міністерства економіки України від 20.06.2011р. №4202-30/825, ДПА України листом від 08.07.2011р. №8027/5/22-6016 надала перелік суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності щодо яких існує необхідність подовжити дію спеціальної санкції. До вказаного переліку віднесено також і відповідача (а.с.73).
Згідно до ч. 7, 8, 9 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Транс Бізнес», оскільки подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду за зверненням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) на підставі інформації ініціатора (ДПА України).
Також, суд погоджується з твердженням позивача про доцільність та обґрунтованість застосування спеціальної санкції - подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення відповідачем порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», оскільки згідно листа ДПА України від 08.07.2011р. №8027/5/22-6016, інформація в податкових органах України про погашення простроченої дебіторської заборгованості відсутня.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Транс Бізнес» наказом Міністерства економіки України від 28.03.2011р. № 277 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» до усунення ТОВ «Транс Бізнес» порушень ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за контрактом №011 від 23.11.2009р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлене 6 грудня 2011 року.
Суддя А.А. Щербак