Постанова від 18.10.2011 по справі 2а-0870/7555/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2011 року < Текст > Справа № 2а-0870/7555/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Артоуз О.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

ВСТАНОВИВ:

15 вересня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі про:

- зобов'язання Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі взяти до обліку список осіб, яким виплачено щомісячну державну адресну допомогу та суми витрат на виплату та доставку пенсій в повному обсязі;

- стягнення на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та витрат на виплату на доставку пенсій, у розмірі 381886 грн. 26 коп.

В адміністративному позові вказано, що відповідачем не виконуються обов'язки щодо відшкодування Пенсійному фонду України витрат, понесених в зв'язку з виплатою адресної допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 № 265 (далі - Постанова № 265). Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі не включаються до актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання і відповідно не приймаються до заліку для відшкодування суми витрат на виплату пенсіонерам щомісячної державної адресної допомоги та підвищення.

Враховуючи, що відповідачем не прийняті до заліку суми щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, призначеної та виплаченої пенсіонерам відповідно до Постанови № 265, позивач просить суд стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі зобов'язати Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі взяти до обліку список осіб, яким виплачено щомісячну державну адресну допомогу та суми витрат на виплату та доставку пенсій в повному обсязі та стягнути на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги та витрати на виплату на доставку пенсій, у розмірі 381886 грн. 26 коп.

Відповідач направив суду письмові заперечення на позов. З позовними вимогами не погоджується. Зазначає, що законодавством не передбачена виплата адресної допомоги за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань. Страхові виплати мають бути пов'язані із страховими випадками, що спричинили ушкодження здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання застрахованій особі. Адресна допомога до пенсії не є однією із страхових виплат та не властива Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, отже не має законних підстав для прийняття до заліку витрат управління Пенсійного фонду України в Мелітопольському районі Запорізької області по виплаті щомісячної державної адресної допомоги та стягнення суми державної адресної допомоги в розмірі 381886 грн. 26 коп. відділення Фонду. Просить у задоволення позову відмовити.

18.10.2011 сторони у судове засідання не зявились, направили до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Згідно із ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до п. 1. ст. 2. Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно п. 1. ст. 6. КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Пунктом 1. ст. 11. КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як вбачається з матеріалів справи Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі (далі - Виконавча дирекція) не включено до актів, відповідно не прийнято до заліку для подальшого відшкодування сума витрат на виплату пенсій в розмірі виплачених за період з березня по серпень 2011 року щомісячної державної адресної допомоги та витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі 381886 грн. 26 коп., а саме:

- за березень 2011 року - 65719 грн. 66 коп. (з них розмір державної адресної допомоги - 65563 грн. 39 коп., розмір витрат на виплату та доставку пенсій - 156 грн. 27 коп.);

- за квітень 2011 року - 63052 грн. 57 коп. (з них розмір державної адресної допомоги - 62895 грн. 43 коп., розмір витрат на виплату та доставку пенсій - 157 грн. 14 коп.);

- за травень 2011 року - 62103 грн. 80 коп. (з них розмір державної адресної допомоги - 61947 грн. 72 коп., розмір витрат на виплату та доставку пенсій - 156 грн. 08 коп.);

- за червень 2011 року - 64062 грн. 10 коп. (з них розмір державної адресної допомоги - 63913 грн. 78 коп., розмір витрат на виплату та доставку пенсій - 148 грн. 32 коп.);

- за липень 2011 року - 60401 грн. 24 коп. (з них розмір державної адресної допомоги - 60263 грн. 90 коп., розмір витрат на виплату та доставку пенсій - 137 грн. 34 коп.);

- за серпень 2011 року - 66546 грн. 88 коп. (з них розмір державної адресної допомоги - 66403 грн. 63 коп., розмір витрат на виплату та доставку пенсій - 143 грн. 25 коп.).

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон України №1788-ХІІ), пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання призначається органами Пенсійного фонду України.

Пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 265 встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Згідно п. 4 Постанови № 265, виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон України № 1105-ХІV) передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 № 5-4/4 (далі - Порядок № 5-4/4).

Відповідно до п. 4 Порядку № 5-4/4 відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України № 1788-ХІІ, № 1105-ХІV та інших нормативно-правових актів, а саме:

- сума основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

При цьому, слід зазначити, що перелік сум, що встановлений п. 4 Порядку № 5-4/4 є вичерпаним та розширеному тлумаченню не підлягає і серед видів пенсійного забезпечення, що підлягають відшкодуванню відповідними відділеннями Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відсутній такий вид пенсійного забезпечення як державна адресна допомога та витрати на її виплату та доставку.

Крім того, згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам» від 18.05.2004 № 1727-ІV, виплата державної соціальної допомоги і покриття на її доставку здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Тобто наведені вище норми чинного законодавства дають можливість зробити висновок про відсутність правових підстав та визначеного чинним законодавством порядку (механізму) відшкодування відповідними відділеннями Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України понесених Управліннями Пенсійного фонду України витрат на виплату державної адресної допомоги та витрат на її виплату та доставку.

Крім того, виходячи з того, що відповідно до Порядку відшкодування понесених Пенсійним фондом України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання передбачено шляхом здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Пенсійним фондом України, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано встановленого порядку вирішення питання щодо відшкодування сум, і він не є тією особою, якій належить право вимоги.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст.94, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі про зобов'язання вчинити певні дії та стягнути витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги та витрати на виплату на доставку пенсій - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова складена у повному обсязі у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.

Суддя /підпис/ О.О. Артоуз