копія
08 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/15561/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Капітал" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання проиправними та скасування рішень, -
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська. Звернувшись до суду, позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення відповідача про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних (фінансових) санкцій:
від 13.07.2010 року № 0002782303 в сумі 84 530,00 грн.;
від 13.07.2010 року № 0002792303 в сумі 340 грн.;
від 13.07.2010 року № 0002802303 в сумі 124 632,4грн.;
від 13.07.2010 року № 0002812303 в сумі 340 грн.;
від 13.07.2010 року № 0002822303 в сумі 324 039,50грн.;
від 13.07.2010 року № 0002832303 в сумі 340 грн.;
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішень що оскаржено.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
25.06.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Бабушкінському районі М. Дніпропетровська Залімським Р.В. та Висоцькою О.В., згідно направлень №536 від 23.06.2010 р. та №535 від 23.06.2010 р., на підставі п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ на АЗС, яка розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, проїзд Гальченко, 19 та на якій здійснює діяльність ТОВ «Нафта-Капітал», було проведено планову перевірку з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року №98/96-ВР, «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. №481/95-ВР, «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637.
За результатами перевірки був складений Акт від 25.06.2010 р. № б/н (бланк № 004053) (далі за текстом - Акт перевірки № 004053).
В Акті перевірки № 004053 зазначено, що перевіркою встановлено:
- незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме, фіскальний звітний чек за 27.03.2010 р. роздрукований 28.03.2010;
- несвоєчасне оприбуткування (не в день їх фактичного надходження) в КОРО від 14.10.2009 р. № 046200871 3р/2 готівкових коштів, а саме, готівка, яка отримана 27.03.2010 р. в сумі 16906,00 грн., оприбуткована в КОРО наступного дня по 2-звіту від 28.03.2010 р. № 0359.
В акті перевірки зроблено висновок про порушення підприємством вимог підпункту 2.6 глави 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (далі за текстом - Положення №637) та пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (далі за текстом - Закон № 265).
29.06.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Бабушкінському районі М.Дніпропетровська Залімським Р.В. та Висоцькою О.В., згідно направлень № 545 від 23.06.2010 р. та №546 від 23.06.2010 р., на підставі п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ на АЗС, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський р-н, смт. Ювілейне, вул. Магістральна, 35 та на якій здійснює діяльність ТОВ «Нафта-Капітал», було проведено планову перевірку з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року №98/96-ВР, «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР, «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637.
За результатами перевірки був складений Акт від 29.06.2010 р. №б/н (бланк №004048) (далі за текстом - Акт перевірки № 004048).
В Акті перевірки №004048 зазначено, що перевіркою встановлено:
- незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме, фіскальний звітний чек за 21.12.2009 р. роздрукований 22.12.2009 р.;
- несвоєчасне (не в день їх фактичного надходження) оприбуткування в КОРО від 14.10.2009 №04620087261 3р/2 готівкових коштів. Готівка в сумі 24926,48 грн., отримана 21.12.2009, оприбуткована в КОРО наступного дня по 2-звіту від 22.12.2009 р. №1903.
В акті перевірки зроблено висновок про порушення підприємством вимог підпункту 2.6 глави 2 Положення №637 та пункту 9 статті 3 Закону №265.
29.06.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами відділу контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Бабушкінському районі М. Дніпропетровська Залімським Р.В. та Висоцькою О.В., згідно направлень № 549 від 23.06.2010 р. та №550 від 23.06.2010 р., на підставі п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ на АЗС, яка розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Донецьке шосе, 182 та на якій здійснює діяльність ТОВ «Нафта-Капітал», було проведено планову перевірку з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року №98/96-ВР, «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР, «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637.
За результатами перевірки був складений Акт від 29.06.2010 р. №б/н (бланк №004049) (далі за текстом - Акт перевірки №004049).
В Акті перевірки №004049 зазначено, що перевіркою встановлено:
- незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме, фіскальний звітний чек за 04.11.2009р. роздрукований 05.11.09р.;
- несвоєчасне оприбуткування (не в день їх фактичного надходження) в КОРО від 14.10.2009 р. №0462008714р/2 готівкових коштів. Готівка у сумі 64807,90 грн. отримана
04.11.2009 р., оприбуткована в КОРО наступного дня по 2-звіту від 05.11.2009 р. №0878. В акті перевірки зроблено висновок про порушення підприємством вимог підпункту
2.6 глави 2 Положення №637 та пункту 9 статті 3 Закону №265.
Акти перевірки № 004048, № 004049, № 004053 були отримані ТОВ «НАФТА-КАПІТАЛ» 01.07.2010 р. разом з супровідним листом ДПІ у Бабушкінському районі М.Дніпропетровська № 26292/10/23-614 від 30.06.2010 р. (згідно Накладної ТВІН-ДМ № 006843 від 30.06.2010 р.).
06.07.2010 року ТОВ «НАФТА-КАПІТАЛ» до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська було подано Заперечення № 111, 112, 114 від 06.07.2010 року на Акти перевірок №004048, №004049, №004053.
ДПІ у Бабушкінському районі М. Дніпропетровська за результатами розгляду:
- Акту перевірки № 004053 прийнято:
- рішення від 13.07.2010 року № 0002782303 про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 84 530,00 грн. (16 906,00 грн. х 5) на підставі абзацу 3 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року № 436/95 (далі-Указ №436) - за несвоєчасне оприбуткування готівки;
- рішення від 13.07.2010 року № 0002792303 про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних фінансових санкцій в сумі 340 грн. на підставі пункту 4 статті 17 Закону №265 - за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
- Акту перевірки №004048 прийнято:
- рішення від 13.07.2010 року № 0002802303 про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних (фінансових) санкцій в 124 632,4грн. (24 926,48 грн. х 5) на підставі абзацу 3 статті 1 Указу №436- за несвоєчасне оприбуткування готівки;
- рішення від 13.07.2010 року № 0002812303 про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних фінансових санкцій в сумі 340 грн. на підставі пункту 4 статті 17 Закону № 265 - за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
- Акту перевірки № 004049 прийнято:
- рішення від 13.07.2010 року № 0002822303 про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних (фінансових) санкцій в 324 039,50грн. (64 807,90 грн. х 5) на підставі абзацу 3 статті 1 Указу № 436 - за несвоєчасне оприбуткування готівки;
- рішення від 13.07.2010 року № 0002832303 про застосування до ТОВ «Нафта-Капітал» штрафних фінансових санкцій в сумі 340 грн. на підставі пункту 4 статті 17 Закону №265 - за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
ТОВ «Нафта-Капітал» звернулось до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області із первинними скаргами № 145, 146, 147 від 29.07.2010 року на рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі М. Дніпропетровська від 13.07.2010 року № 0002782303, № 0002792303, № 0002802303, № 0002812303, № 0002822303, № 0002832303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Рішенням ДПА у Дніпропетровській області від 09.09.2010 року № 24418/10/25-008, прийнятим за розглядом первинних скарг (отримано ТОВ «Нафта-Капітал» 13.09.2010 року), рішення ДПІ у Бабушкінському районі М.Дніпропетровська від 13.07.2010 року № 0002782303, № 0002792303, № 0002802303, № 0002812303, № 0002822303, № 0002832303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій були залишені без змін, а первинні скарги - без задоволення.
ТОВ «НАФТА-КАПІТАЛ» 13.10.2010 року звернулось до Державної податкової адміністрації України із повторними скаргами № 184, 185, 186 від 11.10.2010 року на рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 13.07.2010 року № 0002782303, № 0002792303, № 0002802303, № 0002812303, № 0002822303, № 0002832303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Рішенням ДПА України від 18.11.2010 року № 12281/6/25-0415, прийнятим за розглядом повторних скарг, рішення ДПІ у Бабушкінському районі М. Дніпропетровська від 13.07.2010 року № 0002782303, № 0002792303, № 0002802303, № 0002812303, № 0002822303, № 0002832303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій були залишені без змін, а повторні скарги - без задоволення.
Державна податкова адміністрація України розглянула скарги директора ТОВ «Нафта-Капітал» Чабан А.Г. від 11.10.10 №№186, 185, 184 (вхідні №№9784/6, 9785/6 та 9786/6 від 14.10.10) на рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 13.07.10 №0002782303, №0002792303, №0002802303, №0002812303, №0002822303 та №0002832303, про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки та вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та на рішення ДПА у Дніпропетровській області, прийняте за розглядом скарги.
Позивач не згоден із застосованими до нього штрафних (фінансових) санкцій, зазначає, що адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами України, Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» не є законом, а тому застосування встановлених ним штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним.
Статтею 4 Господарського кодексу України визначено, що не є предметом регулювання нього Кодексу, зокрема, адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.
Статтею 106 Конституції України передбачено, зокрема, що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.
Статтями 8, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції органів державної податкової служби, до яких належать, зокрема здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають відповідно до закону, торгових патентів. Пунктом 2 статті 11 зазначеного Закону передбачено, що органи державної податкової служби в установленому порядку мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів. Статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог зазначеного Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Планові або позапланові перевірки осіб, які використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки, книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів, з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) (пункт 4 статті 17 Закону України).
Пунктом 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320) визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (пункт 2.6 глави 2 зазначеного Положення).
Підпунктом 7.5 пункту 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 1 грудня 2000 №614 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 106/5297) встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема, щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються штрафні (фінансові) санкції, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми. Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів, комерційних банків та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань. Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюється Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби (статті 2, З Указу). Рішення, що оскаржено, прийняті з урахуванням зазначених нормативних актів.
З огляду на викладене, рішення, що оскаржено є правомірними. Тому, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Постанова не набрала законної сили 08.02.2012
Суддя Р.А. БарановськийР.А. Барановський