18 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/12628/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Кисельові К.П.
за участю: представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Криворізька міська рада Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Криворізька міська рада Дніпропетровської області з вимогою щодо визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. кривому Розі Дніпропетровської області від 10.06.2011р. № 0003341742 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем плати за землю (орендна плата з фізичних осіб) ОСОБА_3 у розмірі 64244,55 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 28 вересня 2005 року між Криворізькою міською радою Дніпропетровської області (Орендодавець) та ОСОБА_3, (Орендар) укладено договори оренди земельних ділянок площею 547 кв.м по АДРЕСА_1, та 960 кв.м. по АДРЕСА_2, строком на 10 років, які зареєстровано у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства Центр державного земельного кадастру, відповідно за № 040510800405 та 040510800404. Згідно п.4.1 Договорів оренди річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку.
На підставі Нормативної грошової оцінки землі розмір земельного податку по двом орендованим ділянкам складає 17603,28грн.
21.09.2011р. Позивачем отримано податкове повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 10.06.2011р. № 0003341742 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем плати за землю (орендна плата з фізичних осіб) ОСОБА_3 у розмірі 64 244,55грн.
За правилом пп.288.5.2 п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Однак, Центральною МДПІ у м. Кривому Розі визначено до сплати 64 244,55грн. земельного податку, тобто, розмір земельного податку збільшено в 3,6 разів.
Умови договорів цілком відповідають вимогам закону, що діяв на момент їх укладання. Станом на 28.09.2008 року чинною була редакція ч.5 ст.21 Закону України «Про оренду землі» «Річна орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності ... не може бути меншою за розмір земельного податку».
У зв'язку із цим до моменту державної реєстрації відповідних змін договори, укладені сторонами у справі, діятимуть у відповідності із викладеними у них умовами. Враховуючи, що одностороння зміна умов договору забороняється чинним законодавством, зміна договорів за домовленістю сторін ще не відбулась, відсутні підстави вважати, що орендар має заборгованість із орендної плати, яка нараховувалась не у відповідності із договором.
Центральною МДПІ у м. Кривому Розі без достатніх правових підстав, тобто на власний розсуд, обраховано розмір земельного податку та визначено до сплати 64 244,55грн., тобто, розмір земельного податку збільшено в 3,6 разів.
На час укладення договорів оренди земельних ділянок ч.5 ст.21 Закону України «Про оренду землі» визначалось, що річна орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності... не може бути меншою за розмір земельного податку.
Таким чином, договори оренди земельної ділянки не є такими, що суперечать законодавству.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином. До суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача та надав заперечення в обґрунтування яких зазначив, що Податкове повідомлення-рішення від 10.06.2011р. за № 0003341742 та розрахунок орендної плати по кожному, договору, було надіслане громадянину ОСОБА_3 рекомендованим листом 17.06.11р. та було отримане 21.06.2011р, а не 21.09.2011р., як зазначається в позовній заяві.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, індексація її проводиться відповідно до ст. 289 ПКУ та Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів не пізніше 15 січня поточного року інформують ДПСУ та власників і землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки землі.
Розрахунок орендної плати за землю на 2011р. проводився контролюючим органом згідно п.54.3.3 ст.54 та п.286.5 ст.286 ПКУ на підставі наступних документів:
1. Договір оренди земельної ділянки від 28.09.2005р. № 040510800404 під розміщення станції Технічного обслуговування автомобілів за адресою АДРЕСА_2.
2. Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земель ділянки від 21.07.05р. № 1187.
3. Договір оренди земельної ділянки від 28.09.2005р. № 040510800405 під розміщення магазину - автосалону за адресою АДРЕСА_2.
4. Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земель ділянки від 21.07.05р. № 1188.
В даному випадку суть спору полягає в тому, що позивач просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення зі сплати орендної плати за землю, прийняте Центральною МДПІ з врахуванням того, що Криворізькою міською радою було змінено розмір орендної плати за землю на підставі Закону України від 03.03.2008 року №309-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який не був предметом розгляду в Конституційному суді щодо відповідності його норм вимогам Конституції України.
Таким чином, Центральна МДПІ у м. Кривому Розі жодним чином не могла і не може впливати на рішення, які приймаються в рамках договірних відносин щодо сплати орендної плати за землю між Криворізькою міською радою та платниками податків.
Центральна МДПІ у м. Кривому Розі в межах функцій та повноважень, покладених на органи ДПС у випадку зміни розміру орендної плати за землю нарахувала відповідні суми орендної плати, що підлягає сплаті до бюджету.
Крім того, обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на норми Цивільного Кодексу України в частині відсутності підстав для зміни в односторонньому порядку розмірів орендної плати. При цьому, слід зауважити, що Центральна МДПІ у м. Кривому Розі не є суб'єктом договірних відносин щодо сплати орендної плати за землю. Крім того в ч. 2 ст. 1 ЦКУ зазначено, що до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, відносини, щодо оподаткування орендної плати за землю мають грунтуватися виключно на нормах податкового законодавства.
На підстав вищезазначеного відповідач просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник третьої особи - Криворізької міської ради Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 28 вересня 2005 року між Криворізькою міською радою Дніпропетровської області (Орендодавець) та ОСОБА_3, (Орендар) укладено договори оренди земельних ділянок площею 547 кв.м по АДРЕСА_1, та 960 кв.м. по АДРЕСА_2, строком на 10 років, які зареєстровано у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства Центр державного земельного кадастру, відповідно за № 040510800405 та № 040510800404. Як вбачається з матеріалів справи, згідно п.4.1 Договорів оренди річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку.
21.06.2011 року ОСОБА_3 отримано податкове повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 10.06.2011р. № 0003341742 яким йому визначено суму податкового зобов'язання за платежем плати за землю (орендна плата з фізичних осіб) у розмірі 64 244,55грн.
За правилом пп.288.5.2 п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Однак, Центральною МДПІ у м. Кривому Розі визначено до сплати 64 244,55грн. земельного податку, тобто, розмір земельного податку збільшено в 3,6 разів.
Суд зазначає, що редакція частини 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» на момент укладення договору оренди земельних ділянок від 28 вересня 2005 року між ОСОБА_3 та Криворізькою міською радою: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляються і використовуються відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати (редакція Закону України «Про оренду землі» станом на 25.03.2005 року, наступна редакція - 20.12.2005 року).
Редакція частини 1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю» на момент укладення договору оренди земельних ділянок від 28 вересня 2005 року між ОСОБА_3 та Криворізькою міською радою: «Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частини другій статті 6 цього Закону (редакція Закону України «Про плату за землю» станом на 31.05.2005 року, наступна редакція - 06.10.2005 року).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок на момент укладення договору оренди становить:
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 547 кв. м. - 638 950,70 грн.
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 960 кв. м. - 1121376,00 грн.
Таким чином, з аналізу вищезазначених норм випливає, що на момент укладення договору оренди земельних ділянок (28 вересня 2005 року) між Криворізькою міською радою Дніпропетровської області (Орендодавець) та ОСОБА_3 (Орендар) площею 547 кв. м. по АДРЕСА_1 та площею 960 кв. м. по АДРЕСА_2, та до внесення змін до договору оренди земельних ділянок, оформлених належним чином, розмір орендної плати повинен визначатися нормами Закону України «Про плату за землю» і повинен встановлюватися у розмірі одного відсотка від грошової оцінки земельних ділянок.
Умови договорів цілком відповідають вимогам закону, що діяв на момент їх укладання. Станом на 28.09.2008 року чинною була редакція ч.5 ст.21 Закону України «Про оренду землі» «Річна орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності ... не може бути меншою за розмір земельного податку».
Однак, зміна умов договору контролюючим органом без внесення змін до самого Договору, не відповідає нормам цивільного законодавства. Співвідношення дії актів цивільного законодавства та договорів передбачено у ст.6 Цивільного кодексу України. Згідно ч.3 цієї статті сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Із змісту положення ч.5 ст.21 Закону України «Про оренду землі» випливає їх обов'язковість.
Цей висновок ґрунтується на нормі ч.1 та 2 ст.5 Цивільного кодексу України: «Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність». Таким чином, дія Закону України «Про оренду землі» в редакції від 03.06.2008р. поширює свою дію на відносини, що виникли після цієї дати і не може поширюватись на відносини, що виникли раніше.
В ст. 525 ЦК України зазначено про заборону змінювати умови зобов'язання в односторонньому порядку. Така позиція законодавця є очевидною та зрозумілою, оскільки навіть з поняття «договору» як правової категорії випливає, що договором є домовленість двох або більше сторін, будь-які зміни до договору можуть бути внесені тільки за спільною домовленістю сторін. Жодна сторона не вправі в односторонньому порядку вносити зміни до договору на власний розсуд без врахування прав та інтересів іншої сторони, адже така поведінка суперечить нормам чинного законодавства України і спрямована на порушення договірної дисципліни.
Пунктом 13 Типового договору оренди землі, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 3 березня 2004 та пунктом 4.5. договору оренди передбачені підстави для перегляду суми орендної плати. Однією з підстав для перегляду орендної плати є зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Отже, з вищевикладеного випливає, що збільшення розміру земельного податку на законодавчому рівні є тільки підставою для перегляду суми орендної плати, а не її зміни в односторонньому порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України та ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору (договору оренди землі) здійснюється за взаємною згодою сторін. Такий порядок внесення змін передбачений і п. 10.1 договору оренди. Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір. В ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі укладається в письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
За приписами ст. 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Тобто будь-які зміни до договору оренди землі вчиняються в письмовій формі і підлягають державній реєстрації. Аналогічно в ч. 1 ст. 210 ЦК України зазначено, що правочин, який підлягає державній реєстрації є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Таким чином, лише після державної реєстрації зміни набувають чинності і підлягають виконанню.
Проте, між сторонами договору оренди відсутні оформлені відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» домовленості щодо зміни розміру орендної плати.
Згідно п. 4.1. Договорів оренди від 28.09.2008 року, річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку. На час укладення договорів оренди земельних ділянок ч. 5 ст. 21 Закону України Про оренду землі» визначалось, що річна орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності ... не може бути меншою за розмір земельного податку.
Отже, враховуючи вищевикладене та норми чинного законодавства України, на даний час ОСОБА_3 зобов'язаний сплачувати орендну плату по договору оренди земельних ділянок площею 547 кв. м. по вул. по АДРЕСА_1, та 960 кв.м. по АДРЕСА_2, які зареєстровані у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства Центр державного земельного кадастру, відповідно за № 040510800405 та 040510800404, у розміру земельного податку, а не трикратного розмірі земельного податку.
У зв'язку із цим до моменту державної реєстрації відповідних змін договори, укладені сторонами у справі, діятимуть у відповідності із викладеними у них умовами. Враховуючи, що одностороння зміна умов договору забороняється чинним законодавством, зміна договорів за домовленістю сторін ще не відбулась, відсутні підстави вважати, що орендар має заборгованість із орендної плати, яка нараховувалась не у відповідності із договором.
Застосування ЦК України до спірних правовідносин є обґрунтованим відповідно до ст.9 ЦК України: «положення Цивільного кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сфері використання природних ресурсів, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства». Спеціальними законами - Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі» - не встановлений порядок зміни умов договору оренди земельної ділянки, отже застосуванню підлягають норми ЦК України, які не дозволяють змінювати умови договору в односторонньому порядку .
Центральною МДПІ у м. Кривому Розі без достатніх правових підстав, тобто на власний розсуд, обраховано розмір земельного податку
Центральною МДПІ у м. Кривому Розі визначено до сплати 64 244,55грн., тобто, розмір земельного податку збільшено в 3,6 разів.
Також, 26 грудня 2011 року представник відповідача Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі в судовому засіданні зазначила, що підставою для нарахування орендної плати позивачу у трикратному розмірі земельного податку стало заочне рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 07.11.2011 року у справі № 2-2550/11, яким внесено зміни в п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 28.09.2005 року № 040510800405, укладеного між Криворізької міською радою та ОСОБА_3
Проте, судом встановлено, що заочне рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 07.11.2011р. у справі № 2-2550/11 на час розгляду адміністративної справи не набрало законної сили, оскільки представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 лише 29 грудня 2011 року отримала копію заочного рішення від 07.11.2011 року у справі № 2-2550/11 та 29 грудня 2011 року до Саксаганського районного суду, рекомендованою кореспонденцією була відправлена заява про перегляд заочного рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 07.11.2011 року у справі № 2-2550/11 та призначення справи до розгляду в загальному порядку, що підтверджено копією опису вкладення в цінний лист та копія квитанції відділення зв'язку.
З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що відповідачем не спростовано доводи позивача, та не доведено підстав для застосування до позивача податкового повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 10.06.2011р. №0003341742, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем плати за землю (орендна плата з фізичних осіб) ОСОБА_3 у розмірі 64244,55 грн., а тому вищезазначене податкового повідомлення-рішення є нечинним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 4 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином з урахуванням системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Криворізька міська рада Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати нечинним і скасувати податкове повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 10.06.2011р. №0003341742, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем плати за землю (орендна плата з фізичних осіб) ОСОБА_3 у розмірі 64 244,55 грн.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 23.01.2012 року.
Суддя
Е.О. Юрков