копія
16 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/12230/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді
суддівОлійника В. М.
Захарчук Н.В., Рябчук О.С.
при секретаріЛоба Е.Г.
за участю:
представника позивача
представника відповідача Яшкіна Г.В.
Гнучих Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю ділерська контора "Укрінвест" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,-
30 вересня 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 749-ДМ від 07.12.2011 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн. на товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 749-ДМ від 07.12.2011 р. про накладення санкції на позивача за невиконання вимог пункту 11 розділу 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затверджених рішенням Комісії від 26.05.06 р. № 349 та п.п. 3.1. Положення про порядок складання адміністративних даних депозитарними установами, що здійснюють депозитарну діяльність зберігання цінних паперів, та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 04.04.06 № 4, а саме в частині неподання нерегулярних Даних в строки, встановлені вищевказаним Положенням № 4, в II кварталі 2011 року. Позивач вважає, що дана постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню, оскільки, на думку позивача, позивачем вчасно подано нерегулярні Дані до відповідача, що підтверджуються даними електронної звітності. Крім того, відповідачем несвоєчасно повідомлено позивача про дату розгляду справи, чим позбавлено позивача права на захист.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надавши заперечення на позов, в яких зазначено, що відповідачем порушено вимоги Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності та Положення про порядок складання адміністративних даних депозитарними установами, що здійснюють депозитарну діяльність зберігання цінних паперів, та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в частині неподання нерегулярних Даних в строки, встановлені Положенням № 4, в II кварталі 2011 року. На підставі виявленого порушення відповідачем винесено постанову № 749-ДМ від 07.12.2011 р., якою до позивача застосовано штрафну фінансову санкцію в розмірі 1700,00 грн. Таким чином, представник відповідача вважає, що при винесенні постанови № 749-ДМ від 07.12.2011 р. відповідач діяв у межах наданих повноважень, у відповідності до вимог законодавства України.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.1996 р. державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ст. 9 вищевказаного Закону, уповноважені особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право, зокрема, відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства.
16.08.2011 р. уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 235-ДМ, яким зафіксовано факт порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Укрінвест» пункту 11 розділу 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затверджених рішенням комісії від 26.05.06 р. №349 та п.п. 3.1. Положення про порядок складання адміністративних даних депозитарними установами, що здійснюють депозитарну діяльність зберігання цінних паперів, та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 04.04.06 № 4, а саме в частині неподання нерегулярних Даних в строки, встановлені вищевказаним Положенням № 4, в II кварталі 2011 року.
Нерегулярні дані (дата виникнення події 07.04.11) прийняті Комісією 29.04.11 № 50990, Нерегулярні дані (дата виникнення події 11.05.11) прийняті Комісією 11.07.11 № 52842, Нерегулярні дані (дата виникнення події 30.05.11) прийняті Комісією 07.06.11 № 51952.
Пунктом 3.1 Положення про порядок складання адміністративних даних депозитарними установами, що здійснюють депозитарну діяльність зберігання цінних паперів, та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачено, що нерегулярні Дані про власників пакетів акцій та власників іпотечних цінних паперів надаються до центрального апарату Комісії протягом трьох робочих днів після дати виникнення змін на особових рахунках у цінних паперах депонентів Зберігача унаслідок: змін на рахунку (відкриття рахунку) у цінних паперах депонента Зберігача, у результаті яких він стає власником пакета акцій емітента в обсязі 10 і більше відсотків статутного капіталу та/або в результаті яких він стає власником іпотечних цінних паперів; збільшення або зменшення кількості акцій на особовому рахунку в цінних паперах власника пакета акцій в обсязі від 10 до 100 відсотків статутного капіталу та/або в результаті збільшення або зменшення кількості іпотечних цінних паперів на особовому рахунку в цінних паперах власника; змін на особовому рахунку власника пакета акцій, унаслідок чого його володіння акціями емітента стає меншим 10 відсотків статутного капіталу (або закриття рахунку) та/або змін на особовому рахунку власника іпотечних цінних паперів унаслідок погашення іпотечних цінних паперів (або закриття рахунку).
Суд не погоджується з доводами позивача, що нормативні документи не заперечують можливості виправлення документів ліцензіатами та не обумовлюють терміни на виправлення, у зв'язку з чим нерегулярні Дані за 07.04.11 позивач подав своєчасно.
Пунктом 4.3 Положення № 4 встановлено, що нерегулярні Дані про власників пакетів акцій подаються електронною поштою на адресу zowners@stockmarket.gov.ua. Нерегулярні Дані про власників іпотечних цінних паперів подаються електронною поштою на адресу ipot@stockmarket.gov.ua. Після отримання Даних Комісією відправнику надсилається електронною поштою номер, за яким Дані зареєстровані в журналі прийняття Даних.
Згідно з п. 4.7 Положення № 4 Дані вважаються прийнятими, якщо подані до Комісії в електронній та паперовій формах у терміни та в обсязі, що встановлені цим Положенням, паперова форма Даних за складом Даних відповідає електронній формі та містить усі визначені цим Положенням реквізити, Дані зареєстровані в журналі прийняття Даних і про це зроблено відмітку на титульному аркуші Даних.
Отже, ліцензіат повинен подати нерегулярні Дані у терміни та в обсязі, що встановлені Положенням № 4. Подача товариством Даних в терміни, однак не в необхідному обсязі, свідчить про те, що Дані вважаються неприйнятими, а отже і неподаними відповідно до вимог Положення № 4.
Суд також враховує, що листом від 19.08.11 № 87/3б позивач надав до Комісії пояснення стосовно даної справи, відповідно до яких несвоєчасне надання нерегулярних Даних, які виникли 07.04.11, 11.05.11, 30.05.11, сталося у зв'язку з тим, що в період з 01.04.2011 р. по 10.07.2011 р. позивач здійснював переїзд та технічне облаштування за новою адресою місцезнаходження, у зв'язку з чим засоби мережі та Інтернету, якими надсилається нерегулярна інформація до Комісії, працювали з деякими перервами.
Таким чином, позивач не заперечував факту несвоєчасного подання інформації до Комісії.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України № 448/96-ВР, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема, за неподання чи подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 12 Закону України № 448/96-ВР встановлений порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів.
Так, відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України № 448/96-ВР штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
07 вересня 2011 р. уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 749-ДМ, згідно якої по відношенню до товариства з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест» застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 700 гривень.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. № 2272, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 р. № 120/14811.
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу IV вищевказаних Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил № 2272, справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої залучається до матеріалів справи. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Згідно з пунктом 1 Розділу VII Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформляється у вигляді постанови.
Пунктом 3 вказаного Розділу Правил встановлено, що за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
Судом встановлено, що 30.08.2011 р. постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів розгляд справи призначено на 12 год. 30 хв. 07.09.2011 р.
07.09.2011 р. під час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів керівник юридичної особи - позивача не прибув, оскільки лист з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів ТОВ «Укрінвест» отримано саме в день розгляду справи - 07.09.2011 р., що підтверджується відбитком печатки відділення Укрпошти на конверті та не спростовується відповідачем.
Вищевикладене свідчить про те, що несвоєчасно повідомивши позивача, відповідач здійснив розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів без участі представника позивача та без його належного повідомлення, що суперечить вищевказаним положенням Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.07 № 2272.
Виходячи з вказаного, суд доходить висновку про те, що відповідач, здійснивши розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів щодо ТОВ ділерська контора «Укрінвест», діяв поза межами наданих повноважень та не у встановлений законом спосіб.
Приймаючи рішення по справі, суд враховує вимоги ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що відповідач протягом судового розгляду справи не довів належним чином правомірність оскаржуваного рішення, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та визнати протиправною і скасувати постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 749-ДМ від 07.09.2011 р. Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн. на товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора "Укрінвест".
Відповідно до ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю ділерська контора "Укрінвест" судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 749-ДМ від 07.09.2011 р. Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн. на товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора "Укрінвест".
Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю ділерська контора "Укрінвест" судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 23 січня 2012 року.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно.
Суддя
Постанова не набрала законної сили
23 січня 2012 року.
СуддяВ.М. Олійник
Н.В. Захарчук
О.С. Рябчук
В.М. Олійник
В.М. Олійник