04 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/2804/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді : Чабаненко С.В.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет»до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області, треті особи: Горлівська об'єднана державна податкова інспекція, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,
ТОВ «АТБ-маркет» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду по позовом, згідно якого просив визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0000452306 та № 0000462306 від 22.02.2011 Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову вказано, що оскільки оскаржувані рішення податкового органу прийняті відповідно до висновків акту перевірки від 07.02.2011, складеного Горлівською ОДПІ, з якими позивач не погоджується та вважає їх безпідставними, то, відповідно, прийняті податкові рішення також є необґрунтованими та такими, що не відповідають діючому законодавству.
Відповідачем та третьою особою - Горлівською ОДПІ, суду надані письмові заперечення на адміністративний позов та відповідні їм докази.
В судове засідання не прибули представники відповідача та третіх осіб, хоча про дату, час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
У відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України розгляд даної справи судом здійснено у письмовому провадженні.
За результатами дослідження письмових доказів у справі, судом встановлено наступне.
Згідно акту № 00031/04/17/23/30487219 фактичної перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 07.02.2011, проведеної щодо господарської одиниці магазину, розташованого за адресою: м. Горлівка, пр-т Перемоги, 50 суб'єкта господарської діяльності ТОВ «АТБ-маркет» на підставі направлень від 04.02.2011 № 000055, № 000056 та у відповідності до наказу про проведення фактичної перевірки № 175 від 04.02.2011, встановлені порушення вимог п. 3, 10, 12 ст. 3 Закону України № 265/95 від 06.07.1995 «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами; п. 4.6 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) № 614 від 01.12.2000 зі змінами; п. 20.1.5. ст. 20, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010.
Встановлене порушення полягало у наступному: на місці проведення розрахунків відсутні та до перевірки не надані контрольні стрічки з семи реєстраторів розрахункових операцій (перелік яких наведено у додатку № 1) за останні три робочих дні (за 04.02.2011, 05.02.2011, 06.02.2011); здійснення реалізації товарів, які не обліковані за місцем реалізації та які не обліковані у встановленому порядку у період з 01.02.2011 по 07.02.2011 на загальну суму 8277,01 грн. згідно додатку 1.а до акту перевірки (не надано первинних прибуткових документів - накладних, ТТН, податкових накладних, накладних на внутрішні переміщення товарів - на крупу гречану; не забезпечено зберігання протягом встановлення терміну контрольних стрічок до сьома РРО за період з 04.02.2011 по 06.02.2011.
Також в акті перевірки зазначено, що керуюча магазином, у присутності якої проводилася перевірка, відмовилася надати у повному обсязі необхідні для проведення перевірки документи. Не було надано: товарні звіти по магазину за січень 2011, жодного первинного документу, що підтверджує факт надходження та оприбуткування крупи гречаної, контрольні стрічки РРО. Також керуюча магазином відмовилася від підписання наданих нею в ході перевірки звітів про продаж крупи гречаної за період з 01.02.2011 по 07.02.2011, які вона роздрукувала з комп'ютера у присутності працівників Горлівської ОДПІ.
На підставі акту перевірки № 00031/04/17/23/30487219 від 07.02.2011 Дніпропетровською МДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 22.02.2011 № 0000452306 та № 0000462306 про застосування штрафних (фінансових санкцій) за порушення, відповідно, п. 3, 10, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (штраф у розмірі 16724,02грн.), а також п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України (штраф у розмірі 510 грн.).
Відображені у акті перевірки порушення вимог податкового законодавства позивач не визнає, та зазначає, що первинна бухгалтерська документація не має зберігатися за місцем здійснення продажу товарів, оскільки за Положенням про порядок продажу товарів, що надійшли у реалізацію, затвердженим генеральним директором ТОВ «АТБ-маркет», постійне місце зберігання первинних документів з поставки товарів на склад та його переміщення на магазини - є бухгалтерія складу підприємства. При цьому відповідач посилається на роз'яснення, викладені у листах ДПА України від 11.12.2009 № 12903/6/23-7015/1391 та від 03.03.2009 № 4364/7/23-7017/159. Отже, на думку позивача, прийняті на підставі вказаного акту перевірки податкові повідомлення-рішення не відповідають чинному законодавству та мають бути визнані недійсними.
З доводами позивача щодо невідповідності встановлених перевіркою порушень вимогам податкового законодавства суд не погоджується, виходячи з наступного.
Так, в ході перевірки третьою особою - фахівцями Горлівської ОДПІ були встановлені порушення вимог: п.3, 10, 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями); п.4.6 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги). Затвердженого Наказом ДПАУ №614 від 01,12.2000р.; п.20.1.5 ст. 20, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. (порушено порядок застосування РРО: на місці проведення розрахунків відсутні та не надані до перевірки контрольні стрічки до 7 РРО за період з 04.02.11 по 06.02.11р.); не забезпечено зберігання протягом встановленого терміну контрольних стрічок до 7-х РРО за період з 04.02.11р. по 06.02.11 р.; здійснення реалізації товарів, які не обліковані за місцем реалізації, та які не обліковані у встановленому порядку у період з 01.02.2011р. по 07.02.2011р. на загальну суму 8277,01 грн. (не надано прибуткові документи на крупу гречану).
Чинним законодавством за зазначені порушення передбачено застосування фінансових санкцій: згідно п.5 ст.17, ст.20 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), п.п. 121.1 ст.121 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р.
Відповідно до вимог п.3, 10, 12 ст.3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
- друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;
- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій встановлено у п.4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)» затвердженого Наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 (зареєстровано в Міністерством юстиції України 05.02.2001р. №107/5298), підпунктом 4.6 якого передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності повинен забезпечити ведення в установленому порядку поточної, а також зберігання у господарській одиниці останньої використаної книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, та використаних контрольних стрічок за останні 3 робочих дні, за винятком об'єктів виїзної торгівлі та пересувної торговельної мережі.
Відповідно до вимог п.п. 85.2. ст.85 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до вимог п.п. 44.1. ст.44 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 р. для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України від 16.07.99 № 996-Х1У «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до пунктів 1, 3 і 5 статті 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Статтею 2 Закону № 996 визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Відповідно до пункту 17 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення затверджених постановою КМУ від 15.06.06р. № 833 забороняється продаж товарів, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
Висновки, зроблені працівниками Горлівської ОДПІ в акті перевірки TOB «АТБ-маркет» від 07.02.2011р. №16/05/03/23/30487219, обґрунтовані нормами чинного законодавства та фактичними обставинами, підтвердженими додатками до акту перевірки, які є невід'ємною частиною акту.
В ході проведення перевірки TOB «АТБ-маркет» не надано працівникам Горлівської ОДПІ документів, що спростовують висновки акта перевірки від 07.02.2011р. №16/05/03/23/30487219.
Що стосується посилання позивача на роз'яснення ДПА України стосовно пред'явлення документів бухгалтерського обліку та правомірності застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій , передбачених ст.ст. 20, 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд зазначає, що вказані роз'яснення не звільняють суб'єкта господарювання вести первинну документацію, якою мають фіксуватися факти здійснення господарських операцій, згідно із законодавством.
З урахуванням встановлених у справі обставин, досліджених доказів та проаналізованих норм податкового законодавства, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог TOB «АТБ-маркет».
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 11, 70-72, 86, 128, 160-162, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області, треті особи: Горлівська об'єднана державна податкова інспекція, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
С.В. Чабаненко