Постанова від 11.07.2011 по справі 2а-374/10/0470

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2011 р. Справа № 2а-374/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н. В.

при секретаріМоісєєва А.В.

за участю:

прокурор

представника позивача

представника відповідача не з'явився

Мирошниченко М.О.

Болжеларської О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Дніпрошина" до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, за участю прокуратури Бабушкінського району м.Дніпропетровська про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська з позовними вимогами про : - скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 30.11.2009р. № 1215 про застосування до Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що у оскаржуваному рішенні №1215 від 30.11.2009 р. на суму 365 568,23 грн. відповідач не зазначив, за несвоєчасну сплату страхових внесків за який період, до позивача були застосовані фінансові санкції та нарахована пеня. Сума зазначена в рішенні не співпадає з сумою боргу зазначеною в вимозі №Ю-0348 від 07.09.09р. про сплату суми недоїмки зі страхових внесків у розмірі 747004,52грн., відповідач помилився при визначенні розміру штрафної санкції, дата з якої відповідач починає нараховувати пеню - 20.08.09р., свідчить про те, що оскаржуване рішення прийнято у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків, нарахованих позивачем за липень 2009р., у разі несвоєчасної сплати страхових внесків рішення про застосування штрафних санкцій приймається за кожен місяць нарахування страхових внесків. Вказане рішення вважає незаконне, необґрунтоване, таке що суперечить Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно підлягає скасуванню.

Від відповідача надійшло заперечення в яких він посилається на те, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними і зазначає, що у рішенні від №1215 від 30.11.2009р. УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (надалі Управління) чітко зазначено, про те, що штрафні санкції та пеня нараховані за період з 20.08.2009 до 27.11.2009р.. У зв'язку з тим, що на кінець звітного базового періоду у позивача була несплачена заборгованість по страховим внескам, вимога №Ю-0348 від 07.09.2009р. сформована на всю суму боргу. Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку, суми коштів які надходять від платника на рахунок Пенсійного фонду відповідно до с.5 ст.106 Закону спрямовуються на погашення боргу у порядку календарної черговості, незалежно від визначення платником цільового призначення коштів.

Згідно повідомлення про вступ прокурора у справу вх.№63271 від 04.11.2010р. прокуратура Бабушкінського району м.Дніпропетровська повідомила про вступ у справу з метою захисту економічних інтересів держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська.

Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві та доповненнях.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на доводи викладені в запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи сторін, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи А01 №044047 та Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №237420, копії яких наявні в матеріалах справи, Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 02.08.94р.

Згідно Вимоги про сплату боргу №Ю-0348 від 07.09.2009р. заборгованість зі сплати страхових внесків ВАТ «Дніпрошина» становить 747004,52грн., яку отримано позивачем 09.09.2009р., що підтверджується штампом «Дніпрошина» вх.№586.

Відповідно до рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №1215 від 30.11.2009р., начальником управління на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до ВАТ «Дніпрошина», застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 356568,23грн. та нараховано пеню за період з 20.08.2009р. по 27.11.2009р. в розмірі 0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій - 18809,42грн. за період з 20.08.2009р. до 27.11.2009р.

Вказане рішення, згідно вх. .№889 від 17.12.2009р., отримано ВАТ «Дніпрошина».

Згідно Довідки-розрахунку фінансової санкції та пені №1215 від 30.11.2009р. по ВАТ «Дніпрошина» з 20.08.2009р.-27.11.2009р.: фінансова санкція по особовому рахунку 4%, 32% - 260157,88грн., фінансова санкція по особовому рахунку 2% - 96410,35грн., розрахунок пені по особовому рахунку 4%, 32% - 15676,52грн., розрахунок пені по особовому рахунку 2% - 18809,42грн. на загальну суму 375377,66грн.

Згідно Розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень 2009р. загальний оподатковуваний дохід (заробітна плата), з якого утримаються внески із застрахованих осіб по ВАТ Дніпрошина складає 4837707,17 грн., загальна сума страхових внесків за розділом І (графа 8) 1677613,02 грн., за серпень 2009р. загальний оподатковуваний дохід (заробітна плата), з якого утримаються внески із застрахованих осіб по ВАТ Дніпрошина складає 5031583,36грн., загальна сума страхових внесків за розділом І (графа 8) 1743970,10 грн., за вересень 2009р. загальний оподатковуваний дохід (заробітна плата), з якого утримаються внески із застрахованих осіб 5005054,36грн., загальна сума страхових внесків за розділом І (графа 8) 1733723,98 грн.

Відповідно до Розрахунку фінансових санкцій та пені, заборгованість відповідача складає: за липень 2009р. - 97497,23грн. (фінансові санкції - 73002,99грн., пеня - 24494,24грн.), за серпень 2009р. - 239350,57грн. (фінансові санкції - 174397,01грн., пеня - 64953,56грн.), за вересень 2009р. - 38529,81грн. (фінансові санкції - 28434,36грн., пеня - 10095,45грн.), всього фінансова санкція - 275834,36грн. та пеня - 99543,25грн.

Згідно картки особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників (32%, 4%, 42%), заборгованість відповідача за період з 01.08.2009р. по 30.11.2009р. складає 14362415,58грн.

Відповідно до картки особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників (1%-5%), заборгованість відповідача за період з 01.08.2009р. по 30.11.2009р. складає 879137,94грн.

Надані відповідачем копії платіжних доручень ВАТ «Дніпрошина» про сплату страхових внесків, пені та штрафів за період з 09.09.2009р. по 18.11.2009р. відрахування 33,2 % та 2 %, підтверджують дані карток особового рахунку позивача.

Згідно Довідки-розрахунку ВАТ «Дніпрошина» за період з 20.08.2009р. по 27.11.2009р. нараховано фінансової санкції та пені на загальну суму 375377,66грн.

Відповідно Витягу з картки особового рахунку страхувальника нараховані фінансові санкції та пеня, були застосовані до позивача в зв'язку з несвоєчасною сплатою нарахованих страхових внесків за період 20.08.2009 до 27.11.2009 року із строками затримки 68 календарних дні.

Згідно ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 30.11.2009р.) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальниками відповідно до цього Закону є 1) роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

На підставі п.6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Стаття 18 вказаного Закону передбачає, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство; законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Згідно зі статтею 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» базовим звітним періодом для роботодавців є календарний місяць.

Частина 12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно до п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно п.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Суми коштів, які надходять від платника на рахунок органу Пенсійного фонду, насамперед спрямовуються на погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення, незалежно від визначення платником цільового призначення цих коштів.

Згідно з частиною 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, на страхувальника накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника, яка є підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків і формується за даними звітів розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов'язань в порядку, передбаченому ч.5 ст.106 Закону.

Пунктом 5.1.4 Постанови Пенсійного фонду України N 21-1, від 19.12.2003, (із змінами і доповненнями) «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», передбачено що нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

П. 8.2. вищевказаної Інструкції передбачено, що органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків. У випадку "б" вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Згідно п.9.3.2. Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Посилання позивача, як на підставу для скасування оскаржуваного рішення на факт відсутності зазначення періоду, за який до позивача були застосовані фінансові санкції та нарахована пеня не знайшли свого підтвердження та спростовуються копією оскаржуваного рішення згідно якого зазначено, період за який стягується сума штрафу та застосовується пеня з 20.08.2009р. по 27.11.2009р.

Стосовно твердження того, що суми, які містяться у вимозі №Ю-0348 від 07.09.2009 р. є предметом для розрахунку фінансових санкцій та пені за рішенням №1215 від 30.11.2009, суд зазначає, що згідно з п.8.2 Інструкції №21-1, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків, вимога формується на підставі особових рахунків платника на всю суму боргу, у зв'язку з тим, що на кінець звітного базового періоду у позивача була несплачена заборгованість по страховим внескам, вимога №Ю-0348 від 07.09.2009 сформована на всю суму боргу.

Щодо тверджень позивача, з посиланням на ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оскільки базовим звітним періодом для роботодавців є календарний місяць у разі несвоєчасної сплати страхових внесків рішення про застосування штрафних санкцій приймається за кожен місяць нарахування страхових внесків, то суд частково погоджується з доводами позивача з огляду на вимоги п.9.3.2. Інструкції № 21-1 від 19.12.2003р., якою передбачено що складається рішення за формою згідно з додатком 14, а розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Проте з врахуванням підтвердження факту несвоєчасної сплати страхових внесків, що визнається самим позивачем згідно письмових пояснень, із строками затримки 68 календарних що підтверджується картками особового рахунку, звітами позивача за відповідні періоди, матеріалами справи в сукупності, суд зазначає, що окремі недоліки по формі не можуть бути підставою для скасування вірного по суті рішення.

За викладених вище обставин та відповідних доказів, суд вважає, що відповідач при винесенні оскаржуваного рішення допустив окремі недоліки, проте це не спростовує допущені позивачем порушення законодавства, та не вплинуло на винесення вірного по суті

рішення від 30.11.2009р. № 1215 про застосування до Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків, правомірність оскаржуваного рішення відповідачем доведена.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку в необхідності відмови в задоволенні поданого адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, за участю прокуратури Бабушкінського району м.Дніпропетровська про скасування рішення - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 15.07.2011 року.

Суддя Н.В. Турлакова