"21" лютого 2012 р.Справа № 11/7/5022-42/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Сидорук А.М.
Розглянув справу
за позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, м. Тернопіль вул. Білецька,51 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль вул. Шашкевича,3.
до відповідача: Коропецької сільської ради, смт. Коропець, Монастириського району, Тернопільської області.
За участю представників сторін
Прокурор: Козар С.В. -посвідчення № 60 .
Позивача: ОСОБА_1. - головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 1-1/1867 від 11.05.2011р.
Відповідача: не з'явився .
Суть справи: Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області, м. Тернопіль вул. Білецька,51 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль вул. Шашкевича,3 звернувся до господарського суду Тернопільської області із позовною заявою до Коропецької сільської ради, смт. Коропець, Монастириського району, Тернопільської області про стягнення 1 702 грн. 73 коп. шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря.
Представник позивача та прокурор позовні вимоги підтримують повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився проте подав письмове пояснення № 18/2-19 від 20.02.2011р. посилаючись на відсутність коштів для сплати суми збитків.
В розпочатому судовому засіданні представнику позивача та прокурору роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст. 20, 22,29, 81-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, судом встановлено наступне:
Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу і права власника від його імені здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Статтею 20 Закону № 1264-ХІІ встановлено, що державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 55 від 19.02.2007 року затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області. Відповідно до п.п.6 п. 5 даного Положення Інспекції надано право складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Перевіркою, проведеною 23 березня 2011 року державним інспектором Сагаш Д.З., встановлено, що Коропецька сільська рада, за період з 01 березня 2010 року по 23 березня 2011 року включно, здійснювала викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.ст. 11,33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Даний факт порушення законодавства підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства Коропецькою сільською радою, смт.Коропець, Монастириського району, Тернопільської області від 23 березня.2011р., який підписано зі сторони відповідача -голови сільської ради Куйловською Г.П.. без заперечень, протоколом про адміністративне правопорушення № 006479 від 23.03.2011р., постановою про накладення адміністративного стягнення № 4 від 23.03.2011р.
У відповідності до ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до ст.33 п.4 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно із законом.
У відповідності до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Таким чином, Коропецькою сільською радою, шляхом спалювання природного газу в котлі, який використовується без належних документів, допущено порушення чинного законодавства України в галузі охорони атмосферного повітря.
Відповідно до довідки № 836 від 23.03.2011р. Коропецька сільська рада, за період з 01.03.2010р. по 23.03.2011р. підприємством використано 24 806 м.куб. природного газу.
Внаслідок завданого відповідачем порушення, державі завдано збитків на суму 1 702 грн. 73 коп., що підтверджується розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалюванні 24 806 м.куб природного газу Коропецькоюю сільською радою.
Розмір збитків обчислюється суб'єктом владних повноважень у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009р. № 48/16064.
Згідно вимог ст. ст. 32,33,43 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
На день розгляду справи докази відшкодування відповідачем збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в матеріалах справи відсутні.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.
У відповідності до Закону України "Про судовий збір", який набрав чинності з 01.11.2011р., державне мито з позовної заяви майнового характеру сплачується в розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати -1 609,50 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 32,33,43,49,75,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Коропецької сільської ради, смт.Коропець, Монастириського району Тернопільської області; ідентифікаційний код 04396242:
- на користь спеціального фонду місцевого бюджету Коропецької сільської ради Монастириського району Тернопільської області на р/р 33111331700377, код бюджету 24062100, ід.код 23588195, МФО 838012 в ГУДК у Тернопільській області -1702 грн. 73 коп. збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря;
- в доход державного бюджету України 1 609 грн. 50 коп.
Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони та прокурор мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття /підписання -23 лютого 2012р./ через місцевий господарський суд.
Суддя А.М. Сидорук