27.01.2012
< копія >
27 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/1810/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Власенка Д.О. < Текст >
при секретаріКінарєєві В.І.
за участю:
представника позивача
відповідача Підберезного О.А.
ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_4 про обмеження права на проведення масового заходу, -
Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради 26 січня 2012 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4, в якому просило обмежити відповідачу проведення масового заходу (ходи) шляхом заборони в заявлених місцях у м. Дніпропетровську, від музею ім. Яворницького по пр. Карла Маркса до вул. Леніна і до пам'ятника молодому Шевченку з використанням банерів та звукопосилюючого обладнання 29 січня 2012 року з 15 год. 00 хв. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невідповідність заявленого місця рішенню Виконкому Дніпропетровської міської ради № 1966 від 10.07.2008 р., яким затверджено Положення про проведення масових заходів у м.Дніпропетровську.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, на задоволенні позову наполягав, посилався на обставини викладені в позові.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що 20 січня 2012 року ОСОБА_4 звернувся до Міського Голови Куліченко І.І. з листом про проведення ходи 29 січня 2012 року в пам'ять про студентів, що загинули під с. Крути у 1918 році. Хода почнеться о 15 год. 00 хв. від музею ім. Яворницького, по пр. Карла Маркса до вул. Леніна і до пам'ятника молодому Шевченку. У заході приймуть учать 50-100 осіб та буде використано банери та звукопосилююче обладнання /а.с. 6/.
Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради за вих. № 7/10-203 від 26.01.2012 року було надано заперечення ОСОБА_4 на проведення від музею ім. Яворницького по пр. Карла Маркса до вул. Леніна і до пам'ятника молодому Шевченку з використанням банерів та звукопосилюючого обладнання 29 січня 2012 року з 15 год. 00 хв. /а.с. 7-8/.
Статтею 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950р. закріплено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням або/чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. За Конституцією України (стаття 68) кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Проводити збори, мітинги, походи і демонстрації громадяни можуть за умови обов'язкового завчасного сповіщення про це органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування. Таке сповіщення має здійснюватись громадянами через організаторів масових зібрань.
Тривалість має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян.
Таким чином, на думку суду, упродовж строків завчасного сповіщення органи місцевого самоврядування мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо.
Обмеження щодо реалізації визначеного права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) від 19 квітня 2001 року N 4-рп/2001, положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті конституційного подання треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.
Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
На виконання вищезазначеної норми, рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради № 1966 від 10.07.2008р. затверджено Положення про проведення масових заходів у м.Дніпропетровську.
Пунктом 5 цього Положення передбачено, що повідомлення про проведення масового заходу подається організаторами завчасно, у розумний строк, упродовж якого органи виконавчої влади мають здійснити ряд підготовчих заходів, зокрема, розглянути повідомлення, забезпечити безперешкодне проведення заходу, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей, а також звернення до суду стосовно обмеження цього права з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, але не пізніше як за 10 днів ( не враховуючи офіційні вихідні та святкові дні).
Пунктами 22, 23 Положення визначено такими, що відповідають вимогам забезпечення охорони громадського порядку при проведенні масових заходів такі місця у районах на території міста:
Амур-Нижньодніпровський - площа біля пам'ятника В.Клочку (вул. Калинова, біля ринку «Образцовий»);
Бабушкінський - парк ім. Б. Хмельницького (біля пам'ятника Б. Хмельницькому);
Жовтневий - площа перед Лоц-Кам'янським Будинком культури, площа перед універсамом «Рейнфорд»(бульвар Слави);
Індустріальний - площа біля Палацу культури «Металург»(вул. Косіора, 27), площа біля Міської поліклініки № 3 (ж/м Лівобережний-3, пров. Фестивальний, 1);
Кіровський -площа біля річкового вокзалу (вул. Набережна В.І. Леніна), майданчик парку ім. Писаржевського;
Красногвардійський - площа біля входу у Парк ім. Ленінського комсомолу (вул. Макарова);
Ленінський - Молодіжний парк відпочинку та дозвілля ім. В.І. Леніна, (вул. Коллонтай, 1), площа Порозуміння (пр. Калініна, станція Метро «Металургів»);
Самарський - площа 60-річчя Жовтня, біля Палацу культури «Енергетик»ПД ТЕС ВАТ «Дніпроенерго»(ж/м Придніпровський); майданчик біля міського комунального закладу «Будинок культури селища Чаплі»(вул. Чаплинська, 139), майданчик біля Міського комунального підприємства Палацу культури «Північний»(вул. Липова, 12), майданчик біля ринку ТСК «Ігренський»(вул. Північнодонецька, 1-а).
Вказаний перелік є вичерпним.
Рішення ради, міського голови, виконавчого комітету ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, в силу ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
З огляду на зазначене, до компетенції позивача належить визначення місць проведення масових заходів.
Зважаючи на те, що свобода на проведення масових заходів є одним із основних прав у демократичному суспільстві та однією з гарантій функціонування такого суспільства, а також з урахуванням заявленої кількості учасників масового заходу та використання звукопосилюючого обладнання, необхідності забезпечення громадського правопорядку та здійснення інших організаційних заходів щодо захисту громадян, з метою запобігання правопорушенням та злочинам, суд приходить до висновку про необхідність обмеження заявленого відповідачем масового заходу в частині місць його проведення, використання звукопідсилюючої апаратури та банерів.
Згідно ч.2 ст. 39 Конституції України обмеження щодо реалізації права на проведення масових заходів може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до частини 5 статті 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
З урахуванням сукупності викладених обставин, суд приходить до висновку про необхідність обмеження заявленого відповідачем масового заходу в частині місць його проведення.
Згідно п.6.ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 4-15, 158-163, 182, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_4 про обмеження права на проведення масового заходу - задовольнити у повному обсязі.
Обмежити ОСОБА_4 проведення ходи від музею ім. Яворницького, по пр. Карла Маркса до вул. Леніна і до пам'ятника молодому Шевченку 29 січня 2012 року в пам'ять про студентів, що загинули під с. Крути у 1918 році, яка повинна початись о 15 год. 00 хв. шляхом заборони використовувати банери та звукопосилююче обладнання.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд та набирає законної сили у порядок і строки, передбачені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя < (підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >Д.О. Власенко
< Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >