29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"20" лютого 2012 р. Справа №7/128-НА
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами", м. Шепетівка Хмельницької області
до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Шепетівка Хмельницької області
про визнання протиправними та скасування рішень Шепетівської ОДПІ №31-15, 03481603/720, №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р.
Суддя Крамар С.І. Секретар судового засідання Шершелюк Д.О.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1. - представник згідно довіреності №20 від 06.02.2012р.;
від відповідача: ОСОБА_2. - представник згідно довіреності №2/10/10 від 24.01.2012р.
Суть спору: позивач просить суд визнати рішення Шепетівської ОДПІ №31-15, 03481603/720, №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р. недійсними.
06.02.2012р. на адресу суду позивач подав пояснення по справі. В поясненнях по справі позивач вказує на те, що Шепетівською ОДПІ винесено рішення №31-15, 03481603/720, №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р., якими застосовано штрафні санкції (фінансові) в розмірах: плата за землю в сумі 78137,75грн. та штрафні санкції в розмірі - 3906,89грн., плата за землю в сумі 94494,56грн. та штрафні санкції в розмірі - 4724,73грн. Оскаржувані рішення прийнято на підставі матеріалів перевірки, результати якої оформлені актами від 23.01.2002р. "Про результати проведеної перевірки правильності нарахування плати за землю за 2000 рік ВАТ "Шепетівське ПпЗНП" та "Про результати проведеної перевірки правильності нарахування плати за землю за 2001 рік ВАТ "Шепетівське ПпЗНП". Згідно вказаних актів ревізори дійшли висновків про те, що у розрахунку земельного податку за 2000р. та 2001р. ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" нарахування земельного податку здійснювало виходячи з середніх ставок земельного податку, визначених ч. 2 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" без врахування грошової оцінки землі розташованої на території м. Шепетівка та розташованої на території Шепетівського району. Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992р. (із наступними змінами та доповненнями) та на підставі довідок Шепетівського міського відділу земельних ресурсів позивачем занижено податкове зобов'язання по платі за землю за 2000р. та за 2001р. Позивач не погоджується з вказаним висновками ревізорів. Розрахунок податкових зобов'язань здійснено ревізорами на підставі довідок Шепетівського міського відділу земельних ресурсів. Вказані довідки за основу розрахунку використовують грошову оцінку земель м. Шепетівка, яка була затверджена рішенням XI сесії Шепетівської міської Ради 23 скликання від 20.10.1999р. За 2000р. та 2001р. підприємством земельний податок обчислено за середніми ставками (про що зазначено у акті перевірки), оскільки грошова оцінка зайнятих підприємством земельних ділянок у встановленому порядку не встановлена і такі дії платника податку передбачені на підставі приписів п. 2 ст. 7 Закону України "Про плату за землю". При визначенні суми податкового зобов'язання по сплаті земельного податку з юридичних осіб слід врахувати, що рішення XI сесії Шепетівської міської Ради 23 скликання від 20.10.1999р. про затвердження оцінки земель м. Шепетівка, яке покладено в обґрунтування зробленого нарахування податкових зобов'язань, не було у встановленому порядку офіційно оприлюдненим, що у відповідності до приписів п. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" свідчить про те, що таке рішення не набуло чинності, а отже не може застосовуватись для цілей оподаткування. Тому позивач звернувся з позовом до суду. На даний час рішення ХІ сесії 23 скликання Шепетівської міської ради від 20.10.1999р. визнано нечинним, а тому нарахування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій є незаконним та безпідставним. Позивач просить суд позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечує. Подав суду письмові заперечення по справі, в яких зазначає, що працівниками Шепетівської ОДПІ 23 січня 2002р. проведено перевірку ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" з питання правильності нарахування суми плати за землю на 2000р. та 2001р., про що складено акти №58 та №59. Даною перевіркою встановлено порушення ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992р. зі змінами та доповненнями - нарахування земельного податку підприємством проведено згідно ч. 2 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" без врахування грошової оцінки землі м. Шепетівка. Тобто підприємством було допущено методологічну помилку при складанні розрахунків земельного податку. Згідно з листом Державної податкової адміністрації України від 06.07.2001р. №9018/7/23-3317 "щодо застосування окремих норм законодавства" під "методологічною помилкою" слід розуміти помилку, допущену платником податків при складанні ним декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов'язання з того чи іншого податку, збору (обов'язкового платежу). З актами перевірки посадові особи підприємства були ознайомлені, але підписати акти перевірки та отримати примірник відмовились, про що складено акти за №60 та №61 від 23.01.2002р. Відповідно до п.13 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001р. №110 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 23.03.2001р. №268/5459 рішення про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій, донарахованих сум податків, зборів (обов'язкових платежів) та пені за порушення податкового та іншого законодавства за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за встановленою формою не пізніше десяти днів від дня складання акта перевірки. Рішенням начальника Шепетівської ОДПІ Ґудзика Ю.А. від 01.02.2002р. №32-15, 03481603/721 та №31-15, 03481603/720 на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" підпункту 17.1.4 пункту 7.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" застосовано та вирішено стягнути у вигляді донарахованого земельного податку в сумі 94494,56грн. і 78137,75грн. та штрафні санкції в розмірі 5% в сумі 4724,73грн. і 3906,89грн. Рішення та податкове повідомлення отримано підприємством 11.02.2002р. Грошову оцінку земель м. Шепетівки виконано Українським державним інститутом проектування міст "Дніпромісто", матеріали якої пройшли державну землевпорядну експертизу у Державному комітеті України по земельних ресурсах. У висновку державної земельної експертизи №344 від 12.08.1999р., виданої Держкомземом зазначено, що представлена документація в цілому відповідає вимогам чинного законодавства та нормативним документам. Документація заслуговує позитивної оцінки і при виправленні зауважень може бути подана на затвердження. Грошову оцінку земель м. Шепетівки було затверджено рішенням XI сесії Шепетівської міської Ради 23 скликання від 20.10.1999р. №11, з терміном введення в дію з 1 січня 2000 року. Таким чином, оподаткування земельних ділянок в м. Шепетівка повинно здійснюватись заставками земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, відповідно до частини 1 ст. 7 3акону України "Про плату за землю" у розмірі 1% від їх грошової оцінки. Таким чином питання проведення грошової оцінки земель, правильності її встановлення не є компетенцією органів податкової служби, тому вважаємо, що прийняті Шепетівською ОДПІ рішення відповідають вимогам чинного законодавства. Відповідач просить суд в позові відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:
Відкрите акціонерне товариство "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами", м. Шепетівка є юридичною особою, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 10.01.2012р.
Згідно витягу із рішення V сесії міської ради 23 скликання від 21.10.1998р. Шепетівська міська рада вирішила: в зв'язку з затвердженням матеріалів грошової оцінки земель м. Шепетівка з 01.01.1999р. приступити до нарахування земельного податку згідно ст. 7 Закону України "Про плату за землю". Податковій адміністрації прийняти дане рішення до керівництва.
Шепетівська міська рада згідно витягу із рішення ХІ сесії міської ради 23 скликання від 20.10.1999р. №11 вирішила: 1. Затвердити матеріали грошової оцінки земель м. Шепетівки проведену державним інститутом проектування міст "Дніпромісто". 1.2. Рекомендувати податковій адміністрації приступити до нарахування земельного податку з 01.01.2000р. керуючись вимогою ст. 7 Закону України "Про плату за землю".
23.01.2002р. Шепетівською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку правильності нарахування плати за землю на 2000 рік та на 2001 рік по ВАТ "Шепетівське ПпЗНП", за наслідками якої складено акти від 23.01.2002року №58 та №59.
Згідно висновків актів, в ході перевірки встановлено, що підприємством допущено методологічну помилку в розрахунку суми плати за землю на 2000рік та 2001рік. Підприємству необхідно донарахувати податок на землю в сумі 78137,75грн. за 2000рік та 94494,56грн. за 2001рік. За результатами перевірки нараховуються штрафні санкції на підставі п.17.1.4. Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в розмірі 5% суми донарахованого податкового зобов'язання.
25.01.2002р. Шепетівська ОДПІ направила позивачу примірники актів про результати проведення перевірки №58 та №59 від 23.01.2002р.
На підставі актів перевірки Шепетівською ОДПІ прийняті рішення №31-15, 03481603/720 та №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р. про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій, донарахованих сум податків, зборів (обов'язкових платежів) та пені за порушення податкового та іншого законодавства, якими позивачу донараховано податків, зборів, інших обов'язкових платежів та застосовано штрафні (фінансові) санкції в таких розмірах: рішення №31-15, 03481603/720 - плата за землю в сумі 78137,75грн. по м. Шепетівка на 2000 рік та штрафні санкції в розмірі 5% донарахованої суми 3906,89грн., рішення №32-15, 03481603/721 - плата за землю в сумі 94494,56грн. по м. Шепетівка на 2001 рік та штрафні санкції в розмірі 5% донарахованої суми 4724,73грн., а також податкові повідомлення від 01.02.2002р. №0000021500/0 про сплату земельного податку з юридичних осіб на суму 82044,64грн. та №0000031500/0 від 01.02.2002р. всього на суму 99219,29грн., які надіслані на адресу позивача супровідним листом від 01.02.2002р. №723/15-34.
Позивач 12.02.2002р. надіслав відповідачу - Шепетівській ОДПІ, скаргу №55 на перегляд рішень №31-15 від 01.02.2002р., №32-15 від 01.02.2002р. начальника Шепетівської ОДПІ Ґудзик Ю.А. та податкових повідомлень №0000031500/0, №0000021500/0 від 01.02.2002р., в якій просить відповідача скасувати прийняті акти №58, №59 від 23.01.2002р., рішення №31-15, №32-15 від 01.02.2002р., податкові повідомлення №0000031500/0, №0000021500/0 від 01.02.2002р. як незаконні та не підтверджені достовірними даними, повідомити всіх платників податків м. Шепетівка через місцеву пресу, що в оподаткуванні за 2000р., 2001р. та в розрахунках за 2002р. допущено методологічну помилку ОДПІ в рекомендаціях по розрахунках плати за землю через відсутність достовірних даних у проведенні оцінки земель м. Шепетівки Шепетівським міськвиконкомом та Шепетівською міською радою згідно ст. 23 Закону України "Про плату за землю".
Рішенням від 01.03.2002р. №1377/1/10-13 про результати розгляду скарги Шепетівська ОДПІ вирішила залишити без змін рішення від 01.02.2002р. №32-15, 03481603/721 та податкове повідомлення №00000315/00/0 від 01.02.2002р., а скаргу - без задоволення.
11.03.2002р. позивач подав начальнику ДПА у Хмельницькій області скаргу №74 на відверте ігнорування Законів України начальником Шепетівської ОДПІ Ґудзик Ю.А. при винесенні рішень №31-15, №32-15 від 01.02.2002р., податкових повідомлень №0000031500/0, №0000021500/0 від 01.02.2002р. та рішення №1377/10-13 від 01.03.2002р. на розгляд скарги ВАТ "Шепетівське ПпЗНП" на вище перераховані рішення Шепетівської ОДПІ.
ДПА у Хмельницькій області рішенням №2470/18-020 від 01.04.2002р. про результати розгляду скарги залишила без змін рішення від 01.02.2002р. №31-15, 03481603/720 та №32-15, 03481603/721, податкові повідомлення від 01.02.2002р. №0000031500/0, №0000021500/0 та рішення Шепетівської ОДПІ прийняті за наслідками розгляду первинної скарги від 01.03.2002р. №1377/10-13 та №1377/1/10-13, а скаргу без задоволення.
Позивач 11.04.2002р. подав голові ДПА України скаргу №95, №95(а) на рішення голови ДПА у Хмельницькій області №2470/18-020 від 01.04.2002 про розгляд скарги ВАТ "Шепетівське ПпЗНП" №74 від 11.03.2002р.
ДПА України 05.06.2002р. рішенням №3493/6/25-0215 про результати розгляду скарги вирішила залишити без змін рішення Шепетівської ОДПІ від 01.02.2002р. №31-15, №32-15 та рішення ДПА у Хмельницькій області від 01.04.2002р. №2470/18-020, прийняте за результатом розгляду повторної скарги, а скаргу - без задоволення.
Позивач в матеріали справи надав розрахунок земельного податку за 2000рік, згідно якого податок на землю складає 23300,24грн., розрахунок земельного податку за 2001рік, земельний податок згідно якого складає 22027,17грн., розрахунок розміру сплати податку за землю ВАТ "Шепетівське ПпЗНП" на 2002рік, згідно якого земельний податок складає 18437,29грн.
Постановою Господарського суду Хмельницької області від 29.09.2008р. по справі №14/5/165-н позов ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами", м. Шепетівка до Шепетівської міської ради, м. Шепетівка, за участю третьої особи - Шепетівської ОДПІ, із врахуванням уточнених позовних вимог, про визнання нечинними пунктів 1 та 1.2 рішення ХІ сесії 23 скликання Шепетівської міської ради від 20.10.1999р., задоволено. Визнано нечинними п. 1 та 1.2 рішення ХІ сесії Шепетівської міської ради 23 скликання від 20.10.1999р.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду №27868/10/9104 від 21.07.2011р. апеляційну скаргу Шепетівської міської ради на постанову Господарського суду Хмельницької області від 29.09.2008р. в адміністративній справі №14/5/165-НА/5025 залишено без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.
Позивач не погоджуючись із висновками податкового органу, що відображені в актах перевірки та винесеними рішеннями звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, Шепетівська міська рада 20.10.1999р. рішенням №11 ХІ сесії 23 скликання вирішила затвердити матеріали грошової оцінки земель м. Шепетівки проведену державним інститутом проектування міст "Дніпромісто" та рекомендувала податковій адміністрації приступити до нарахування земельного податку з 01.01.2000р. керуючись ст. 7 Закону України "Про плату за землю".
23.01.2002р. відповідач, на підставі рішення ХІ сесії Шепетівської міської ради 23 скликання від 20.10.1999р. №11, на підставі даних довідки Шепетівського міського відділу земельних ресурсів провів перевірку правильності нарахування плати за землю на 2000 та 2001 роки по ВАТ "Шепетівське ПпЗНП", за результатами чого донарахував позивачу податок на землю в сумі 78137,75грн. та нарахував штрафні санкції в розмірі 5% суми донарахованого податкового зобов'язання, що і вказав в акті №58 про результати проведення перевірки правильності нарахування плати за землю на 2000 рік по ВАТ "Шепетівське ПпЗНП", а також донарахував позивачу податок на землю в сумі 94494,56грн. та нарахував штрафні санкції в розмірі 5% суми донарахованого податкового зобов'язання, що вказав в акті №59 про результати проведення перевірки правильності нарахування плати за землю на 2001 рік по ВАТ "Шепетівське ПпЗНП".
Шепетівська ОДПІ на підставі вказаних актів про результати проведення перевірки правильності нарахування плати за землю на 2000 та 2001 роки прийняла рішення про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій, донарахованих сум податків, зборів (обов'язкових платежів) та пені за порушення податкового та іншого законодавства до ВАТ "Шепетівське ПпЗНП".
Постановою Господарського суду Хмельницької області від 29.09.2008р. по справі №14/5/165-н позов ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами", м. Шепетівка до Шепетівської міської ради, м. Шепетівка, за участю третьої особи - Шепетівської ОДПІ, із врахуванням уточнених позовних вимог, про визнання нечинними пунктів 1 та 1.2 рішення ХІ сесії 23 скликання Шепетівської міської ради від 20.10.1999р., задоволено. Визнано нечинними п. 1 та 1.2 рішення ХІ сесії Шепетівської міської ради 23 скликання від 20.10.1999р.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду №27868/10/9104 від 21.07.2011р. апеляційну скаргу Шепетівської міської ради на постанову Господарського суду Хмельницької області від 29.09.2008р. в адміністративній справі №14/5/165-НА/5025 залишено без задоволення, а вказану постанову суду - без змін. При розгляді зазначеної справи судом апеляційної інстанції було встановлено, що рішення Шепетівської міської ради про встановлення грошової оцінки земель є регуляторним актом, проте не було оприлюднене у встановленому порядку.
Відповідно до статті 57 Контитуції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. У зв'язку з відсутністю офіційного оприлюднення рішення Шепетівської міської ради про встановлення грошової оцінки земель від 20 жовтня 1999 року не набрало чинності.
Звідси випливає, що відповідачем неправомірно прийнято рішення №31-15, 03481603/720 від 01.02.2002р. про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій, донарахованих сум податків, зборів (обов'язкових платежів) та пені за порушення податкового та іншого законодавства, яким застосовано до ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" штрафні (фінансові) санкції: плата за землю в сумі 78137,75грн. та штрафні санкції в розмірі - 3906,89грн. та №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р., яким застосовано до ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" штрафні (фінансові) санкції: плата за землю в сумі 94494,56грн. та штрафні санкції в розмірі - 4724,73грн.
Заперечення відповідача проти позову судом до уваги не приймаються, оскільки суперечать вимогам чинного законодавства та матеріалам справи.
За таких обставин, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами та матеріалами справи, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Враховуючи задоволення позову згідно ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем (державне мито згідно платіжного доручення №114 від 12.06.2002р. в сумі 85,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу сплачені згідно платіжного доручення №115 від 12.06.2002р. в розмірі 118,00грн.) присуджуються йому з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п. 3, 6-7 Розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, СУД
Позов Відкритого акціонерного товариства "Шепетівського підприємства по забезпеченню нафтопродуктами", м. Шепетівка Хмельницької області до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Шепетівка Хмельницької області про визнання протиправними та скасування рішень Шепетівської ОДПІ №31-15, 03481603/720, №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р. задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Шепетівської ОДПІ №31-15, 03481603/720 від 01.02.2002р. про зобов'язання позивача сплатити земельний податок з юридичних осіб в розмірі 78137,75грн. та 3906,89грн. - штрафні санкції, рішення Шепетівської ОДПІ №32-15, 03481603/721 від 01.02.2002р. про зобов'язання позивача сплатити земельний податок з юридичних осіб в розмірі 94494,56грн. та 4724,73грн. - штрафні санкції.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Шепетівського підприємства по забезпеченню нафтопродуктами", м. Шепетівка (вул. Гранітна, 21, код 03481603) 85,00грн. (вісімдесят п'ять гривень 00 коп.) державного мита та 118,00грн. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від постанови суду повністю або частково у випадках, встановлених цим Кодексом. Заперечення на інші ухвали можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.
Суддя С.І. Крамар
Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (м. Шепетівка, вул. Гранітна, б.21), 3 - відповідачу (м. Шепетівка, вул. Островського, б.4).