Постанова від 09.02.2012 по справі 1309/243/12

Справа № 1309/243/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2012 року. суддя Залізничного районного суду м.Львова Палюх Н.М., розглянувши у скороченому провадженні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка 28 грудня 2011 року звернулася в суд з позовом, в якому просить визнати неправомірними дій Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо нарахування і виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити нарахування і виплату недоплаченого щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років з 18.01.2009 р. по дату винесення рішення по справі. Свої позовні вимоги вона мотивує тим, що їй, як особі, що здійснює догляд за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, відповідно до ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, проте така виплачувалася відповідачем не в повному обсязі. Вважає, що діями відповідача порушено її законні права.

Ухвалою суду від 24.01.2012р. позовні вимоги в частині зобов'язання нарахування і виплати недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18 січня 2009 р. до 28 червня 2011 р. залишено без розгляду.

Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 08.02.2012р. подало до суду заперечення проти заявленого позову, в якому позов не визнає за відсутності законних підстав для його задоволення та просить в позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачка має на утриманні сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і перебуває на обліку у відповідача, який виплачує їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Із довідки № 1795 від 24.11.2011 року наданої відповідачем вбачається, що позивачка в період з січня 2011 року по вересень 2011 року щомісячно отримувала державну допомогу по догляду за дитиною у розмірі 130 грн.

Встановлено, що позивачка не зверталась до відповідача за призначенням допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі, що перевищує мінімальний та не надавала в установленому порядку довідку про склад сім'ї, декларацію про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

Відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати /доходу/ у період цієї відпустки.

Статтею 43 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Розділу 2 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»(№ 107), пункт 23, у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у статті 13 слова "не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування" виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції:

"Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";

Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції:

"Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".

Згідно п. 24 закону № 107 у Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»статті 40-44 виключені.

Таким чином з 01.01.2008 р. існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету.

Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року №57.

Відповідно до цієї постанови з 01.01.2008 р. і застрахованим, і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН.

За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.

Тобто, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є чинною, але також є чинними вказані норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Згідно статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик.

При цьому, страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд). За частиною 3 статті 9 вказаного закону Фонд є некомерційною самоврядною організацією.

Частиною 1 статті 19 Закону № 2240-III передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Постанови КМУ № 32 від 16 січня 2007 р. у 1 кварталі 2007 р. виплачував спірну допомогу за рахунок субвенцій , що перераховувалися УПСЗН на рахунки Фонду, а починаючи з 2 кв. 2007 року, не здійснює виплату допомоги. З цього часу страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

З прийняттям змін у законодавстві, що регулює правовідносини, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до 3 трьох років застрахованим особам. Спірна допомога виплачується за рахунок держави і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати.

Правові норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»у часі прийняті пізніше за ст. 43 Закону № 2240, вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому, аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, суд вважає, що у даному випадку застосовуються і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», «Про Державний бюджет України на 2010 рік», «Про Державний бюджет України на 2011 рік»«Про Державний бюджет України на 2012 рік», змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2011 роки не приймалося, таким чином відповідачем у період, який розглядається судом по суті позову, з 28.06.2011 року по дату винесення судового рішення по справі вірно застосовується положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції, яка діяла на грудень 2008 року.

Позивачка не надала суду відомостей про сукупний доход своєї сім'ї у 2011 р., таким чином суд робить висновок на підставі наявних у нього доказів про те, що у 2011 р. відповідачем правильно нараховувалась та сплачувалась позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісяця.

Таким чином, дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28 червня 2011р. є правомірними, оскільки відповідають нормам чинного законодавства.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною у розмірі не менше від прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 28.06.2011р. є безпідставними і задоволенню не підлягають.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 99, 100 КАС України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік", Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, Законом України „Про державний бюджет України на 2009 рік”, Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік”, Законом України „Про державний бюджет України на 2011 рік”, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку- відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Залізничний районний суд м.Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.