Справа № 428/507/12
09.02.2012м. Орджонікідзе
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської в складі:
головуючої - судді Горбенко Н.В.,
при секретарі - Попівніч Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Орджонікідзе заяву Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе про перегляд за ново виявленими обставинами постанови суду від 29.10.2010р. по справі №2-а-368/10 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку та здійснення виплати пенсії, та зобов,язання здійснити перерахунок і виплату державної та додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе звернувся до суду з заявою, в якій просить скасувати рішення від 29 жовтня 2010 року № 2-а-368/10, винесене за результатом розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області встановити ОСОБА_1 основну (державну) щомісячну пенсію в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, розрахованої із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та при перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії виконувати вимоги ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. Посилається на те, що Постановою Орджонікідзевського міського суду від 29 жовтня 2010р. № 2-а-368/10 задоволено позов ОСОБА_1 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області встановити ОСОБА_1 основну (державну) щомісячну пенсію в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, розрахованої із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про пенсію в загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та при перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії виконувати вимоги ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
19 червня 2011р. набув чинності Закон України від 14.06.2011р. №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011р. положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011р.
На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011р.
За прийнятим 26.12.2011р. рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
З огляду на зміст резолютивної частин рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011, підстави для застосування судами статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених Законів, відсутні.
Виходячи із змісту п.7 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011р. рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців та дітей війни суди повинні були застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
Однак, розглянувши справу №2-а-368/10 за адміністративним позовом ОСОБА_1 суд виніс рішення від 29.10.2010р. №2-а-368/10, яким задоволено позовні вимоги. Рішення набрало законної сили з 14.03.2011р.
Отже, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 26.12.2011р. №20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Відповідно до ст.ст.246, 247 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з,явився, про день та час розгляду заяви був повідомлений належним чином судовою повісткою.
В судове засідання представник відповідача не з,явився, подав до суду заяву про розгляд справи судом за відсутності його представника.
Сторони в судове засідання не з,явились, у зв,язку з чим відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Розглянувши заяву відповідача, суд вважає, що заяву УПФ України в м.Орджонікідзе про перегляд за ново виявленими обставинами слід залишити без задоволення.
Як істотні для справи обставини для перегляду судового рішення згідно ст.245 КАС України є факти, що мають значення для взаємовідносин сторін, що сперечаються. Ці факти існували на момент розгляду справи, але не були і не могли бути відомі ні заявнику, ні суду. Спір між сторонами був вирішений без їх урахування. Якщо б указані факти були відомі суду, що розглядав справу, то з їх урахуванням у справі було б ухвалено інше рішення.
По даній справі 29.10.2010 року винесена Орджонікідзевським міським судом постанова за результатом розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку та здійснення виплати пенсії ОСОБА_1, та зобов,язання здійснити перерахунок і виплату державної та додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виходячи з встановленого законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням збільшення цього прожиткового мінімуму за період з 17.11.2009р. по 29.10.2010р., з врахуванням фактично отриманої пенсії за зазначений період. Зобов,язати УПФУ встановити ОСОБА_1 основну (державну) щомісячну пенсію в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та при перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії виконувати вимоги ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2010р. апеляційну скаргу УПФ України в м.Орджонікідзе було залишено без задоволення і дана ухвала набрала чинності 25 січня 2010 року.
Тому позивачу 07.06.2011р. було видано два виконавчих листа і звернено до виконання.
На момент винесення постанови Орджонікідзевського міського суду не було відомо і не могло бути відомо ні суду, ні сторонам про існування фактів, що мають значення для взаємовідносин сторін, що сперечаються. Ці факти не існували на момент розгляду справи, тому не були і не могли бути відомі ні заявнику, ні суду. Вказані заявником ново виявлені обставини, тобто Закон України від 14.06.2011р. №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р №20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» на момент винесення рішення не існували.
Таким чином заявник невірно тлумачить нові закони, які не можуть бути фактами, що мають значення для даної справи, як ново виявлені обставини.
Тому суд вважає, що в поданій справі відсутні ново виявлені обставини.
Керуючись ст.ст.245, 252, 253 КАС України, суд, -
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе звернувся до суду з заявою, в якій просить скасувати рішення від 29 жовтня 2010 року № 2-а-368/10, винесене за результатом розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області встановити ОСОБА_1 основну (державну) щомісячну пенсію в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, розрахованої із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та при перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії виконувати вимоги ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. Посилається на те, що Постановою Орджонікідзевського міського суду від 29 жовтня 2010р. № 2-а-368/10 задоволено позов ОСОБА_1 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області встановити ОСОБА_1 основну (державну) щомісячну пенсію в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, розрахованої із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про пенсію в загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та при перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії виконувати вимоги ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
19 червня 2011р. набув чинності Закон України від 14.06.2011р. №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011р. положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011р.
На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011р.
За прийнятим 26.12.2011р. рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
З огляду на зміст резолютивної частин рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011, підстави для застосування судами статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених Законів, відсутні.
Виходячи із змісту п.7 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011р. рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців та дітей війни суди повинні були застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
Однак, розглянувши справу №2-а-368/10 за адміністративним позовом ОСОБА_1 суд виніс рішення від 29.10.2010р. №2-а-368/10, яким задоволено позовні вимоги. Рішення набрало законної сили з 14.03.2011р.
Отже, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 26.12.2011р. №20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Відповідно до ст.ст.246, 247 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з,явився, про день та час розгляду заяви був повідомлений належним чином судовою повісткою.
В судове засідання представник відповідача не з,явився, подав до суду заяву про розгляд справи судом за відсутності його представника.
Сторони в судове засідання не з,явились, у зв,язку з чим відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Розглянувши заяву відповідача, суд вважає, що заяву УПФ України в м.Орджонікідзе про перегляд за ново виявленими обставинами слід залишити без задоволення.
Як істотні для справи обставини для перегляду судового рішення згідно ст.245 КАС України є факти, що мають значення для взаємовідносин сторін, що сперечаються. Ці факти існували на момент розгляду справи, але не були і не могли бути відомі ні заявнику, ні суду. Спір між сторонами був вирішений без їх урахування. Якщо б указані факти були відомі суду, що розглядав справу, то з їх урахуванням у справі було б ухвалено інше рішення.
По даній справі 29.10.2010 року винесена Орджонікідзевським міським судом постанова за результатом розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку та здійснення виплати пенсії ОСОБА_1, та зобов,язання здійснити перерахунок і виплату державної та додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виходячи з встановленого законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням збільшення цього прожиткового мінімуму за період з 17.11.2009р. по 29.10.2010р., з врахуванням фактично отриманої пенсії за зазначений період. Зобов,язати УПФУ встановити ОСОБА_1 основну (державну) щомісячну пенсію в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та при перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії виконувати вимоги ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2010р. апеляційну скаргу УПФ України в м.Орджонікідзе було залишено без задоволення і дана ухвала набрала чинності 25 січня 2010 року.
Тому позивачу 07.06.2011р. було видано два виконавчих листа і звернено до виконання.
На момент винесення постанови Орджонікідзевського міського суду не було відомо і не могло бути відомо ні суду, ні сторонам про існування фактів, що мають значення для взаємовідносин сторін, що сперечаються. Ці факти не існували на момент розгляду справи, тому не були і не могли бути відомі ні заявнику, ні суду. Вказані заявником ново виявлені обставини, тобто Закон України від 14.06.2011р. №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р №20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» на момент винесення рішення не існували.
Таким чином заявник невірно тлумачить нові закони, які не можуть бути фактами, що мають значення для даної справи, як ново виявлені обставини.
Тому суд вважає, що в поданій справі відсутні ново виявлені обставини.
Керуючись ст.ст.245, 252, 253 КАС України, суд, -
Суддя Орджонікідзевського
міського суду Н. В. Горбенко