Рішення від 01.11.2011 по справі 3/206-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" листопада 2011 р. Справа № 3/206-10/18-11

Розглянувши матеріали справи за позовом Підприємства «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації, м.Фастів

до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, м.Фастів

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача КП «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, м.Фастів

про стягнення 4953,60 грн.

Судя А.Ю.Кошик

Представники:

від позивача: Озарків І.Д.

від відповідача: ОСОБА_4

від третьої особи: ОСОБА_4

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа за позовом Підприємства «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації (далі -позивач) до Фізичної особи-підприємства ОСОБА_1 (далі -відповідач) про стягнення 4593,60 грн.

Постановою Вищого господарського суду України від 12.07.2011 року рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2011 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2011 року скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду Київської області.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу визначено суддю Кошика А.Ю. для розгляду справи.

Ухвалою суду від 03.08.2011 року справу №3/206-10 прийнято до провадження суддею Кошиком А.Ю. в порядку нового розгляду та призначено справу до розгляду на 18.08.2011 року.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду спору, у судове засідання 18.08.2011 року не з'явився та надіслав клопотання про відкладення розгляду справи.

Представник позивача у судовому засіданні 18.08.2011 року надав письмові пояснення на виконання вимог ухвали суду від 03.08.2011 року. Розгляд справи відкладався на 04.10.2011 року.

У судове засідання 04.10.2011 року відповідач не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Розгляд справи відкладався на 18.10.2011 року.

У судовому засіданні 18.10.2011 року сторони подали письмові пояснення на виконання вимог ухвали суду.

Крім того, представник відповідача у судовому засідання 18.10.2011 року подав клопотання про продовження процесуального строку розгляду справи передбаченого ч. 1 ст. 69 ГПК України. Строк розгляду справи закінчується 03.10.2011 року.

Відповідно до ч.3 ст. 69 ГПК України у виняткових випадках за клопотання сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більше як на п'ятнадцять днів.

Враховуючи складність справи та необхідність більш детального вивчення матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача та продовження строку розгляду спору до 18.10.2011 року. Розгляд справи відкладався до 01.11.2011 року у зв'язку з наданням в судовому засіданні 18.10.2011 року представником відповідача та третьох особи відзиву на позов та додаткових пояснень, які мають значення для правильного вирішення спору.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, господарський суд,

встановив:

Позивач відповідно до п.1.1. Статуту, затвердженого постановою правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації від 27.09.2005 року № 59 та зареєстрованого 12.04.2006 року державним реєстратором виконавчого комітету Фастівської міської ради, являється унітарним підприємством Київської регіональної спілки споживчої кооперації і знаходиться у безпосередньому підпорядкуванні Київської регіональної спілки споживчої кооперації. Підприємство є правонаступником Фастівського ринку Київської облспоживспілки. Згідно зі статтею ІІ Статуту основною метою діяльності підприємства є створення необхідних умов для завозу та продажу сільськогосподарської продукції населенням, організаціями та підприємствами, фермерськими господарствами, комерційними структурами; створення на ринку належних умов торгуючим і покупцям; розвиток підприємством власної заготівельної, торгової, виробничої діяльності і послуг та інше. Юридичною адресою ринку є: Київська обл., м. Фастів, вул. 25 років Жовтня, 9 (п. 1.8. Статуту).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є належним землекористувачем земельної ділянки за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. 25-річчя Жовтня, 9, та суб'єктом господарювання, який надає ринкові послуги та послуги з розміщення торгівельних місць на ринку за цією ж адресою. Як стверджує позивач, на земельній ділянці Підприємства «Фастівський ринок» Київської регіонспоживспілки розташований торгівельний кіоск, тобто мала архітектурна форма, з якої відповідачем здійснюється торгівельна діяльність. Зокрема, відповідач займає торгівельне місце №НОМЕР_1 на якому розташований металевий контейнер загальною площею 6 м.кв.

Позивач зазначає, що починаючи з 21.07.2009 року відповідач безпідставно відмовляється сплачувати плату за надане торгівельне місце, хоча фактично займає його, що підтверджується складеними актами (оригінали в матеріалах справи).

Відповідно до постанови правління Київської регіонспоживспілки, плата за користування торгівельним місцем на Фастівському ринку становить 2 грн. 40 коп. за один метр квадратний.

Відповідно до п. 23 Правил торгівлі на ринках продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір до початку торгівлі. Справляння ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири та контролери ринку із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»з видачею касових чеків.

Позивач вважає, що відповідач, розмістивши торгівельне місце - металевий контейнер (кіоск) для ведення торгівлі на земельній ділянці позивача, зобов'язаний сплачувати за послуги з надання торгівельного місця за кожен день тижня, крім понеділка. У зв'язку з чим, з огляду на норми ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 4953,60 грн. за період з 21.07.2009 року по 31.08.2010 року (згідно останніх уточнень позовних вимог).

Таким чином, згідно наданих позивачем уточнень до позову (про що також наголошується в постанові Вищого господарського суду України від 12.07.2011 року у даній справі) позивач просить стягнути з відповідача спірну заборгованість в якості оплати наданих послуг ринку, як наслідок невиконання договірних зобов'язань.

В якості існування договірних відносин щодо користування торгівельним місцем позивач стверджує, що відповідач вносив плату за користування торгівельним місцем до 21.07.2009 року, про що свідчать фіскальні чеки (копії долучені до матеріалів справи) про оплату користування торгівельним місцем у відповідний період до 21.07.2009 року.

В ході розгляду справи представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких відповідач посилається на те, що до 2009 року сплачував позивачу кошти за послуги ринку, проте дії відповідача, зокрема виставлення вимог про сплату готівкою без видачі підтверджуючого документа та підписання угод, відповідно до яких торгівельні споруди, встановлені підприємцями, ставали власністю позивача, стали причиною конфлікту, внаслідок чого підприємці звернулися до Фастівської міської ради, яка, розглянувши скаргу 200 підприємців, на сесії заснувала юридичну особу - Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок», яка і здійснювала господарську діяльність по наданню послуг фізичним особам-підприємцям, отримувала та перераховувала до бюджету ринковий збір. Відповідач зазначає, що саме з липня 2009 року він знаходиться в договірних відносинах з Комунальним підприємством «Фастівський міський ринок», а жодних зобов'язань щодо сплати грошових коштів між сторонами по справі оформлено не було, позивач не надавав ніяких послуг відповідачу.

Як вбачається з наданих 3-ю особою письмових пояснень, Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради посилається на те, що з моменту його створення та реєстрації, тобто з 29.07.2009 року, позивач на частині земельної ділянки, на якій розташована тимчасова торгівельна споруда, що належить фізичній особі підприємцю ОСОБА_1, ніяких послуг, передбачених Правилами торгівлі на ринках, не надавав, утримання ринкового збору не здійснював, в договірних відносинах з відповідачем не знаходився. Третя особа зазначає, що у спірний період КП «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради здійснює господарську діяльність та знаходиться в договірних відносинах з відповідачем, на підставі чого надаються послуги, за що ФОП ОСОБА_1 сплачено встановлені договором суми в повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Фастівської міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в місті Фастові по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва»вирішено припинити право постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в місті Фастові по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва загальною площею 1,74 га (з врахуванням вилучення земельної ділянки площею 0,02 га, згідно рішення міськвиконкому) Фастівським колгоспним ринком (п. 1 рішення); вважати недійсним Державний акт на право постійного користування землею реєстраційний № 000041 від 26 березня 1997 року, виданий Фастівському колгоспному ринку (п. 2 рішення); вилучити земельні ділянки загальною площею 1,74 га по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва в місті Фастові та зарахувати їх до земель запасу міської ради (п. 3 рішення); відділу земельних ресурсів у місті Фастові Київської області внести відповідні зміни до державного земельного кадастру (п. 4 рішення); створити комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (п. 5 рішення).

Рішенням Фастівської міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V «Про затвердження Статуту комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради вирішено: затвердити Статут комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (п. 1); передати в постійне користування Комунальному підприємству «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради земельну ділянку за адресою м. Фастів, вул. 25-го Жовтня та вул. Галафєєва, за виключенням частини земельної ділянки, на якій розташовані споруди, які мають власника, зареєстрованого в передбаченому чинним законодавством порядку (п. 2 рішення); зобов'язати Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради виготовити та затвердити технічну документацію на постійне землекористування (п.3 рішення); покладено на комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради обов'язок утримувати та сплачувати ринковий збір до місцевого бюджету, звільнивши від цього обов'язку підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки (п.4 рішення).

Згідно п.п. 2 п. «б»ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування»до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.

Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (третя особа) відповідно до п.п 1.1. - 1.3. Статуту, затвердженого Рішенням Фастівської міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V та зареєстрованого 31.07.2009 року державним реєстратором виконавчого комітету Фастівської міської ради, утворено в розпорядчому порядку на базі відокремленої комунальної власності територіальної громади м. Фастів; власником підприємства є територіальна громада м. Фастів; засновником підприємства є Фастівська міська рада. Пунктом 4.2. Статуту передбачено, що основними напрямками діяльності підприємства є організація торгівлі на ринку та надання платних послуг торгуючим на ринку: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, утримання торгівельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру та інше.

09.08.2009 року між Комунальним підприємством «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (Підприємство) та фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 (Підприємець) укладено договір № 147, який регулює відносини між Підприємством та Підприємцем при здійсненні підприємством статутних цілей. Відповідно до умов договору № 147 Підприємство надає в оренду площу торгівельного місця (об'єкт договору) у відповідності до схеми розташування торгівельних місць з правом встановлення на визначеному торгівельному місці тимчасової торгівельної споруди під № НОМЕР_1, а Підприємець приймає в оренду об'єкт договору та має право за власний кошт встановити тимчасову споруду, що є власністю Підприємця, для організації торгівельної діяльності та надання споживачам послуг належної якості.

Додатками № 1 від 08.08.2009 року та № 1/1 від 10.09.2009 року сторони визначили площу об'єкту оренди (4,5 кв.м.) та розмір і порядок проведення оплати за право встановлення на торгівельних місцях тимчасових споруд, послуг ринку, послуг охорони, комунальних витрат та компенсації адміністративних витрат.

08.09.2009 року Фастівською міською радою було прийнято рішення № 1-LVI-V від 08.09.2009 року «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в місті Фастові по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва», яким вирішено пункт 2 рішення міської ради № 4-LIV-V від 21.07.2009 року «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в місті Фастові по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва»викласти в наступній редакції: витребувати з незаконного володіння державний акт на право постійного користування землею реєстраційний № 000041 від 26 березня 1997 року, виданий Фастівському колгоспному ринку, в порядку передбаченому чинним законодавством (п. 1 рішення); пункт 3 рішення міської ради № 4-LIV-V від 21.07.2009 року викласти в наступній редакції: зарахувати земельні ділянки за адресами м. Фастів вул. 25-го Жовтня, 9 та вул. Галафєєва, 16 до земель запасу Фастівської міської ради (п. 2 рішення); внести доповнення до п. 5 рішення міської ради № 4-LIV-V від 21.07.2009 року та викласти його в наступній редакції: створити Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності у вигляді земельних ділянок за адресами м. Фастів вул. 25-го Жовтня, 9 та вул. Галафєєва, 16 (п. 3 рішення).

08.09.2009 року Фастівською міською радою також було прийнято рішення № 2-LVI-V від 08.09.2009 року «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради», яким вирішено внести наступні зміни до рішення міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»: п. 2 рішення міської ради №2-LV-V від 29.07.2009 року виключити; п. 3 рішення міської ради №2-LV-V від 29.07.2009 року викласти в наступній редакції:- зобов'язати Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, після державної реєстрації, оформити документацію на землекористування в порядку, передбаченому чинним законодавством (п. 1 рішення); контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію міської ради з питань регламенту, депутатської етики, законності і правопорядку, забезпечення діяльності депутатів та першого заступника міського голови Цюника В.С. (п. 2 рішення).

Рішенням господарського суду Київської області від 07.10.2009 року у справі № 20/160-09, яке залишено в силі постановою Вищого господарського суду України від 20.05.2010 року, припинено провадження у справі в частині визнання недійсним пункту 4 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»; визнано недійсними пункти 2 та 3 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»; у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним пункту 1 рішення Фастівської міської ради від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»відмовлено; визнано недійсним рішення Фастівської міської ради Київської області № 2-LVI-V від 08.09.2009 року «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради».

Рішенням господарського суду Київської області від 07.10.2009 року у справі № 20/161-09, яке залишено в силі постановою Вищого господарського суду України від 20.05.2010 року, визнано недійсними пункти 1, 2, 3, 4 рішення Фастівської міської ради Київської області № 4-LIV-V від 21.07.2009 р. «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в місті Фастові по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва»; визнано недійсним рішення Фастівської міської ради Київської області № 1-LVI-V від 08.09.2009 р. «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в місті Фастові по вул. 25-го Жовтня та по вул. Галафєєва».

Отже, пункт 5 рішення Фастівської міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V, яким вирішено створити комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, пункт 1 рішення Фастівської міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V, яким затверджено Статут комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, та пункт 4 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 року № 2-LV-V, яким покладено на комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради обов'язок утримувати та сплачувати ринковий збір до місцевого бюджету, звільнивши від цього обов'язку підприємство Фастівський ринок»Київської регіональної спілки, в судовому порядку недійсними не визнані. Пункт 5 рішення Фастівської ради міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V, пункт 1 та пункт 4 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 року № 2-LV-V на даний час є чинними.

Таким чином, Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради - це суб'єкт господарювання, створений за рішенням органу місцевого самоврядування, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів.

Як вже зазначалося, саме з Комунальним підприємством «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради відповідачем укладений договір № 147, відповідно до умов якого підприємство надає в оренду відповідачу площу торгівельного місця.

Як вбачається з довідки № 211 від 11.12.2010 року Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (наявна в матеріалах справи), відповідач сплатив на рахунок КП «Фастівський міський ринок»ринковий збір за період з 01.08.2009 року по 01.12.2010 року включно в сумі 1699,52 грн. та плату за договором № 147 від 09.08.2009 року за період з 01.08.2009 року по 01.12.2010 року включно в сумі 2098,80 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на Правила торгівлі на ринках, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26 лютого 2002р. № 57/188/84/10.

Проте, відповідно до п. 2 Наказу № 57/188/84/10 ці правила носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.

Рішенням Фастівської міської ради від 03.06.2006 року № 11-IV-V «Про затвердження Правил торгівлі на ринках м. Фастова»затверджені Правила торгівлі на ринках м. Фастова згідно додатку № 1.

Пунктом 18 Правил торгівлі на ринках м. Фастова передбачено, що за право займання торговельного місця на ринку справляється ринковий збір у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з пунктом 19 зазначених Правил за окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.

Отже, обов'язковим платежем за право займання торговельного місця на ринку є ринковий збір, який належав до місцевих зборів (обов'язкових платежів), відповідно до ст. 15 чинного на час існування спірних відносин Закону України «Про систему оподаткування».

Як вбачається з довідки № 452 від 20.12.2010 року Фінансового управління виконавчого комітету Фастівської міської ради, ринковий збір до бюджету м. Фастова за 2009 рік (08-12 місяць) та 11 місяців 2010 року сплачує саме комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, а не позивач. Зазначений факт не спростовувався представником позивача в судових засіданнях.

Інші послуги, передбачені пунктом 19 зазначених Правил, можуть надаватися продавцям за окрему плату, проте, сплачуються вони лише за умови їх отримання.

Пунктом 20 Правил торгівлі на ринках м. Фастова передбачено, що адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду, в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.

Письмова угода про надання відповідачу торгівельного місця на період з 21.07.2009 року по 31.08.2010 року в порушення п. 20 Правил торгівлі на ринках м. Фастова між позивачем та відповідачем не укладалася.

Відповідно до п. 23 Правил торгівлі на ринках м. Фастова передбачено, що продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір до початку торгівлі. Справляння ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири та контролери ринку із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»з видачею касових чеків.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на зазначений пункт Правил, проте цим пунктом передбачена обов'язковість сплати лише ринкового збору, а щодо плати за утримання торговельного місця в належному стані й інших послуг ринку, то цим пунктом передбачено порядок здійснення зазначених плат, але справляються вони продавцями на ринках за умови отримання відповідних послуг. Проте, факту надання зазначених послуг позивачем не доведено.

Відповідно до п.3 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року N 868, послуги з обслуговування та утримання торговельних місць на території ринку надаються суб'єктом господарювання, який є юридичною особою.

Пунктом 4 Положення передбачено, що у разі коли підприємець сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, суб'єкт господарювання зобов'язаний за заявою такого підприємця укласти з ним договір оренди торговельного місця згідно з типовою формою.

Як вбачається з матеріалів справи, в спірний період (з 21.07.2009 р. по 31.08.2010 р.) послуги з обслуговування та утримання торговельних місць відповідачу надавала третя особа, з якою у відповідача був укладений договір і якій у відповідний період була передана земельна ділянка. Відповідач сплачував ринковий збір та плату за оренду площі і утримання торговельного місця в належному стані на користь третьої особи, яка відповідно до покладених на неї Фастівською міською ради обов'язків утримувала та сплачувала ринковий збір до місцевого бюджету.

Лише той факт, що позивач є належним землекористувачем земельної ділянки за адресою: Київська обл., м. Фастів по вул. 25-го Жовтня 9, що підтверджується рішеннями господарського суду Київської області, які набрали законної сили, від 07.10.2009 року у справах № № 20/160-09, 20/161-09 не може бути підставою для сплати відповідачем позивачу плати за утримання торговельного місця в належному стані й інших послуг ринку, оскільки зазначені послуги позивачем відповідачу не надавалися. Даний спір виник через те, що на земельній ділянці, землекористувачем якої є позивач, здійснює ринкову діяльність третя особа, а відповідач лише сумлінно виконує обов'язки продавця по відношенню до суб'єкта господарювання, на якого органом місцевого самоврядування покладені відповідні функції, та з яким він перебуває у договірних відносинах.

Зазначене підтверджується тим, що Київська регіональна спілка споживчої кооперації зверталася до Фастівської міської ради листом № 01-402 від 22.11.2010 року, в якому, посилаючись на те, що в результаті діяльності керівництва комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради підприємству «Фастівський ринок»Київської регіонспоживспілки завдано значних збитків, просила вирішити питання щодо відшкодування завданої підприємству «Фастівський ринок»шкоди.

Отже, даний спір фактично є спором між позивачем та третьою особою.

Правові підстави, передбачені чинним законодавством, за яких у відповідача виникли б обов'язки перед позивачем щодо сплати зазначених у позові сум, відсутні, оскільки позивач у передбаченому статтями 33, 38 Господарського процесуального кодексу України, не довів того, що саме ним надавались будь-які послуги відповідачу, письмової угоди (всупереч вимогам п. 20 Правил торгівлі на ринках м. Фастова) про надання відповідачу торгівельного місця на період з 21.07.2009 року по 31.08.2010 року між позивачем та відповідачем не укладалось.

Таким чином, підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України, з яких у відповідача виникли б обов'язки перед позивачем, матеріали справи не містять. Оскільки, позивач та відповідач не перебувають у договірних відносинах і позивачем не доведено факту надання послуг відповідачу, з актів цивільного законодавства не вбачається обов'язку відповідача сплачувати позивачу грошові кошти.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 05.10.2011 року у справі № 15/139-10, в ході якої досліджувались обставини щодо необхідності сплати (іншим суб'єктом господарювання) на користь Підприємства «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації плати за користування торгівельним місцем.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними, недоведеними належними доказами та такими, що не підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 ГПК України покладаються судом на позивача.

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Суддя А.Ю.Кошик