Постанова від 06.01.2012 по справі 2а/0470/8152/11

06.01.2012

< копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/8152/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

при секретарі Кичинській Т.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз»в особі його структурного підрозділу Новомосковського управління з експлуатації газового господарства до відділу Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області про скасування припису від 25.05.2011 року № 17., -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» в особі його структурного підрозділу Новомосковського управління з експлуатації газового господарства звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області про скасування припису Держкомзему від 25.05.2011 року № 17.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 24.05.2011 р., складеного головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держекомзему у м. Новомосковську, Семенченко С.П., було встановлено, що у Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі - ПАТ «Дніпропетровськгаз»), у зв'язку зі зміною форми власності, не має права постійного користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності. Правовстановлюючі документи на право користування земельними ділянками, які перебувають в користуванні структурної одиниці - Новомосковського управління по експлуатації газового господарства, що знаходиться за адресою: м. Новомосковськ, вул. Стадіонна, 30, загальною площею 0,5254 га, на якій розташувалося управління, не оформлені, що є порушенням ст.ст.125,126 Земельного кодексу України. На підставі вказаного Акту, 25.05.2011 р. держземінспектором був винесений припис № 17 щодо вжиття заходів по усуненню недоліків, виявлених в ході перевірки та необхідності у 30-денний термін укладення договорів оренди на земельні ділянки, які перебувають у власності. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», вважаючи, що припис винесено безпідставно, з порушенням норм діючого законодавства, просить його скасувати.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження, тому суд на підставі ч.4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України розглядає справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 24.05.2011 року головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у м. Новомосковську Семенченко С.П., на підставі посвідчення №23, виданого Головним управлінням Держкомзему у Дніпропетровській області, проведена планова перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства ПАТ «Дніпропетровськгаз», структурна одиниця - Новомосковське управління по експлуатації газового господарства, за результатами якої був складений Акт б/н від 24.05.2011 р. (а.с.8). В ході перевірки держземінспектором було встановлено, що на території м. Новомосковська за адресою вул. Стадіонна, 30, згідно з Ф - 6 земельного відділу Держкомзему у м. Новомосковську, знаходиться земельна ділянка площею 0,5254 га на якій розташувалося управління по експлуатації газового господарства державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (Державний акт на право постійного користування землею НМ № 126 від 07.06.1996 року). Як зазначено в Акті, в зв'язку з реорганізацією Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» у ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та зміною форми власності, на підставі ст. 92 Земельного кодексу України, ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» - не має права користування земельними ділянками із державної та комунальної власності. Також, зазначено в акті, що ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» є балансоутримувачем та користувачем державних систем газопостачання (наземні та надземні трубопроводи) та споруди на них, але правовстановлюючих документів на право користування земельними ділянками, які перебувають у користуванні його структурної одиниці в особі Новомосковське управління по експлуатації газового господарства, не оформлено, що є порушенням ст.. 125.126 ЗК України (а.с.8).

25.05.2011 р. спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держекомзему у м. Новомосковську Семенченко С.П. було винесено Припис №17, відповідно до якого Відповідач вимагає від Позивача у 30 - денний термін укласти договори оренди на земельні ділянки які перебувають в користуванні Новомосковського Управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» з Новомосковською міською радою (а.с.9).

В ході розгляду справи було встановлено, що Новомосковське Управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (ідентифікаційний код 24607913) (далі - Управління) є структурною одиницею цього ПАТ без права юридичної особи, здійснює свою діяльність на підставі Положення про Управління, розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул.. Стадіонна б. 30 (а.с.27, 77-82).

Відповідно до нової редакції Статуту Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», зареєстрованого 12.07.2010 р., Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (п.1.2.1) (а.с. 103).

Новомосковське Управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» дійсно використовує земельну ділянку у розмірі 0,5254 га на підставі Державного акту на право постійного користування землею від 07.06.1996 року серії НМ № 126, виданого Новомосковському Управлінню експлуатації газового господарства відповідно до рішення Новомосковської міської ради народних депутатів від 29.05.1996 р. № 469 (далі Державний акт). Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № НМ №126 (а.с.12-15).

Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органа місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з приписами ч.1 та 2 статті 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності без встановленого строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано в установленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.

Відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто, нові законодавчі норми починають діяти з моменту набрання юридичної сили нормативним документом в якому вони містяться і поширюються на відносини, які виникли після цього.

З тексту оскаржуваного Припису від 25.05.2011 р. № 17, свідчить, що за висновком держземінспектора, необхідність укладання договорів оренди на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні Новомосковського Управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», викликана тим, що у зв'язку з реорганізацією Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» у Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», змінилась форма власності товариства, і тому, воно не має права постійного користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності в силу ст. 92 Земельного кодексу України.

Однак, з такими висновками важко погодитись, виходячи з наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що Державний акт на право постійного користування землею від 07.06.1996 року серії НМ № 126, виданий Новомосковському Управлінню експлуатації газового господарства (далі Державний акт)(а.с.12-15) було видано на підставі діючого на той час Земельного кодексу України (в редакції від 13.03.1992 року) та Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженої Наказом Державного комітету по земельних ресурсах від 15.04.1993 р. № 28 (далі - Інструкція № 28) (втратила чинність з 04.05.1999 р.).

Відповідно до п.1.2 вказаної Інструкції, Державні акти, що посвідчують право власності на землю або право постійного користування землею, яка перебуває у державній власності, видаються на підставі рішень Верховної Ради України, Верховної Ради Республіки Крим, місцевих Рад народних депутатів. З оглянутого в судовому засіданні Державного акту свідчить, що він виданий відповідно до рішення Новомосковської міської ради народних депутатів від 29.05.1996 р. № 469 та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № НМ 126 (а.с.12-15). Тобто, право постійного користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності і до теперішнього часу, виникло у позивача з моменту державної реєстрації Державного акту, а саме, з 07.06.1996 р.

Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, права колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженою Наказом Державного Комітету України по земельним ресурсам № 43 від 04.05.1999 р., зареєстрованою в міністерстві юстиції України 04.06.1999 р. за № 354/3647 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Інструкція № 43), якою була скасована Інструкція № 28, не встановлено правило щодо заміни Державних актів на право постійного користування землею у зв'язку із зміною назви підприємства. Пунктом 1.2 Інструкції № 43 лише визначено, що форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 р. № 449 «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельні ділянки та державного акта на право постійного користування земельними ділянками».

Відповідно ж до п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» від 02.04.02р. № 449, встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності. З вищенаведеного випливає, що Відповідач в своєму акті та приписі посилаючись на вищезазначену норму закону неправильно її трактує, тому що в ній говориться тільки про набуття ділянки на цій правовій підставі. Тобто, дану норму закону застосовують до тих, хто оформлює землю зараз. Таким чином про скасування, або обмеження вже існуючих прав Позивача в даній нормі закону не йдеться.

Також, оскаржуваний припис мотивований тим, що мала місце реорганізація Державного підприємства «Дніпропетровськгаз» у Публічне акціонерне товариство «Дніпропетровськгаз» із зміною форми власності. Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, оскільки із положень п.1.1.1 Розділу 1.1 Статуту Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», зареєстрованого в 12.07.2010 р., свідчить, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» і форма власності товариства при цьому не змінювалась (а.с.102-109).

Також слід зазначити, що Державний акт, на підставі якого Новомосковське УЕГГ користується земельними ділянками, виданий 07.06.1996р., водночас реорганізація Державного підприємства «Дніпропетровськгаз» у відкрите акціонерне товариство «Дніпропетровськгаз» відбулася 11.03.1994р. (на підставі Наказу Державного комітету України по нафті і газу від 11.03.1994р. №104) (а.с. 16), тобто за два роки до видачі Державного акту на право постійного користування землею. Отже, Державний акт був виданий вже після перетворення ДП «Дніпропетровськгаз» ВАТ «Дніпропетровссьгаз» на підставі діючого на той час законодавства.

Пунктом 6 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України (чинний з 01.01.2002 р.), встановлено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Абзацом одинадцятим пункту 5.3 рішення Конституційного Суду України від 22.09.05 р. № 5-рп/2005 у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками), зазначено, що стаття 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством порядку станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення.

Вищезгаданим рішенням Конституційного суду України від 22.09.05 № 5-рп/2005 положення пункту 6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди, визнано неконституційним та втратило чинність з моменту набрання чинності цього рішення.

Згідно статті 126 Земельного кодексу України документом, що засвідчує право постійного користування земельною ділянкою є Державний акт. Порядок оформлення та видачі державних актів регулюється Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, яка затверджена наказом Держкомзему від 04.05.1999 року № 43.

Таким чином, набуття права на земельні ділянки Позивачем здійснено на підставі передачі йому земельних ділянок шляхом надання їх у користування згідно вимог ч.2 ст. 116 Земельного кодексу України.

Таким чином, зміни в законодавстві України на які спирається Відповідач при складені акту та видачі припису, в даному випадку, не призводять до автоматичного припинення майнових прав Позивача, набутих раніше, і тому, зобов'язання про укладення договорів оренди на право користування позивачем земельною ділянкою є безпідставним.

Що стосується на посилання відповідача на Лист Держкомзему від 27.11.2009 р. № 20982/17/4-09 (а.с.48) щодо зобов'язання переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди у зв'язку із зміною організаційно-правової форми товариства чи його назви, слід зазначити наступне. Лист Держкомзему не є нормативно-правовим актом, та може використовуватись виключно як документ консультативного змісту і не скасовує норм законів та підзаконних нормативних актів. Крім того, як було зазначено раніше, в 2010 році у зв'язку з приведенням назви акціонерного товариства у відповідність до норм Закону України «Про акціонерні товариства», змінилося лише найменування товариства (п.1.1.1. Статуту), що ж стосується прав та обов'язків позивача, то відповідно до п.1.2.1 Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (п.1.2.1) (а.с. 103).

За таких обставин суд вважає, що припис № 17 від 25.05.2011 р., винесений головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держеомзему у м. Новомосковьку, Семенченко С.П., про зобов'язання позивача укласти договори оренди земельних ділянок якими він користується, оскільки в нього відсутні правовстановлюючі документи на право користування цими земельними ділянками,винесено безпідставно, у зв'язку з чим він підлягає скасуванню.

Щодо посилань позивача на неправомірність проведення перевірки та складання Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 24.05.2011 р. та Припису від 25.05.2011 р. № 17 головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держекомзему у м. Новомосковську, Семенченко С.П., слід зазначити, що суд не вбачає порушень щодо процедури проведення перевірки та компетенції держземінспектора щодо складання таких документів. Відповідно до п.п.1, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 р. № 1068 «Про ліквідацію Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель», Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель була ліквідована, а обов'язки щодо здійснення державного контролю біли покладені безпосередньо на Держкомзем та його територіальні органи на місцях. Згідно з наданої відповідачем Структури відділу Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області від 22.12.2010 р., до штату відділу входить посада головного спеціаліста з контролю за використанням та охороною земель (а.с. 51). Крім того, відповідно до п.1.4 Посадової інструкції головного спеціаліста з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області, затвердженої Наказом відділу Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області від 30.12.2010 р., на головного спеціаліста покладено обов'язки державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель (а.с. 88). Із доданих до матеріалів справи позивачем копій клопотання держземінспектора на ім'я позивача від 10.05.2011 р., вбачається, що позивачеві пропонувалось надати в строк до 20.05.2011 р. документи, необхідні для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а також було повідомлено про проведення з 23.05.2011 р. планової перевірки дотримання позивачем земельного законодавства (а.с. 97-98). На виконання вказаного клопотання Новомосковськовським Управлінням по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» 19.05.2011 р. за вих.. № 11/2-1087, була надана відповідь та документи, що підтверджували право користування земельною ділянкою (а.с. 99).

За таких обставин суд вважає, що головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держекомзему у м. Новомосковську, Семенченко С.П. при проведенні перевірки та складенні Акту дотримання вимог земельного законодавства від 24.05.2011 р. та Припису від 25.05.2011 р. № 17, не були порушені вимоги Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Держкомзему від 12.12.2003 р. № 312.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи відповідачем - Відділом Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області не було надано належних доказів правомірності застосування Припису № 17 від 25.05.2011 року, винесеного головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держекомзему у м. Новомосковську, Семенченко С.П., тому з огляду на встановлені судом обставини, позов підлягає задоволенню, а рішення суб'єкта владних повноважень, скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» в особі його структурного підрозділу Новомосковського управління з експлуатації газового господарства до відділу Держкомзему у м. Новомосковську Дніпропетровської області про скасування припису від 25.05.2011 року № 17 - задовольнити.

Скасувати припис від 25.05.2011 року № 17 винесений головним спеціалістом (держземінспектором) з контролю за використанням та охороною земель відділу Держекомзему у м. Новомосковську, Семенченко С.П.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >І.В. Тулянцева

< Текст >