Постанова від 03.01.2012 по справі 2а/0470/6865/11

03.01.2012 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/6865/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБоженко Наталії Василієвни < Текст >

при секретаріЛуговій В.О.

за участю:

представника позивача

представника відповідача Сафронова Г.О.

Прядко Н.М., Лупан О.Є. < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до Контрольно-ревізійного відділу в м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання частково протиправною вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного відділу в місті Дніпродзержинську Дніпропетровської області, в якому просить визнати вимогу Контрольно-ревізійного відділу в місті Дніпродзержинську від 13.04.2011 року за № 27/853 протиправною та такою, що не підлягає виконанню в частині встановлення порушень з боку Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», зазначених в пунктах першому та другому Вимоги від 13.04.2011 року за № 27/853, а саме щодо зайвого отримання та використання субвенції з державного бюджету на загальну суму 6332128,74 гривень внаслідок завищення розрахунків обсягу заборгованості з різниці в тарифах за 2008 рік, і зобов'язання ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом та перерахувати в дохід державного бюджету кошти на суму 6332128,74 гривень за кодом бюджетної класифікації 21080500 «Інші надходження» рахунок № 31116090700013 та надати завірені копії оборотно-сальдових відомостей, карток по рахунку та платіжних доручень (пункт 1 вимоги); витрачення коштів всупереч законодавству без отримання товарів, робіт, послуг внаслідок надання безповоротної фінансової допомоги в сумі 114890,04 гривень шляхом проведення відрахувань на утримання апарату НАК «Енергетична компанія України», і зобов'язання ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» провести претензійно-позову роботу з одержувачем безповоротної фінансової допомоги НАК «Енергетична компанія України» щодо повернення коштів на суму 114890,04 гривень, або в іншому випадку стягнути з осіб, винних у витраченні коштів всупереч законодавства, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 КЗпПУ, та надати завірені копії оборотно-сальдових відомостей, карток по рахунку та банківських виписок (пункт 2 вимоги).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що розрахунки витрат на послуги теплопостачання у спірний період позивачем були здійснені у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 р. № 955 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення гарячої води», у тому числі з дотриманням пункту 20 вказаного Порядку, а також виходячи з величин товарної продукції та витрат на виробництво теплової енергії, затверджених Постановами НКРЕ № 1726 від 13.12.2007 р., № 1834 від 27.12.2007 р., № 711 від 31.05.2007 р., № 832 від 24.07.2008 р. і т.д. позивач діяв чітко у відповідності до положень Порядку перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 25 квітня 2008 року та Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 193 від 05 березня 2009 року. ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» не є тим органом, який уповноважений погоджувати розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах, а рішення засідань робочої групи з організації та визначення заборгованості минулих років з різниці в тарифах м. Дніпродзержинська від 22.05.2008 р. № 1, від 10.12.2008 року № 6, від 06.04.2009 року № 1 та рішення Дніпропетровської обласної комісії з питань погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах підприємств паливно-енергетичного комплексу від 03.06.2008 року № 1-01, від 16.12.2008 року № 1-23, від 07.04.2009 року № 1-03 - не скасовувались. За таких обставин, пункт перший вимоги № 27/853 від 13 квітня 2011 року не підлягає виконанню. Окрім того, ПАТ «ДТЕЦ» за своїм Статутом та наявної ліцензії - є виробником теплової енергії. Виробництво, транспортування та постачання теплової енергії є складовими частинами загального тарифу і можуть здійснюватися абсолютно різними підприємствами. Щодо повернення коштів на суму 114890, 04 гривень, то відповідно до п.4.1 Статуту ВАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ», акціонерним товариством є держава в особі НАК «Енергетична компанія України». Перерахування коштів на утримання акціонера здійснювалось позивачем на підставі договору 26 Т-У 0045697 від 21.12.2007 року, який був укладений сторонами на виконання розпорядження КМУ від 16.07.2004 № 494-р, а тому пункт 2 вимоги підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача посилаючись на обставини викладені в позовній заяві просив позов задовольнити, надав до суду письмові пояснення щодо застосування методики розрахунку різниці в тарифах ПАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ», які містяться в матеріалах адміністративної справи.

Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали у повному обсязі та просили у задоволенні позову відмовити, надали до суду письмові заперечення від 04.08.2011 року, які містяться в матеріалах справи, та пояснили, що висновки відповідача викладені в акті перевірки засновані на чинному законодавстві, а вимога є правомірною та обов'язковою для виконання відповідно до законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» зареєстроване виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради 05.10.2001 року, згідно свідоцтва про державну реєстрацію та довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Відповідно до п.2.12 плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на І квартал 2011 року, п.1.2.4.1 плану роботи КРУ в Дніпропетровській області на І квартал 2011 року та на підставі направлення від 01.03.2011 року № 86, виданого в.о. начальника контрольно-ревізійного відділу в м. Дніпродзержинську Паргаменко О.О., головним контролером-ревізором КРВ в м. Дніпродзержинську Прядко Н.М. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності за період з 01.04.2008 року по 31.12.2010 року, в тому числі ревізію використання коштів субвенції, виділеної із державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування за період 2008-2009 роки в публічному акціонерному товаристві «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль».

За результатами перевірки складено акт ревізії від 24.03.2011 року № 02-19/07. На заперечення позивача до акта ревізії надано висновок від 31 березня 2011 року та лист від 19.05.2011 року за № 04-06-05-15/5590 про результати розгляду скарги.

На підставі висновків акту ревізії, відповідачем пред'явлено вимогу №27/853 від 13.04.2011 року про усунення виявлених в ході ревізії порушень.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року №2939-12 головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій та усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядком проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (з назвою чинною на момент виникнення правовідносин) встановлено, що акт ревізії - документ, який складається особами, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта. Пунктом 35 зазначеного Порядку визначено, що виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.

Щодо визнання протиправним пункт перший вимоги №27/853 від 13.04.2011 року, суд зазначає наступне.

Ревізія обґрунтованості надання, цільового та законного використання коштів субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, проведена вибірково за період з 01.04.2008 р. по 31.12.2009 р. в частині надходження та використання коштів субвенції та суцільно за 2008-2009 роки в частині правильності визначення розміру та обґрунтованості надання субвенції.

Ревізією цільового та законного використання коштів субвенції встановлено, що за ревізійний період витрачено коштів на загальну суму 28829214,04 грн., в тому числі за серпень-грудень 2008 року перераховано коштів на суму 27812774,89 грн.; за січень-грудень 2009 року перераховано коштів на суму 1016439,15 грн..

В акті ревізії зазначено, що перерахування коштів проведено згідно платіжних доручень та на підставі договорів про організацію взаєморозрахунків, укладених ПАТ «ДТЕЦ» з учасниками взаєморозрахунків відповідно до вимог п.3 «Порядку перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання і водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 №440 (далі - Постанова №440) та п.3 «Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання і водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №193 (далі - Постанова №193) на загальну суму 28829214,04 гривень. Багатосторонні договори укладені між Головним управлінням Держказначейства України в Дніпропетровській області, Головним фінансовим управлінням Дніпропетровської облдержадміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства облдержадміністрації, управлінням Держказначейства м. Дніпродзержинська, Головним фінансовим управлінням виконкому Дніпродзержинської міської ради, ПАТ «ДТЕЦ», ДК «Газ України», НАК «Нафтогаз України», ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго», ДП «Енергоринок» та ДП НАЕК «Енергоатом» з метою погашення взаємної заборгованості. Розмір дебіторської та кредиторської заборгованості підтверджено відповідними актами звірки розрахунків.

Ревізією обґрунтованості надходження коштів субвенції встановлено, що отримані товариством протягом ревізійного періоду бюджетні кошти виділені на підставі: розрахунків обсягів заборгованості минулих років з різниці в тарифах, складених товариством на суму 22497085,31 грн. (за 2002-2007 роки) та на 6332128,74 грн. (за 2008 рік); рішень засідання робочої групи з організації та визначення заборгованості минулих років з різниці в тарифах м. Дніпродзержинська від 22.05.2008 року №1 (затверджено обсяг заборгованості на суму 22497085,31 грн., керівник робочої групи - міський голова Корчевський Я.С.), від 10.12.2008 року №6 (затверджено обсяг заборгованості на суму 5315689, 59 грн. за 10 місяців 2008 року, керівник робочої групи - міський голова Корчевський Я.С.) та від 06.04.2009 року №1 (затверджено обсяг заборгованості на суму 1016439, 15 грн. за 2008 рік, керівник робочої групи - в.о. першого заступника міського голови Чабан О.А.); протоколів засідання Дніпропетровської обласної комісії з питань погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах підприємств паливно-енергетичного комплексу від 03.06.2008 року №1-01 (узгоджено обсяги заборгованості на суму 22497085,31 грн.), від 16.12.2008 року №1-23 (узгоджено обсяги заборгованості на суму 5315689, 59 грн. за 10 місяців 2008 року та взято до уваги орієнтовні розрахунки товариства за 2008 рік на суму 6552441, 68 грн.) та від 07.04.2009 року №1-03 (узгоджено обсяги заборгованості на суму 1016439,15 грн., що утворилася за період з 01.01.2000 по 01.01.2009 роки з урахуванням проведених розрахунків у 2006, 2008 роках і яка не погашена станом на 01.01.2009 рік).

Ревізією обґрунтованості надання коштів субвенції по «Розрахунку обсягів заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, наданих населенню протягом 2008 року» встановлено, що відповідно до рішення виконкому Дніпродзержинської міської ради від 13.06.2007 року №360 функції з реалізації виробленої ПАТ «ДТЕЦ» теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання правобережної частини міста з 01.07.2007 року передано комунальному підприємству «Дніпродзержинськтепломережа» (далі - КП «ДТМ»). На виконання вказаного рішення до КП «ДТМ» від ПАТ «ДТЕЦ» передано повну базу даних споживачів теплової енергії всіх категорій станом на 01.07.2007 р., а також передано магістральні мережі теплопостачання міста, транспортні засоби та обладнання, що знаходились в оренді ПАТ «ДТЕЦ».

Ревізією встановлено, що на протязі 2008-2010 років правовідносини та розрахунки між КП «ДТМ» та ПАТ «ДТЕЦ» за теплову енергію здійснювались на підставі укладених договорів, а саме: договір про надання послуг з переробки палива (природного газу) в теплову енергію №11/7 від 02.11.2007 року; договір поставки теплової енергії у вигляді води для потреб населення, установ і організацій, що фінансуються із державного та місцевих бюджетів, та інших суб'єктів господарювання №1/08 від 16.11.2008 року; договір підряду на виконання робіт з переробки палива (природного газу) в теплову енергію у вигляді гарячої води №1/09 від 30.10.2009 року; договір підряду на виконання робіт з переробки палива (природного газу) в теплову енергію у вигляді гарячої води №1/10-п від 09.10.2010 року.

Відповідно до умов п.2.1, п.2.2, п.2.3 договору №11/7 від 02.11.2007 року, КП «ДТМ» (замовник) передає ПАТ «ДТЕЦ» (виконавець) природний газ для вироблення теплової енергії. Кількість теплової енергії, переданої виконавцем замовнику, та відповідні витрати природного газу відображаються в щомісячних двосторонніх актах вироблення теплової енергії на підставі даних приладів обліку теплової енергії та природного газу.

Згідно з даними актів від 04.02.2008, 01.03.2008 та від 02.04.2008 років, за січень-березень 2008 року ПАТ «ДТЕЦ» перероблено 28542,461 тис.куб.м природного газу та КП «ДТМ» прийнято 220919 Гкал теплової енергії.

Умовами п.2.7 договору №11/7 від 02.11.2007 року передбачено, що облік теплової енергії, відпущеної замовнику, проводиться за приладами обліку, які встановлені на межі балансової приналежності тепломереж замовника і виконавця, та з дотриманням Правил користування теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 року №1198.

Відповідно до п.3.1 договору №11/7 від 02.11.2007 року вартість послуги з переробки природного газу в теплову енергію визначено без розподілу за групами споживачів, а саме: згідно затвердженому постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) від 31.05.2007 року №711 тариф на виробництво теплової енергії ПАТ «ДТЕЦ» складається із вартості послуги в сумі 21,46 грн./Гкал (без урахування вартості газу, що використаний на виробництво теплової енергії для населення).

Відповідно до п.7.1, п.7.2 договору №11/7 від 02.11.2007 року, ПАТ «ДТЕЦ» несе відповідальність за достовірність інформації по параметрах теплоносія, а КП «ДТМ» несе відповідальність за розподіл теплової енергії по категоріям споживачів: населення, бюджетні та госпрозрахункові підприємства.

Відповідно до п. 11.1 договору, договір набирає юридичну силу з моменту його підписання сторонами і діє в частині виконання послуг до завершення опалювального періоду.

З листопада 2008 року відповідно до договору №1/08 від 16.11.2008 року, ПАТ «ДТЕЦ» (постачальник) виробляє і передає КП «ДТМ» (покупець) теплову енергію, підживлювальну та технічну воду (п.1.1, п.1.2). Витрати на придбання палива для вироблення теплової енергії здійснюються за рахунок постачальника. Кількість переданої теплової енергії відображається в щомісячних двосторонніх актах приймання-передачі теплової енергії на підставі даних приладів обліку теплової енергії. Інформація по параметрам теплової енергії знімається паралельно постачальником і покупцем із систем обліку теплової енергії (п.2.3, п.2.5, п.2.6 договору №1/08 від 16.11.2008 року). Межею балансового розмежування є відповідні фланці засувок ПС-1, ОС-1, ПС-2, ОС-2, ПС-З, ОС-3 за адресою м. Дніпродзержинськ, вул. Радянська, 2. Всі витрати і втрати теплової енергії та підживлювальної води після межі балансового розмежування відносяться за рахунок КП «ДТМ» (п.2.2 договору №1/08 від 16.11.2008). Згідно з даними актів за листопад-грудень 2008 року ПАТ «ДТЕЦ» відпущено КП «ДТМ» 82005 Гкал теплової енергії. Відповідно до умов п.3.4 договору №1/08 від 16.11.2008 року, тариф на виробництво теплової енергії для надання послуг населенню становить за листопад 117,57грн./Гкал, за грудень 120,71 грн./Гкал (без ПДВ), для інших споживачів - 171,38грн./Гкал згідно з постановою НКРЕ України від 24.07.2008 року №832. Вартість підживлювальної води у 2008 році складає 2,06 грн. за 1 тонну з ПДВ, вартість технічної води складає 0,68 грн. за 1 тонну з ПДВ згідно калькуляцій до договору. Відповідно до п.7.1 договору №1/08 від 16.11.2008, КП «ДТМ» несе відповідальність за розподіл теплової енергії по категоріям споживачів. На підставі угоди від 30.10.2009 б/н дію договору №1/08 від 16.11.2008 року було припинено.

Відповідно до договорів №1/09 від 30.10.2009 року та №1/10-п від 09.10.2010 року, КП «ДТМ» (замовник) передає ПАТ «ДТЕЦ» (підрядник) природний газ для вироблення теплової енергії. Кількість теплової енергії, переданої виконавцем замовнику, та відповідні витрати природного газу відображаються в щомісячних двосторонніх актах вироблення теплової енергії на підставі даних приладів обліку теплової енергії та природного газу.

В ході ревізії проведено зустрічну звірку правильності розрахунків у КП «ДТМ», за результатами якої встановлено, що згідно з даними бухгалтерського обліку за договором №11/7 від 02.11.2007 року протягом 2008 року відображено нарахувань за отримані послуги від ПАТ «ДТЕЦ» на суму 7231072, 31 гривень, які повністю сплачені.

Як встановлено в судовому засіданні, ревізія обґрунтованості надання субвенції з державного бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню КП «ДТМ» у 2008 році, проведена в ході попередньої ревізії фінансово-господарської діяльності КП «ДТМ» (акт від 07.09.2009 №04-24/13). На виконання Постанови №193 рішенням засідання робочої групи від 06.04.2009 року №1 затверджена сума заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію в сумі 8760326, 40 грн., з них: 2007 рік - 1675626, 40 грн., 2008 рік - 7084700,00 грн.. Станом на 01.01.2011 субвенцію за 2007 і 2008 роки отримано повністю.

При цьому, зустрічною звіркою встановлено, що для визначення заборгованості з різниці в тарифах КП «ДТМ» за 2008 рік на підставі «Звіту про постачання теплоенергії (форма №1-теп) КП «ДТМ» за 2008 рік», до загального обсягу виробленої теплової енергії враховано одержану теплову енергію від ПАТ «ДТЕЦ» в кількості 302924 Гкал. До обсягу відпущеної теплової енергії населенню враховано 129587 Гкал власного виробництва КП «ДТМ» та 206031 Гкал придбаної теплової енергії від ПАТ «ДТЕЦ». Згідно з даними відділу збуту та інформації, наданої начальником тепло-технічної інспекції КП «ДТМ» Митякинським О.М., за січень-березень 2008 року теплова енергія, придбана у ПАТ «ДТЕЦ» за договором №11/7 від 02.11.2007 року, реалізована в кількості 191877,83 Гкал (без урахування втрат), в т.ч.: 1 група споживачів - в кількості 148965,83 Гкал; II група споживачів - в кількості 32489,68 Гкал; III група споживачів - в кількості 10422,32 Гкал.

За листопад-грудень 2008 року теплова енергія, придбана у ПАТ «ДТЕЦ» за договором №1/08 від 16.11.2008 року, реалізована в кількості 71207, 69 Гкал (без урахування втрат), в т.ч.: І група споживачів - в кількості 57065,18 Гкал; II група споживачів - в кількості 11097,9І Гкал; III група споживачів - в кількості 3044,6 Гкал.

Згідно даних «Звіту про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг теплопостачання КП «ДТМ» за 2008 рік» (форма №1С-плопостачання), до витрат на надання послуг КП «ДТМ» враховано витрати на покупку теплову енергію на суму 16746053,53 грн., в т.ч. для населення 13547503, 91 грн..

Чистий дохід від реалізації послуг КП «ДТМ» за даними Звіту №1С-теплопостачання за 2008 рік становить 68268500,00 грн., в т.ч. від населення 46051700,00 грн..

Нарахування плати за послуги теплопостачання, надані КП «ДТМ» протягом 2008 року здійснювалось за тарифами, затвердженими рішеннями виконкому Дніпродзержинської міської ради.

Відповідно до вказаних рішень, тарифами враховано витрати на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для населення.

З метою підтвердження інформації щодо затвердження тарифів у розмірі економічно-обгрунтованих розрахунків направлено запит до Головного управління економіки Дніпродзержинської міської ради (лист від 22.03.2011 року №25/649). Згідно листа від 23.03.2011 року №3вих-07/304ек, протягом 2008 року тарифи на послуги з теплопостачання для КП «ДТМ» затверджено на підставі висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області та відповідних звернень адміністрації КП «ДТМ». Відповідно до Розрахунків базового тарифу на послуги теплопостачання та Калькуляції витрат на виробництво теплової енергії, які затверджені генеральним директором КП «ДТМ», до собівартості виробництва теплової енергії КП «ДТМ» крім витрат на придбання палива, електроенергії для власного виробництва, враховано також витрати на покупне тепло та на послуги по переробці давальницької сировини від ПАТ «ДТЕЦ».

Ревізією правильності визначення показників графи «Фактичні нарахування згідно із затвердженими населенням тарифами з урахуванням перерахунків за низькоякісні та не в повному обсязі надані послуги» в Розрахунках різниці в тарифах, складених ПАТ «ДТЕЦ» встановлено, що показник вказаної графи за 2008 рік складає 12676200,79 грн., який розраховано на підставі даних актів прийому-передачі теплової енергії та листів КП «ДТМ» від 03.12.2008 року №00.05.2241 та від 17.02.2009 року №00.05.0278, наданих на запити ПАТ «ДТЕЦ» щодо розподілу реалізованої теплової енергії по групам споживачів. Для визначення розміру фактичних нарахувань застосована ціна переробки природного газу згідно договору №11/7 від 02.11.2007 року та тарифи на виробництво теплової енергії населенню у розмірі 117,57 грн/Гкал за листопад 2008 року та 120,71грн/Гкал за грудень 2008 (без ПДВ), згідно з постановою НКРЕ від 24.07.2008 року №832, за якими проводилися розрахунки між ПАТ «ДТЕЦ» та КП «ДТМ» згідно договору №1/08 від 16.11.2008 року.

Ревізією встановлено, що вказаний показник графи «Фактичні нарахування згідно із затвердженими населенням тарифами з урахуванням перерахунків за низькоякісні та не в повному обсязі надані послуги» на суму 12676200, 79 грн. не базується та не підтверджується даними бухгалтерського обліку товариства, а саме даними оборотних відомостей по: субрахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», Головної книги, оскільки даний вид нарахувань товариством не здійснюється. Також, згідно Звітів форми №1-теп та форми №32енерго, ПАТ «ДТЕЦ» за 2008 рік відпущено іншому підприємству (оптовому споживачу-перепродавцю) 220919 Гкал теплової енергії та 82016 Гкал відпущено на комунально-побутові потреби іншим споживачам, обсяги відпущеної теплової енергії населенню не зазначено.

Ревізією правильності визначення показників графи «Фактичні витрати з надання послуг для населення» в Розрахунку різниці в тарифах, складених ПАТ «ДТЕЦ» що встановлено, показник вказаної графи за 2008 рік складає 19008329, 53 грн.. Вказаний показник визначено пропорційно, із розрахунку собівартості теплової енергії на підставі даних бухгалтерського обліку та кількості відпущеної теплової енергії населенню згідно актів прийому-передачі теплової енергії з КП «ДТМ». Собівартість послуг теплопостачання для вселення по бухгалтерському обліку окремо не розраховувалась.

Ревізією встановлено, що Розрахунок заборгованості з різниці в тарифах ПАТ «ДТЕЦ» проведено виходячи з собівартості теплової енергії за рік, в т.ч. за квітень-жовтень 2008 року, протягом якого виробництво теплової енергії ПАТ «ДТЕЦ» не здійснювалося, природний газ не закуповувався, що підтверджується даними бухгалтерського обліку. Крім того, згідно Довідки щодо використаного палива для виробництва теплової енергії в 2008 році, підписаної начальником планово-економічного відділу ПАТ «ДТЕЦ» Русановою Т.В., протягом 2008 року закупівля природного газу ПАТ «ДТЕЦ» для виробництва теплової енергії здійснювалася в листопаді-грудні 2008 року; закупівля палива, без якого технологічно неможливий процес виробництва теплової енергії, за січень-жовтень 2008 року проводилася. Також, договір з комунальним підприємством «Дніпродзержинськтепломережа» (яке є основним покупцем теплової енергії та єдиним покупцем теплової енергії у ПАТ «ДТЕЦ», що реалізує її населенню) укладено 16.11.2008 року, відповідно до якого проводилися розрахунки за отриману теплову енергію за листопад-грудень 2008 року.

Згідно даних фінансової звітності за 2008 рік позивачем отримано прибуток на суму 1190 тис.грн.. За даними фінансового плану встановлено, що позивачем у 2008 році планувалось отримання доходу на суму 44116тис.грн., з них чистий дохід від реалізації готової продукції заплановано у розмірі 42000 тис.грн. (електроенергія - 29466 тис.грн., теплова енергія - 12534 тис.грн.). Фактичне виконання плану доходів склало 80649 тис.грн. (без ПДВ), з них чистий дохід від реалізації продукції отримано в сумі 42742 тис.грн (електроенергія 25863 тис.грн, теплова енергія - 16879тис.грн).

Зменшення чистого доходу від реалізації електричної енергії на 3603 тис.грн. відбулося за рахунок зменшення обсягу реалізації електричної енергії, яке виникло внаслідок зменшення обсягу реалізації теплової енергії, оскільки ПАТ «ДТЕЦ» працює за комбінованим технологічним циклом виробництва.

Збільшення чистого доходу від реалізації теплової енергії на 4345 тис.грн. відбулося за рахунок збільшення відпускної ціни внаслідок того, що в 4 кварталі здійснювалася реалізація теплової енергії за повним тарифом, а фінансовим планом передбачалося надання послуги по переробці природного газу в теплову енергію (тобто, за вилученням паливної складової). При цьому, одночасно мало місце зменшення чистого доходу на 4112 тис.грн. за рахунок зменшення обсягу реалізації теплової енергії внаслідок дострокового припинення по рішенню виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради опалювального періоду 2007 - 2008 років та несвоєчасний початок опалювального періоду 2008-2009 років (договір на постачання теплової енергії був укладений 16.11.2008 року).

Співставленням даних зустрічної звірки у КП «ДТМ» та документів, наданих до ревізії ПАТ «ДТЕЦ», встановлено подвійне врахування для визначення заборгованості з різниці в тарифах за 2008 рік КП «ДТМ» та ПАТ «ДТЕЦ» обсягу виробленої ПАТ «ДТЕЦ» теплової енергії, обсягу відпущеної населенню теплової енергії від джерела ПАТ «ДТЕЦ» та відповідні витрати на виробництво теплової енергії ПАТ «ДТЕЦ», тобто враховано обсяг виробленої ПАТ «ДТЕЦ» та відпущеної населенню теплової енергії при розрахунку заборгованості з різниці в тарифах за 2008 рік, як КП «ДТМ», так і ПАТ «ДТЕЦ».

Статтею 5 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 №2633-IV встановлено, що регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, визначені цим Законом. Ці особливості викликані такими об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання: наявністю поділу господарської діяльності у сфері теплопостачання на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії; існуванням різних технологій виробництва теплової енергії, у тому числі технологій комбінованого виробництва електричної і теплової енергії та з використанням нетрадиційних і поновлюваних джерел енергії; централізованим теплопостачанням споживачів від теплоелектроцентралей і котелень, які входять до об'єднаної енергетичної системи України; існуванням об'єктів теплопостачання різних форм власності; суттєвою сезонною відмінністю режимів виробництва і споживання теплової енергії протягом року; особливим статусом суб'єктів природних монополій, який мають деякі суб'єкти господарювання у сфері теплопостачання.

Вимогами ст.20 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 №2633-IV передбачено, що тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії ї забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання. У разі якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.

При цьому, ст. 31 Закону України від 24.06.2004 №1875 «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що «Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. Центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання тарифів. У разі зміни тарифів на послуги центральними органами виконавчої влади, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов'язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами».

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року № 440 затверджено Порядок, який визначає механізм перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - заборгованість з різниці в тарифах), за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості надавачів, виробників, виконавців послуг, інших підприємств або їх кредиторів - учасників розрахунків (далі - учасники розрахунків) до державного бюджету та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та за рахунок повернення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Мінфіном фінансової допомоги Урядові Криму, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 510.

Пунктом 4 зазначеного Порядку №440 встновлено, що обсяг заборгованості з різниці в тарифах визначається учасниками розрахунків як різниця між фактичними витратами на теплову енергію (виробництво, транспортування і постачання теплової енергії, послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання), послуги з водопостачання та водовідведення і фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими для населення тарифами з урахуванням перерахунків за низькоякісні та не в повному обсязі надані послуги з відрахуванням дотації місцевих бюджетів, отриманої учасниками розрахунків для відшкодування різниці в тарифах, і фактично погашеної у 2006 році заборгованості з різниці в тарифах відповідно до Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2006 р. N 705. Аналогічні приписи містить і Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 193. Так, при розрахунку різниці в тарифах в собівартості теплової енергії для населення враховані витрати, не пов'язані з виробництвом теплової енергії.

Суд не бере до уваги посилання позивача на Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року за №955 оскільки цей Порядок не застосовується для формування тарифів на виробництво теплової енергії теплоелектроцентралями, тепловими електростанціями, атомними електростанціями, когенераційними установками та тими, що використовують нетрадиційні або поновлювані джерела енергії.

З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку про правомірність пункту першого вимоги №27/853 від 13.04.2011 року, оскільки позивачем здійснювались лише функції з виробництва теплової енергії, позивачем технічно неможливий облік відпущеної теплової енергії населенню, при цьому внаслідок технологічної неможливості обліку на ПАТ «ДТЕЦ» відпущеної теплової енергії населенню, при розрахунку різниці в тарифах за 2008 рік ПАТ «ДТЕЦ» використовувались дані про розподіл реалізованої теплової енергії між споживачами, отримані від підприємства КП «ДМТ», яке фактично здійснювало транспортування та постачання (реалізацію) теплової енергії населенню, згідно договору.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійної службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами суб'єктів, що ревізуються чи перевіряються.

Щодо визнання протиправним пункт другий вимоги №27/853 від 13.04.2011 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4.1 Статуту ВАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ», затвердженого наказом НАК «Енергетична компанія України» №4 від 30.07.2004 року, акціонерним товариством є держава в особі НАК «Енергетична компанія України».

В період до проведення перших загальних зборів акціонерів та набуття в процесі приватизації прав власності на акції Товариства іншим акціонером, вищим органом товариства є держава в особі НАК «Енергетична компанія України», як єдиний акціонер Товариства. НАК «Енергетична компанія України» здійснює повноваження вищого органу товариства шляхом прийняття відповідних рішень (розпоряджень, узгоджень) з питань віднесення до компетенції вищого органу товариства, п.8.2.1 Статуту.

Між НАК «Енергетична компанія України» (Компанія) та ПАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ» (Підприємство) було укладено договір безповоротної фінансової допомоги №26 Т-У 0045697 від 21.12.2007 року.

Відповідно до пункту 1.2. 1.3 предметом договору є надання Підприємством безповоротної фінансової допомоги Компанії, що не передбачає відповідної компенсації чи повернення коштів, які надаються Компанії за цим договором. Грошові кошти, що відчужуються за цим Договором, передаються Компанії для забезпечення її діяльності. Розділом другим зазначеного договору встановлено, що Підприємство зобов'язується до 15 числа кожного місяця, починаючи з 01.01.2008 року, перераховувати грошові кошти у розмірі 9 574, 17 гривень на поточний рахунок Компанії. Компанія зобов'язується приймати перераховані Підприємством на її рахунок кошти на використовувати їх відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 липня 2004 року №494-р.

Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Частиною 2 статті 180 Господарського кодексу України встановлено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо всіх його істотних умов.

Відповідно до частини 1 статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Доказів недійсності правочину або визнання зазначеного договору судом не дійсним не надано. Таким чином, з урахуванням викладеного вище, суд визнає пункт другий вимоги №27/853 від 13.04.2011 року протиправним та як наслідок скасовує його, оскільки таке перерахування коштів передбачено договором №26 Т-У 0045697 від 21.12.2007 року, який є чинним.

Стаття 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що докази повинні бути належними та допустимими. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Частина 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України оцінює докази.

Представник відповідача надав обґрунтовані заперечення проти частини позовних вимог, а саме щодо визнання протиправним та таким, що не підлягає виконанню пункт 1 вимоги від 13.04.2011 року №27/853, що доводять правомірність його рішення, та підтверджують, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене вище, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до Контрольно-ревізійного відділу в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання частково протиправною вимоги - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт другий Вимоги Контрольно-ревізійного відділу в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області від 13.04.2011 року за №27/853 щодо витрачення коштів всупереч законодавству без отримання товарів, робіт, послуг внаслідок надання безповоротної фінансової допомоги в сумі 114890,04 грн. шляхом проведення відрахувань на утримання апарату НАК «Енергетична компанія України», і зобов'язання ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» провести претензійно-позовну роботу з одержувачем безповоротної фінансової допомоги НАК «Енергетична компанія України» щодо повернення коштів на суму 114890,04 грн., або в іншому випадку стягнути з осіб, винних у витраченні коштів всупереч законодавства, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 КЗпПУ, та надати завірені копії оборотно-сальдових відомостей, карток по рахунку та банківських виписок.

В іншій частині відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 20.12.2011р.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >Н.В. Боженко

< Текст >