Постанова від 13.01.2012 по справі 2518/2-а-16666/11

Справа № 2518/2-а-16666/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2012 року

суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Сташків В.Б.,

розглянувши в смт.Ріпки в приміщенні суду, в порядку скороченого провадження, адмін.справу

за позовомОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області

провизнання незаконними дії і бездіяльність відповідача, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії та доплати до пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Ріпкинському районі з вищевказаним адміністративним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що він є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, непрацюючим пенсіонером, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Вказує, що розміри призначених і виплачуваних йому додаткової пенсії та доплати до пенсії не відповідають розмірам, передбаченим Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому просить:

- визнати незаконними дії і бездіяльність відповідача щодо не нарахування і невиплати йому за період з 1 січня 2011 р. по 1 липня 2011 р. додаткової пенсії в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, як особі, віднесеної до категорії 4, нарахування і виплата яких передбачена статтями 39 і 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року і від 09.07.2007 року №6-рп/2007;

- зобов'язати відповідача здійснити йому нарахування додаткової пенсії за період з 1 січня 2011 р. по 1 липня 2011 р. в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком та доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно, як особі, віднесеної до категорії 4, встановлених статтями 39 і 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року і від 09.07.2007 року №6-рп/2007, та забезпечити виплату вказаних додаткової пенсії і підвищення, врахувавши суми вже виплачених додаткової пенсії і підвищення до пенсії, встановлених ст. ст. 39 і 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалами судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 25 жовтня 2011 р. залишено без розгляду вимоги за період з 1 січня 2011 р. по 6 січня 2011 р. та відкрито скорочене провадження за період з 7 січня 2011 р..

Копію ухвали про відкриття скороченого провадження відповідачу вручено 18 листопада 2011 р., проте станом на 13 січня 2012 року письмових заперечень в канцелярію суду не надав.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, приходжу до висновку, що достатні підстави для прийняття законної і обґрунтованої постанови, в порядку скороченого провадження, про задоволення позовних вимог, виходячи з таких мотивів.

По справі встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживав на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986 - 1992 роках (Категорія 4), на даний час проживає в АДРЕСА_1, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 23.07.1991р. №106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, є непрацюючим пенсіонером, який перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Ріпкинському районі та отримує:

- доплату до пенсії, на підставі статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 5 грн. 20 коп. відповідно до вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»,

- додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, та вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».

Ст.. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачає, що розмір доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю становить 1 мінімальну заробітну плату, а ст.. 51 вказаного Закону, передбачає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 4 призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами:

- при визначенні розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території посиленого радіоекологічного контролю, передбаченої ст.. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до 22 липня 2011 р. включно, за основу їх нарахування береться мінімальна заробітна плата, а не розмір визначений постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 5 грн. 20 коп.;

- при визначенні розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до 22 липня 2011 р. включно, застосуванню підлягає розмір мінімальної пенсії за віком для даної категорії громадян, а саме 15 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік, а не розмір 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, обрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на рівні 1 мінімальної заробітної плати, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на рівні 15 % мінімальної пенсії за віком, за період з 7 січня 2011 р. по 22 липня 2011 р..

Слід зауважити, що пенсія -це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом (абзац дев'ятий статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). Відповідно до частини першої статті 6 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Доплата до пенсії та додаткова пенсія, які є додатковими виплатами особам, які визнані такими, що мають на них право, нерозривно пов'язані з виплатою пенсії і також, за загальним правилом, має не визначений у часі граничний термін виплати.

При цьому, суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання підвищення до пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, при умові якщо не відбулося змін у законодавстві.

Так, п. 7 ч. 1 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України, тобто відбулись зміни в законодавстві.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року у справі № 20-рп/2011 за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік“ визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік“ від 23 грудня 2010 року № 2857І з наступними змінами.

На виконання вимог цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року, якою установлено інші розміри вказаних доплати до пенсії та додаткової пенсії ніж ті, що передбачені ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що дії відповідача щодо обрахування розмірів та виплати у занижених розмірах доплати до пенсії, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, які передбачені ст. 39, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу за період з 7 січня 2011 р. по 22 липня 2011 р. слід визнати протиправними.

У зв'язку з цим, враховуючи ст. 11 КАС України, зважаючи на те, що позивач вказав кінцеву дату проведення виплат -1 липня 2011 р., з метою повного захисту інтересів позивача, знаходжу, що слід вийти за межі позовних вимог і УПФУ в Ріпкинському районі Чернігівської області слід зобов'язати перерахувати та виплатити позивачу доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, за період з 7 січня 2011 р. по 22 липня 2011 р. й додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, за період з 7 січня 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно, оскільки з 2 липня 2011 р. по 22 липня 2011 р. продовжували порушуватись права позивача.

У зв'язку з наведеним, вимоги про виплату вказаних доплат з 23 липня 2011 р. не можуть бути задоволені, оскільки дії відповідача відповідають вимогам Законів України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік», та постановам Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи з положень редакції п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України, яка діє з 31 грудня 2011 р. постанова в даній категорії справ, прийнята в порядку скороченого провадження не підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 39, 49, 51, 71 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч.1 ст.46, ст. 50 Конституції України, ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 21, 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», п. 4 Прикінцеві положення до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з урахуванням змін внесених до нього Законом України від 14 червня 2011 року N 3491-VI, Постановою Кабінету Міністрів України вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року у справі № 20-рп/2011, ст.ст. 6, 8 - 11, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо обрахування розмірів та виплати у занижених розмірах доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ОСОБА_1 за період з 7 січня 2011 р. по 22 липня 2011 р. -протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 7 січня 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно:

- доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, який визначається виходячи із ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів;

- додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, який визначається виходячи із ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених ст.. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.Б.Сташків