Справа № 2120/2-А-7803/11
іменем України
07 лютого 2012 року суддя Суворовського районного суду м. Херсона у Бочко Ю.І., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій по перерахунку пенсії протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом ГУПФУ в Херсонській області, в якому вказав, що на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»йому з 11.12.2002 року була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 70% суми грошового забезпечення.
Відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ч.3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»Головним Управлінням Пенсійного Фонду України в Херсонській області йому був проведений перерахунок раніше призначеної пенсії. Під час перерахунку пенсії його грошове забезпечення, з якого нараховується пенсія, було змінено шляхом виключення раніше встановлених видів грошового забезпечення та встановлення нових видів грошового забезпечення. Просить суд визнати дії ГУПФУ в Херсонській області по проведенню перерахунку його пенсії з 01.01.2008 р. протиправними, визнати за ним право на перерахунок пенсії з суми грошового забезпечення, яке складається з наступних складових, а саме: посадовий оклад -900,00 грн., оклад за спеціальне звання -125,00грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 358,75 грн., 100 відсоткова надбавка -1383,75 грн.,надбавка за виконання особливо важливих завдань 100 % - 1188,00грн., надбавка за особливі умови служби -50% - 1383,75 грн., надбавка за безперервну службу 70 % - 2905,88 грн., премія 33,3% - 2350,02 грн., зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2008 року та сплачувати йому пенсію в розмірі 70% від суми наведеного вище грошового забезпечення з 01.02.2012 р., стягнути з ГУПФУ в Херсонській області різницю в пенсійному забезпеченні за 12 місяців.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з наступних правових підстав.
Судом встановлено, що з 11.12.2002 року позивачу на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»призначена пенсія за вислугу років в розмірі 70% від суми грошового забезпечення.
Станом на 01.12.2007 року його грошове забезпечення, з якого нарахована пенсія, складалось із наступних складових: посадовий оклад -125,00 грн., оклад за спеціальне звання -125,00грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 87,50 грн., 100 % надбавка -337,50 грн., надбавка за особливі умови служби 50% - 125,00грн., надбавка за очікувану пенсію 50% - 634,51грн., надбавка за безперервну службу 70 % - 1004,16 грн., премія 33,3% - 812,08 грн.
Відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ч.3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»Головним Управлінням Пенсійного Фонду України в Херсонській області на підставі довідки, наданої УМВС України в Херсонській області,позивачу був проведений перерахунок пенсії в 2008р.
Судом встановлено, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача у 2008 році його грошове забезпечення, з якого нараховується пенсія було визначено, виходячи з наступних його складових, а саме: посадовий оклад -900,00 грн., оклад за спеціальне звання -125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 358,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 691,88 грн., премія 31.52 -654,24 грн.
При здійсненні перерахунку пенсії з грошового забезпечення позивача були вилучені такі складові: 100 відсоткова надбавка, надбавка за очікувану пенсію-50%, надбавка за безперервну службу 70%, та змінено розмір премії з 33,3% до 31,52%.
Вказане підтверджується копією довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії виданої УМВС України в Херсонській області на ім'я позивача, копією таблиці про перерахунок пенсії за вислугу років, копією розрахунку грошового забезпечення, копією розрахунку пенсії за вислугу років.
Суд приходить до висновку, що внаслідок перерахунку пенсії позивача в 2008 році його право на належний рівень пенсійного забезпечення відповідачем було порушено та підлягає поновленню виходячи з наступного.
Відповідно ч.3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до п.1 № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», установити, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військових (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 3 Порядку перерахування пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним Управлінням Пенсійного Фонду України в областях.
Відповідно до ч.4 п.5 Порядку пенсії враховуються інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Частиною 5 п. 5 передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховуються.
Судом встановлено, що предметом позову в даній справі є дії відповідача пов'язані з перерахунку пенсії позивача, саме з застосуванням при перерахунку пенсії ч.4 та ч. 5 п. 5 КМУ від 13.02.2008р. № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу служби органів внутрішніх справ та членам їх сімей».
Крім того, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосована до перерахунку пенсії у січні 2008 року Постанова КМУ від 13.02.2008 року № 45«Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393. Оскільки така постанова прийнята 13.02.2008р., а вступила в законну силу 20.02.2008ороку. Право ж позивача на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2008 року.
У відповідності до рішення Конституційного Суду України №1-7/99 від 09.02.199 р у справі за конституційним поданням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України, дію нормативно - правового акту треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно -правовий акт, під час якого вони настали або мали місце.
Як вбачається з наведеного Постанова КМУ від 13.02.2008 року № 45«Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 не могла бути застосована при проведені перерахунку з 01.01.2008 р., оскільки така набрала чинності після проведення перерахунку та зворотної сили не має.
Також, відповідно до п. 8 постанови Пленуму ВСУ від 15.04.2005 № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», при збільшенні розмірів окладів грошового утримання (посадового окладу й за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що урахувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
Суд, виходячи з системного аналізу вищенаведених правових норм, постанови Пленуму ВСУ від 15.04.2005 № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», приходить до висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача ГУПФУ в Херсонській області повинно було здійснити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною лише одного виду грошового забезпечення, а саме посадового окладу, не змінюючи при цьому додаткові види грошового забезпечення встановлені позивачу на момент звільнення зі служби. Оскільки постанова КМУ від 07.11.2007р. № 1294 встановлює нову структуру та умови грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які проходять службу на момент її прийняття та вводить для зазначення осіб нові додаткові види грошового забезпечення, які залежать від обсягу, результатів, якості та специфіки виконуваних ними завдань саме в період проходження служби, зміна грошового забезпечення позивача шляхом виключення з нього раніше встановлених додаткових видів грошового забезпечення та встановлення нових, які на момент звільнення він не отримував, не відповідає вимогам чинного законодавства та постанові Пленуму ВСУ від 15.04.2005 р. № 4.
Вирішуючи питання щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУПФУ в Херсонській області по перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 р. суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 3 Порядку перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в областях, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, його завданням є забезпечення призначення та виплати пенсій. Відповідно ч. 2 п. 2.3.Положення про управління Пенсійного фонду України областях, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління має право проводити планові, а у випадках передбачених законом -позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб -підприємствах бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням, призначенням пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, отримувати пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Відповідно до п.9 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складання довідок.
Таким чином суд приходить до висновку, що в разі масових перерахунків пенсій саме до повноважень ГУПФУ в областях належить обов'язок здійснення перевірок довідок, що надаються уповноваженими органами та достовірність відомостей, що відображаються в них.
Разом з тим, судом встановлено, що правильність складання довідки, що видана УМВС України в Херсонській області на ім'я позивача не оспорювалась та не ставилась під сумнів саме ГУПФУ в Херсонській області, саме ГУПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивача та саме такі дії відповідача призвели до порушення пенсійних прав позивача при перерахунку його пенсії у 2008 році.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд приходить до висновків, що на 01.01.2008 року постанова КМУ від 13.02.2008 № 45 прийнята ще не була. Тому здійснюючи перерахунок пенсій позивача з 01.01.2008 ГУПФУ в Херсонській області діяло без достатніх правових підстав. Крім того, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача не прийнято до уваги вимог ст. 22 Конституції України та рішення КСУ від 11.10.2005 № 8-рп/2005 у справі 1-21/2005.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до рішення КСУ від 11.10.2005 № 8-рп/2005 у справі 1-21/2005, конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина України, включаючи і право на пенсійне забезпечення, правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачити наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.
Скасовуючи доплати та надбавки встановлені позивачу в період проходження служби, відповідач звузив право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, набуте ним на момент звільнення з ОВС.
Вирішуючи питання щодо задоволення позовних вимог в частині визнання за позивачем права на перерахунок пенсії з визначених складових грошового забезпечення, суд виходить з наступного. Відповідно до абзацу другого частини другої ст. 162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно -правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд приходить до висновку, що позивач на момент перерахунку 01.01.2008 року мав право на перерахунок призначеної йому пенсії на підставі наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад -900 грн., оклад за спеціальне звання -125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 358,75 грн., 100 відсоткова надбавка -1383,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 1188 грн., надбавка за особливі умови служби-50% - 1383,75 грн., надбавка за безперервну службу 70% -2905,88 грн., премія 33,3% - 2350,02 грн., але вказане право відповідачем безпідставно не визнавалось.
На підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суд, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем -ГУПФУ в Херсонській області обставини, визнає обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства розрахунок грошового забезпечення, з якого повинна була перераховуватися пенсія позивача в спірний період.
Суд критично оцінює заперечення відповідача щодо тієї частини, якій відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки, оскаржувана Позивачем довідка про його грошове забезпечення видана у 2008 році, то він пропустив встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до роз'яснень ВАСУ № 1425/11/13-10 судам необхідно врахувати, що предметом позову в цій категорії справ є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами Тому судам необхідно перевіряти строк звернення до суду від виду платежу та тривалості періоду, за який виник спір. Тобто можливі випадки, коли в частині вимог позовну заяву слід залишити без розгляду (ч.1 ст. 100 КАС України), а в іншій частині -відкрити вати провадження у справі. Зважаючи на дату звернення до суду, суд приходить до висновку, що з урахуванням вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, судовому захисту підлягають вимоги позивача в межах шестимісячного строку. Тому суд приходить до висновку, що позивач звернувся у строки передбачені чинним законодавством.
Також, суд визнає обґрунтованими вимоги позивача щодо сплати йому різницю в пенсійному забезпечені за 12 місяців. Так, відповідно до ч.2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст.ст. 43,63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», рішенням КМУ від 11.10.2005р. № 8-рп/2005 у справі № 1-21/2005, ст.ст. 99,183-2,256 КАС України суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій по перерахунку пенсії протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області по проведенню перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2008 року протиправними.
Визнати за ОСОБА_2 право на перерахунок пенсії з суми грошового забезпечення, яке складається з наступних складових: посадовий оклад -900 грн., оклад за спеціальне звання -125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 358,75 грн.;100 відсоткова надбавка -1383,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 1188 грн.,надбавка за особливі умови служби-50% - 1383,75 грн., надбавка за безперервну службу 70% -2905,88 грн., премія 33,3% - 2350,02 грн.
Зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії з суми грошового забезпечення з якої судом за ОСОБА_2 визнано право на перерахунок пенсії та сплачувати йому пенсію в розмірі 70% визнаної суми грошового забезпечення з 01.02.2012р.
Зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області здійснити виплату ОСОБА_2 різницю в пенсійному забезпечені за 12 місяців .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Суворовський районний суд м. Херсона до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя:Ю. І. Бочко