Постанова від 26.01.2012 по справі 2-а-24601/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2012 Справа №2-а-24601/11

Тернопільський міськрайонний суд в складі судді Дзюбича В.Л. розглянувши у скороченому провадженні в залі суду в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі про зобов'язання провести перерахунок пенсії з з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 07.05.2011р., із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення вимог положень Постанови КМУ №530 від 28.05.2008р. "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" йому проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007р. (1197.91 грн.), тоді як для обчислення слід приймати показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.

Ухвалою судді було відкрито скорочене провадження у даній справі в межах шестимісячного строку, передбаченого ст. 99 КАС України. В іншій частині позов залишено без розгляду у зв'язку з визнанням причин пропуску строку звернення до суду неповажними.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стражу підряд до 01.07.2000 р., незалежно від перерв та за весь період страхового стажу.

Частиною другою статті 40 Закону N 1058-IV встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону від 9 липня 2003 року N 1058-IV , яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою: Зп = Зс х (Ск : К); де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз ); 1 2 3 n, К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону N 1058-IV).

Відповідно до абз.4 ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»Зс у формулі (Зп= Зсх(Ск: К ) визначення заробітної плати для обчислення пенсії - середня заробітна плата працівників , зайнятих у галузях економіки України за календарний рік , що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжила працювати , провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового страху після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі .Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу),з якої була обчислена пенсія.За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу , зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії , за календарний рік , що передує року перерахунку пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. (1058-15 ).

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене ,під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, аналіз частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону N 1058-IV).

Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року N 489-V ( 489-16 ) "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.

Підпунктом "б" підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону N 1058-IV було викладено в новій редакції: "Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону ( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".

Цим же Законом ( 1058-15 ) (підпункт "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону ( 1058-15 ), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону ( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону ( 1058-15 ). У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію".

Таким чином, з 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону N 1058-IV , у редакції Закону від 9 липня 2003 року.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон N 1058-IV , а саме нормативні положення статті 42 цього Закону ( 1058-15 ), що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року N107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року " Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Приймаючи до уваги викладене, вважаю, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік слід відмовити.

Керуючись п. 6 ст.92 Конституції України; ст.9 ч.2 ст.11, ст.ст.17, 50, 72, 86, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України; Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІУ; п.11 пп.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - відмовити.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанову суду першої інстанції за результатами скороченого провадження може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Дзюбич В.Л.