Постанова від 09.02.2012 по справі 2-а-1205/11

Справа № 2-а-1205/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2012 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області

у складі:

головуючого суді Масленикова О.А.

при секретарі Д'яченко М.В.

за участю:

позивача -ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

ОСОБА_2

до

Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору:

Відділ Держкомзему у Кілійському районі

про

скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Приморської сільскої ради Кілійського району Одеської області про скасування рішення про відмову у дачі згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язання на найближчій сесії прийняти рішення про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримала заявлені позовні вимоги та пояснила, що 2 червня 2011 року вона звернулась до Приморської сільскої ради Кілійського району з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для безоплатної передачі у власність для ведення садівництва площею 0,12 га. Будь-яких інших документів до заяви вона не додавала. 11 липня 2011 року рішенням Приморської сільскої ради ОСОБА_2 було відмовлено у наданні згоди на виготовлення проекту землеустрою з підстав того, що нею не додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Позивач вважає вказане рішення таким, що суперечить положенням ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідно до яких підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Крім того, рішення винесене більш ніж через місяць з дня подачі нею заяви до сільскої ради та його мотивовано ст. 123 ЗК України, що регулює порядок надання земельних ділянок у користування. На підставі викладеного позивач просила суд скасувати рішення Приморської сільскої ради Кілійського району Одеської області № 119-VІ-ІV від 11 липня 2011 року та зобов'язати відповідача на найближчій сесії прийняти рішення про надання їй згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,12 га для ведення садівництва.

Представник відповідача -Приморської сільскої ради Кілійського району Одеської області, повідомлений відповідно до положень ст. 33-35 КАС України про дату та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, заяви про проведення судового розгляду за його відсутності або відкладення розгляду справи, суду не надав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Відділу Держкомзему у Кілійському районі, повідомлений відповідно до положень ст. 33-35 КАС України про дату та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, заяви про проведення судового розгляду за його відсутності або відкладення розгляду справи, суду не надав.

На підставі положень ст. 128 КАС України суд вирішує справу за наявними доказами за відсутності представників відповідача та третьої особи, які є суб'єктами владних повноважень.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини:

Судом встановлено, що 2 червня 2011 року ОСОБА_2 звернулась до Приморської сільскої ради Кілійського району з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,12 га для ведення садівництва на території Приморської сільскої ради Кілійського району Одеської області. Жодних інших документів, крім самої заяви, ОСОБА_2 до Приморської сільської ради подано не було, що підтвердила позивач в судовому засіданні.

Рішенням Приморської сільскої ради Кілійського району Одеської області від 11.07.2001 року № 119-VІ-ІV, ОСОБА_2, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1, було відмовлено у згоді на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,12 га для ведення садівництва в зв'язку з відсутністю графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

При вирішенні справи судом враховано відповідні положення законодавства:

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами є публічно-правовими та узгоджуються зі змістом статей 3 та 17 КАС України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Згідно з положеннями ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Тобто, законодавством встановлений обов'язок громадянина подати заяву про вибір місця розташування земельної ділянки з позначеним на відповідному графічному матеріалі бажаним місцем розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами, оскільки процедура вибору земельної ділянки здійснюється з метою встановлення можливості відведення тієї чи іншої земельної ділянки для цілей, що вказані в заяві, її граничних розмірів та площі, правового режиму та вимог щодо відведення земельної ділянки.

Отже, саме на громадянина покладений обов'язок зазначити місце розташування земельної ділянки, яку він бажає одержати безоплатно у власність.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, до заяви, що була подана ОСОБА_2 до Приморської сільскої ради, не були долучені графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, що в силу приписів ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки, оскільки наявність зазначених графічних матеріалів є обов'язковою умовою для ініціації питання про надання відповідного дозволу, оскільки їх відсутність виключає можливість встановити обставини використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та дотримання інших вимог земельного законодавства, які стосуються влаштування санітарних та водоохоронних зон.

При цьому посилання позивача на те, що її заява розглядалась більше місяця і при винесенні рішення Приморська сільська рада керувалась положеннями ст. 123 ЗК України, які не регулюють правовідносини щодо передачі земельних ділянок у власність, а регулюють порядок передачі земельних ділянок у користування, не можуть буті прийняті до уваги, оскільки рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень по суті є правильним, адже ОСОБА_2 не дотримано положення земельного законодавства при подачі заяви про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а зволікання сільської ради з розглядом заяви могло лише бути підставою для звернення позивача з позовом про визнання бездіяльності відповідача протиправною.

На підставі викладеного суд дійшов висновку що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 71, 86, 158-163 КАС, ст. ст. 116, 118 ЗК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держкомзему у Кілійському районі про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в зв'язку з необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кілійського

районного суду О. А. Маслеников