Постанова від 18.11.2011 по справі 2-а-2201/2011

Справа №2-а-2201/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" листопада 2011 р.

Буський районний суд Львівської області

в складі: головуючого судді Мельник С. Р.

при секретарі Базилюк Г.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Буську в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст.ст.40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію згідно ст.ст.40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що отримала право на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер. У березні 2010 року відповідачем такий перерахунок проведений, однак, всупереч ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якою передбачено застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 р., був застосований показник за 2007р. Зазначає, що зверталась до відповідача з проханням перерахувати раніше призначену їй пенсію із врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, а не за 2007 рік, однак отримала відмову, яку вважає незаконною.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, подала заяву з проханням справу слухати без її участі, позов підтримує, просить такий задоволити.

Представник відповідача у судове засідання не з»явився, подав заперечення проти позову.

З'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФ України у Буському районі Львівської області та отримує пенсію за віком, однак продовжує працювати тому відповідно до чинного законодавства отримала право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер. 11.03.2010 року позивачка звернулась до УПФ України у Буському районі Львівської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону "Про загальнообов'язкове державне страхування".

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, у редакції, яка була чинною до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VI, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону №1058.

Згідно ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення заробітної плати для обчислення пенсії, береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Зміни до ч.4 ст.42 Закону №1058, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп/2008.

Таким чином, з 22.05.2008 року відновлена дія ст.42 Закону № 1058 у попередній редакції, яка до теперішнього часу не скасована та не зупинена.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Тобто, Законом, враховуючи можливість вибору, гарантовано реалізацію права позивачки на перерахунок і отримання пенсії у розмірі, який є найбільшим, або виходячи із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Таким чином, абз.3 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV регулює лише визначення права враховувати (або не враховувати) для обчислення розміру пенсії при її перерахунку заробітну плату працюючого пенсіонера під час набуття додаткового страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, не обмежуючи при цьому можливість (і необхідність) застосування інших норм цього закону при здійсненні перерахунку пенсії.

Далі, сам термін «перерахунок пенсії» за своїм змістом включає необхідність її обчислення. Окремого порядку обчислення пенсії при її перерахунку Законом № 1058-IV не встановлено, тому слід застосовувати загальні положення цього закону, зокрема, при її призначенні.

Єдиною нормою, яка визначає порядок розрахунку заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, є стаття 40 Закону № 1058-IV.

Відповідно до її положень заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії Законом № 1058-IV встановлена необхідність застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відповідачем, застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, незважаючи на звернення пенсіонера за перерахунком пенсії в 2011 році.

Проте, це суперечить положенням частини другої статті 40 Закону № 1058-IV.

Окрім цього, відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, як при призначенні, так і при перерахунку для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV використовується заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Зазначені положення пункту 11 постанови № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року, є чинними, не суперечать відповідним положенням Закону № 1058-IV (їх загальному змісту і сутності), тому їх також слід застосовувати до спірних правовідносин.

Таким чином, жодним актом перерахунок пенсії в 2010 році із врахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік не передбачено. На теперішній час існує лише один показник середньої заробітної плати, який підлягає застосуванню як при первісному призначенні, так і при перерахунку пенсій. Застосування показника заробітної плати

(доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення, для призначення пенсії і незастосування його для перерахунку, не відповідає принципу верховенства права та не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Виходячи з вище викладеного, аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до переконання, що дії відповідача слід визнати неправомірними, зобов'язавши відповідача провести перерахунок та виплату позивачу недорахованих сум пенсії при перерахунку з з дати настання права на перерахунок, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

На підставі ст.ст.16, 40, ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 та від 22.05.2008р. №10-рп/2008, п.п. 2, 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та керуючись ст.ст.9, 11, 41,90, 94, 99, 100, 122,159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволено повністю

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області неправомірними та зобов'язати здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст.ст.40, ст.42 ч.4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з дати настання права на перерахунок, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік. Виплату провести з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з місцевого бюджету Буського району Львівської області на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Буський районний суд Львівської області протягом 10-ти днів з дня її проголошення, з одночасною подачею її копії до апеляційного адміністративного суду Львівської області.

Суддя С. Р. Мельник