Справа №09/4259а
"25" вересня 2008 р., 14 год. 22 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,
при секретарі -Лавріненко С.І.
за участю представників сторін: позивача - Шуклін Г.В. за довіреністю, відповідача -Лучинський П.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Кредитної спілки (КС) "Фортеця" м. Черкаси до Державної податкової інспекції у місті Вінниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Подано адміністративний позов, у якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Вінниці від 29.07.2008 року №0000662200/1, за яким відокремленому підрозділу позивача №11 визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1232,00 грн., у тому числі: 42,00 грн. - за основним платежем і 1190,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (далі -перше спірне рішення) та №0000642200/1, за яким відокремленому підрозділу позивача №17 визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 689,00 грн., у тому числі: 9,00 грн. - за основним платежем і 680,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (далі -друге спірне рішення).
Позовні вимоги мотивовані наступним:
- відповідно до п.2.1 ст. 2 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і Державною податковою адміністрацією України від 19 липня 1999 р. № 162/379, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за №544/3837 (далі скорочено - Інструкція) платниками збору за забруднення навколишнього природного середовища є суб'єкти господарювання;
- позивач, як юридична особа, є платником вказаного збору, подає звіти за місцем перебування на податковому обліку до ДПІ у м. Черкаси та сплачує збір у повному обсязі;
- відокремлені підрозділи №11 та №17, які знаходяться у місті Вінниці, не ведуть окремого бухгалтерського обліку та не складають окремого балансу, тому не є платниками збору;
- пересувні джерела забруднення, якими є легкові автомобілі, орендуються у фізичних осіб юридичною особою -КС «Фортеця», а не її відокремленими підрозділами;
- згідно з підпунктом 3.1 п. 3 Інструкції об'єктами обчислення збору для пересувних джерел забруднення є обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючі речовини;
- відповідно до ст.44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів;
- кредитна спілка «Фортеця»фактично використовує пальне для автомобілів, які знаходяться у неї на праві оренди, відображає списання фактично використаного для цих автомобілів пального у бухгалтерському обліку за своїм місцем податкової реєстрації;
- згідно п.9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303 та підпункту 7.2 п.7 Інструкції розрахунки збору за базовий період податковий (звітний) період для якого дорівнює податковому кварталу, подаються платниками органам податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу за місцем податкової реєстрації;
- відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі -ЗУ №2181) КС «Фортеця»складає податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища та сплачує збір за місцем податкової реєстрації у повному обсязі, що підтверджується висновком ДПІ у місті Черкаси, викладеним у акті планової виїзної перевірки КС «Фортеця»з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року №287/22-0/26261821 від 17.07.2008 року;
- висновки ДПІ у м. Вінниці є хибними упередженими та необґрунтованими, тобто такими, що не враховують всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення, а самі податкові повідомлення-рішення є незаконними та підлягають скасуванню.
Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на те, що відокремлені підрозділи позивача №11 та №17, які знаходяться у місті Вінниці, зареєстровані як платники податків у місті Вінниці, у своїй господарській діяльності використовують три легкові автомобіля, мають банківські рахунки, ведуть окремий бухгалтерський облік своєї діяльності, тому вони є самостійними платниками збору за забруднення навколишнього природного середовища, зобов'язані складати податкові розрахунки цього збору та подавати їх до органу податкової служби за місцем своєї податкової реєстрації, тобто до ДПІ у м. Вінниці. Оскільки відокремлені підрозділи позивача не подавали розрахунки та не сплачували збір за забруднення навколишнього природного середовища за місцем реєстрації, до них за результатами перевірки обґрунтовано застосовані санкції за неподання розрахунків, визначені податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та застосовані санкції на прострочення сплати цього збору.
У судовому засіданні:
- представник позивача підтримав позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві, спростовуючи доводи відповідача, послався на те, що за обставин, які склалися, підлягає застосуванню відповідно до п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 ЗУ №2181 конфлікт інтересів, оскільки позивач звертався до податкової інспекції за місцем податкової реєстрації за роз'ясненням з питання, чи повинні сплачувати збір за забруднення навколишнього природного середовища його підрозділи, які знаходяться в інших містах, отримав письмову відповідь, у якій вказано на те, що підрозділи не є платниками збору за забруднення навколишнього природного середовища; за результатами перевірок підрозділів позивача лише ДПІ у м. Вінниці та у місті Києві визначені податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища підрозділам позивача;
- представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 17.12.2002 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з ЄДРПОУ, і взятий на облік як платник податку в державній податковій інспекції у м. Черкаси з 23.12.2002 року, що підтверджується довідкою ДПІ у місті Черкаси форми №4-ОПП від 28.05.2008 року №516/29-039.
23 грудня 2005 року у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України внесено запис про реєстрацію відокремленого підрозділу №11 КС «Фортеця». Положення про відокремлений підрозділ №11 КС «Фортеця»за адресою: м. Вінниця, вул. Коцюбинського, 23/4, затверджено рішенням спостережної ради КС «Фортеця» (протокол №23/12 від 23 грудня 2005 року). 10 квітня 2006 року відокремлений підрозділ №11 КС «Фортеця»взятий на облік, як платник податків ДПІ у м. Вінниці, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 10.04.2006р. №245.
17 листопада 2006 року у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України внесено запис про реєстрацію відокремленого підрозділу №17 КС «Фортеця». Положення про відокремлений підрозділ №17 КС «Фортеця»за адресою: м. Вінниця, вул. Юності, 46, затверджено рішенням спостережної ради кредитної спілки «Фортеця» (протокол №17/11 від 17 листопада 2006 року). 05 лютого 2007 року відокремлений підрозділ №17 КС «Фортеця»взятий на облік, як платник податків ДПІ у м. Вінниці, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 05.02.2007р. №3441.
На підставі направлення від 02 червня 2008 року №1402/10/22 службовою особою відповідача проведена виїзна планова перевірка відокремленого підрозділу №11 КС «Фортеця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року, за результатами якої складений акт від 01 липня 2008 року №1363/2201/34257713 (далі -акт перевірки підрозділу №11).
В акті перевірки підрозділу №11 вказано на порушення ст.6 п.2-3 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», ст.44 розділу 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.2, п.9, п.10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору та підпунктів 2,1, 3.1, 7.1 Інструкції, в результаті чого за перевірений період підрозділом занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 42 грн.; також допущено порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ №2181, а саме: неподання податкової звітності -розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2007 року, за 2007 рік та за перший квартал 2008 року (порушення описані у п.3.1.5.3 акту перевірки та у Розрахунку фінансових санкцій, який доданий до акту перевірки).
Згідно з підпунктом «б», підпункту 4.2.2 п.4.2 ст.4 ЗУ №2181, п.п.17.1.1 та п.п.17.1.3 п.17 ст.17 ЗУ №2181, на підставі акту перевірки підрозділу №11, прийнято перше спірне рішення, згідно якого за встановлені порушення відокремленому підрозділу позивача №11 визначено суму податкового зобов'язання за платежем інші збори за забруднення навколишнього природного середовища усього 1232 грн., у тому числі: 42 грн. - за основним платежем, 1190 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
На підставі направлення від 02 червня 2008 року №1423/10/22 службовою особою відповідача проведена виїзна планова перевірка відокремленого підрозділу №17 КС «Фортеця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 05.02.2007 року по 31.03.2008 року, за результатами якої складений акт від 25 червня 2008 року №1320/2201/34725764 (далі -акт перевірки підрозділу №17).
В акті перевірки підрозділу №17 вказано на порушення ст.44 розділу 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.2, п.9, п.10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору та підпунктів 2,1, 3.1, 7.1 Інструкції, в результаті чого за перевірений період підрозділом занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 9 грн.; також допущено порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ №2181, а саме: неподання податкової звітності -розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2007 року, за 2007 рік та за перший квартал 2008 року.
Згідно з підпунктом «б», підпункту 4.2.2 п.4.2 ст.4 ЗУ №2181, п.п.17.1.1 та п.п.17.1.3 п.17 ст.17 ЗУ №2181, на підставі акту перевірки підрозділу №17, прийнято друге спірне рішення, згідно якого за встановлені порушення визначено суму податкового зобов'язання за платежем інші збори за забруднення навколишнього природного середовища усього: 689 грн., у тому числі: 9 грн. - за основним платежем, 680 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
На запит позивача від 17.06.2008 року №350 стосовно сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, Державна податкова інспекція у місті Черкаси листом від 17.06.2008 року №14736/31-045 повідомила, що критерієм для визначення платників збору за забруднення навколишнього природного середовища автомобільним транспортом є той факт, ким фактично було використане пальне. Оскільки договори оренди автотранспорту укладені юридичною особою, яка самостійно використовує цей автотранспорт, фактично використовує пальне (відображає списання пального у бухгалтерському обліку), то така юридична особа, до складу якої входять філії (відокремлені підрозділи), якщо навіть вони мають банківські рахунки, але не ведуть окремого бухгалтерського обліку, не складають окремого балансу, повинна обчислювати, сплачувати збір за забруднення навколишнього природного середовища та подавати податкові розрахунки за своїм місцем реєстрації.
Державна податкова інспекція у місті Черкаси провела виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання ним вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2008 року, за результатами якої складений акт від 17 липня 2008 року №287/22-0/26261821, у пункті 3.1.8 якого вказано, що перевіркою правильності визначення збору за забруднення навколишнього природного середовища по м. Черкаси порушень не встановлено.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Стаття 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25 червня 1991 року №1264-XII, зі змінами і доповненнями, на порушення якої вказує відповідач, передбачає наступне:
«Збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Ліміти скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного й іншого виробництва та інші види шкідливого впливу в цілому по території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються:
а) у випадках, коли це призводить до забруднення природних ресурсів республіканського значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів;
б) в інших випадках - в порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) Радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Збори підприємств, установ, організацій, а також громадян за викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів та інші види шкідливого впливу в межах лімітів відносяться на витрати виробництва, а за перевищення лімітів стягуються з прибутку, що залишається в розпорядженні підприємств, установ, організацій чи громадян.
Порядок встановлення обмежень розмірів зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України».
Постановою КМУ від 1 березня 1999 р. №303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (далі -Порядок), пунктом 2 якого передбачено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за:
викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення;
скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди);
розміщення відходів.
Територіальні органи Мінприроди подають до органів державної податкової служби перелік підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів.
Згідно п.9 Порядку розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.
Остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації.
Порядок обчислення та сплати збору визначені Інструкцією (повна назва та дата наведені вище).
Пунктом 2 Інструкції встановлено:
«2.1. Платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
2.2. Якщо до складу підприємств (установ, організацій) - платників збору входять філії, відділення та інші відокремлені підрозділи (далі - філії), які не мають банківських рахунків, не ведуть окремого бухгалтерського обліку своєї діяльності, не складають окремого балансу, то збір за здійснені цими філіями викиди, скиди і розміщені відходи сплачується цими підприємствами (установами, організаціями)».
Об'єкти обчислення збору, встановлені пунктом 3 Інструкції, у якому вказано, що:
«3.1. Об'єктами обчислення збору є:
для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;
для пересувних джерел забруднення - обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючі речовини».
Пунктом 7 Інструкції встановлений наступний порядок сплати збору:
«7.1. Платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
7.2. Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу.
Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Якщо останній день строку подання податкового розрахунку збору припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим робочий день.
У разі коли у майбутніх податкових періодах платник збору самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданому ним податкового розрахунку збору, такий платник зобов'язаний подати уточнювальний податковий розрахунок, що містить виправлені показники.
Підприємства (установи, організації), які сплачують збір за включені до їх складу філії, визначені в пункті 2.2 Інструкції, подають податкові розрахунки збору за здійснені такими філіями викиди, скиди і розміщені відходи за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).
7.3. Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
7.4. Підприємства (установи, організації), до складу яких уходять філії, визначені в пункті 2.2 Інструкції, сплачують збір за здійснені такими філіями викиди, скиди і розміщені відходи за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби)».
Позивач не навів доказів, які б свідчили про те, що ним подані розрахунки за здійснені відокремленими підрозділами №11 та №17 м. Вінниці викиди та сплачений за них збір за забруднення навколишнього природного середовища. Акт перевірки ДПІ у місті Черкаси, на який посилається позивач, таких даних не містить.
Контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснюється органами державної податкової служби (п.8.2 Інструкції).
Відповідно до п. 8.5 Інструкції № 162/379 органи державної податкової служби ведуть облік платників збору згідно з Інструкцією, затвердженою наказом ДПА України від 19.02.98 р. N 80 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.98 р. № 552) та зареєстрованою у Мін'юсті України 16.03.98 р. за № 172/2612, зі змінами та доповненнями, далі - наказ № 80, та з урахуванням положень, визначених Інструкцією № 162/379.
Наказом ДПА України від 08.08.2005 р. № 317, зареєстрованим у Мін'юсті України 19.08.2005 р. за № 912/11192, внесено зміни до наказу № 80 у частині особливостей обліку платників податків у розрізі окремих видів податків.
Так, пп. 4.1 п. 4 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом № 80, передбачено, що взяття на облік як платників податків юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб здійснюється за їх місцезнаходженням відповідними органами державної податкової служби після внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру або, у випадках, передбачених законодавством, після присвоєння ідентифікаційних кодів за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України.
Також п. 9.2 п. 9 Порядку № 80 визначено, що платник податків зараховується органами державної податкової служби до категорії платників окремих податків за місцезнаходженням його підрозділів, земельних ділянок, родовищ корисних копалин, джерел забруднення навколишнього природного середовища, об'єктів рухомого або нерухомого майна, транспортних засобів, гастрольних заходів тощо, розташованих на територіях інших територіальних громад, ніж юридична особа.
Слід відзначити, що це стосується виключно питання обліку у податкових органах платників збору за забруднення навколишнього природного середовища, які є самостійними об'єднаннями, філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, розташованими на територіях інших територіальних громад, ніж юридична особа.
Зі змісту затверджених положень про відокремлений підрозділ позивача №11 та №17 у м. Вінниці, які були перевірені відповідачем, вбачається, що вказані підрозділи здійснюють бухгалтерський та оперативний облік у відповідності до Наказу про облікову політику Кредитної спілки, затвердженого головою правління кредитної спілки; дані бухгалтерського та оперативного обліку передаються до головного офісу: щодо руху та залишків коштів щоденно, загальний звіт про фінансову діяльність у форматі затвердженому рішенням голови правління кредитної спілки -не пізніше другого числа місяця наступного за звітним в електронному та паперовому вигляді; дані бухгалтерського та оперативного обліку відокремленого підрозділу включаються до звітності кредитної спілки.
Перевіркою було встановлено, що підрозділи №11 та №17 використовували у господарській діяльності орендовані легкові автомобілі, з каси підрозділу відповідальним особам видавались грошові кошти під звіт на господарчі витрати, авансові звіти про використання коштів свідчать про те, що вони використовувались на придбання паливно-мастильних матеріалів із зазначенням кількості пального та його вартості. Всього у перевіреному періоді підрозділом №11 використано пального в кількості 2 877,41 л і підрозділом №17 - 442,72 л. У бухгалтерському обліку операції з придбання та списання пального здійснювалось наступними бухгалтерськими операціями: видача готівкових коштів під звіт: Дт 372-31 Кт 301; надання авансових звітів та списання пального з підзвіту: Дт 203 Кт 372-31.
З огляду на викладене, суд вважає, що відокремлені підрозділи позивача №11 та №17, розташовані у місті Вінниці, тобто на території іншої територіальної громади, підпадають під ознаки платників збору за забруднення навколишнього природного середовища, визначені п.2 Інструкції, тому повинні звітувати та сплачувати збір за забруднення навколишнього природного середовища за всі здійснені ними викиди, скиди і розміщення відходів за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби), тобто у місті Вінниці.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є ЗУ №2181.
Згідно п. 17.1 ст. 17 ЗУ №2181 штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до пп. 17.1.1 п.17.1 ст. 17 ЗУ №2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до пп. 2.1.4 п.2.1 ст. 2 ЗУ №2181 є податкові органи.
Згідно п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, висновки перевірки відповідача стосовно допущених порушень підрозділами позивача №11 та №17 відповідають чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Перевіривши законність та обґрунтованість спірних рішень, суд вважає, що при їх прийнятті відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення вказаних дій; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані зазначені дії; з урахуванням права особи на участь у процесі формування та направлення податкових вимог; та своєчасно, тобто протягом розумного строку, тому відсутні правові підстави для скасування спірних рішень.
Доводи представника позивача про необхідність застосування судом згідно ЗУ №2181 конфлікту інтересів, оскільки з даного предмету спору є податкове роз'яснення, суд вважає безпідставними, з огляду на норми підпункту «д»пп. 4.4.2 п.4.2 ст.4 ЗУ №2181 із змінами, яким встановлено, що не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -
Відмовити повністю у адміністративному позові кредитної спілки "Фортеця" м. Черкаси до Державної податкової інспекції у місті Вінниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.07.2008 року №0000642200/1 та №0000662200/1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.М.Курченко
Постанова складена в повному обсязі 30 вересня 2008 року