"24" вересня 2008 р.
Справа № 01/53-24.1А
за позовом приватної виробничо-комерційної фірми "Укрбізнес", м. Луцьк
до Луцької міської ради, м. Луцьк
про визнання нечинними рішень №23/34 від 30.01.2008р., №23/18 від 30.01.2008р., зобов'язання укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,3438 га для обслуговування складських приміщень на вул. Карпенка-Карого, 3 у м.Луцьку за ринковою вартістю, визначеною експертною грошовою оцінкою
Суддя Якушева І.О.,
при секретарі Ізвєкову Ю.Р.
за участю представників:
від позивача: Шестернін В.Д. (дов. від 26.08.2008р.)
від відповідача: Кириченко Р.К. (дов.№1.1.-8/3536 від 28.08.2008р.)
Суть спору: позивач в позовній заяві просить визнати нечинними рішення Луцької міської ради №23/34 від 30.01.2008р., №23/18 від 30.01.2008р., зобов'язати Луцьку міську раду укласти з ПВКФ "Укрбізнес" договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,3438 га для обслуговування складських приміщень на вул. Карпенка-Карого, 3 у м.Луцьку за ринковою вартістю, визначеною експертною грошовою оцінкою, тобто за ціною 141 952 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач у відзиві, представник відповідача в судовому засіданні позову не визнали, просять в задоволенні позову відмовити, посилаючись на таке:
- підставами визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначеній законом компетенції, органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта охоронюваних законом прав та інтересів підприємства чи організації.
У комунальні власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної чи державної власності, а також земельні ділянки за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти комунальної власності, які передбачені ч.2 ст.83 ЗК України.
Згідно з п.34 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно до ст..12 ЗК Україні! до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб , надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України встановлено, щодо розмежування земель державної і комунальної власності повноваження розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні та міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. ст. 80. 83 ЗК України органи місцевого самоврядування є суб'єктами права власності на землі територіальних громад, що належать до комунальної власності.
Законним розпорядником земель територіальних громад є орган місцевого самоврядування, тобто Луцька міська рада, яка відповідно до ст. 26 Закон)' України «Про місцеве самоврядування в Україні» має виключні повноваження щодо регулювання земельних відносин.
Також, відповідно до ст.. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, доцільність, порядок та умови відчуження яких визначаються відповідною радою.
Рішенням Луцької міської ради від 30.01.2008р., № 23\18 «Про продаж земельних ділянок комунальної власності несільського господарського призначення у власність громадянам та юридичним особам із застосуванням коефіцієнта до експертної грошової оцінки» було визначено порядок та умови відчуження земельних ділянок комунальної власності.
Рішенням від 30.01.2008р.. №23\34 «Про продаж у власність земельної ділянки приватній виробничо-комерційній фірмі «Укрбізнес» для обслуговування складських приміщень на вул. Карпенка-Карого. З» Луцькою міською радою, як власником та розпорядником земель комунальної власності, були запропоновані відповідні умови відчуження земельної ділянки ПВКФ «Укрбізнес».
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймаються на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, окрім випадків передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». При вставленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільській, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Розгляд питання продажу земельних ділянок комунальної власності несільськогосподарського призначення у власність громадянам та юридичним особам із застосуванням коефіцієнта 3.1 до експертної грошової оцінки ,а також питання продажу у власність ПВКФ «Укрбізнес» земельної ділянки для обслуговування складських приміщень на вул. Карпенка-Карого, 3 виносилися на обговорення двадцять третьої сесії Луцької міської ради і шляхом голосування депутатами прийнято рішення № 23\34 «Про продаж у власність земельної ділянки приватній виробничо-комерційній фірмі «Укрбізнес» для обслуговування складських приміщень на вул. Карпенка-Карого, 3» на умовах визначених п п.. 2. З вказаного рішення. Таким чином вбачається, що процедура прийняття рішень визначена ст.,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Луцькою міською радою була дотримана і не була порушена.
Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок (п. 4 ст.201 ЗК України).
Ціна земельної ділянки - це фактична сума грошей, сплачена за перехід прав на земельну ділянки або на подібну до неї земельну ділянку від продавця до покупця (абзац 16 статті 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Керуючись пунктом 3 Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України за №1531 від 11.10.2002р., оцінювач при проведенні експертної грошової оцінки земельних ділянок визначає ринкову ціну (ймовірну ціну продажу на ринку) або інший вид вартості об'єкта оцінки (заставну, страхову, для бухгалтерського обліку тощо), за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений на дату оцінки відповідно до умов угоди.
Тому, на основі Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок експерт при проведені експертної грошової оцінки визначає лише імовірну ціну продажу, а не остаточну ціну за якою продавець змушений відчужувати земельну ділянку.
Відповідно до п. 6 ст. 128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради, державного органу приватизації про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Пунктом 8 ст. 128 ЗК України встановлено, що вартість земельної ділянки визначається на підставі її грошової та експертної оцінки, яка проводиться за методикою затвердженою Кабінетом міністрів України.
Луцька міська рада як законний розпорядник земель комунальної власності беручи за основу експертну грошову оцінку земельної ділянки на вул. Карпенка - Карого, 3, що становить 141 952,00 (сто сорок одну тисячу дев'ятсот п'ятдесят дві ) гривні та аналогію закону, застосувала норми ст. 64 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якою встановлено, що у 2008 році по населених пунктах, грошову оцінку яких не проведено, при визначенні розміру земельного податку застосовується коефіцієнт 3.1 і тому було визначено саме таку ціну продажу земельної ділянки для ПВКФ «Укрбізнес» 440 052,00 (чотириста сорок тисяч п'ятдесят дві) гривні.
Згідно з п.3 статті 3 Цивільного Кодексу України до загальних засад цивільного законодавства належить свобода договору. Крім того, згідно п.1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Земельне законодавство не містить застережень щодо продажу земельних ділянок за вищою вартістю, ніж визначена при проведенні експертної грошової оцінки земельної ділянки. Оскільки сторони є вільні при укладанні договору, а експертна грошова оцінка використовується для встановлення імовірної, вірогідної, стартової ціни продажу земельної ділянки, фактична сума грошей, яка сплачується за перехід прав за земельну ділянку від продавця до покупця, може бути більшою, ніж вартість земельної ділянки, яка визначена експертом.
Посилання позивача на те, що рішення Луцької міської ради № 23\18 від 30.01.2008 року є регуляторним актом безпідставне, оскільки згідно із п.3 ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який установлює, змінює чи скасовує. норми
права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Рішення 23\18 від 30.01.2008 року застосовувалося один раз та до визначеного кола осіб, а саме рішення щодо яких прийняті 23-ю сесією міської ради. Це також підтверджується листом № 21-3\424 від 03.06.2008 року представництвом державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у Волинській області.
У зв"язку з необхідністю витребування додаткових пояснень та доказів по справі розгляд справи слід відкласти.
Керуючись ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1.Розгляд справи відкласти на 22.10.2008р. на 14 год.
2. Зобов'язати позивача до 20.10.2008р. подати суду:
2.1. Пояснення по справі з врахуванням заперечень відповідача.
3. Зобов'язати відповідача до 20.10.2008р. подати суду:
3.1. Рішення Луцької міської ради №27/123 від 28.05.2008р.
3.2. Обгрунтувати доводи та подати докази про те, що рішення Луцької міської ради №23/18 від 30.01.2008р. було застосовано одноразово та до визначеного кола осіб.
Суддя Якушева І. О.