33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"18" вересня 2008 р. Справа № 2/85
Суддя при секретарі судового засідання - Маслову К.Г.
За позовом Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача Комунальне підприємство "Рокитноводоканал"
про стягнення в сумі 6734 грн. 88 коп.
Представники:
Від позивача: гол.спец. Микулін І.М. довіреність № 03-02/1663 від 01.10.2007 р.
Від відповідача: не з'явився
Статті 20, 22 ГПК України роз"яснені.
Позивач просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарську санкцію в розмірі 6160 грн. 90 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 р. та пеню в сумі 574 грн. 08 коп., всього - 6734 грн. 88 коп..
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування України.
Пунктом 1 Положення про фонд соціального захисту інвалідів (далі по тексту - Фонд), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 р. № 1434, встановлено, що Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Згідно з п.9 вище згаданого Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Відповідно до покладених на нього завдань Фонд здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені (пп.З п.4 Положення про фонд соціального захисту інвалідів ).
Частиною 9 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями, зокрема, у зв'язку із застосуванням адміністративно-господарських санкцій та пені, передбачених статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», реалізує владні управлінські функції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку.
Пунктом 4 частини 1 статті 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Отже, даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, а підлягає розгляду адміністративними судами в порядку, передбаченому КАС України.
Дана позиція викладена Вищим господарським судом України (п.9 рекомендації президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007 р. № 04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості та підсудності справ господарським судам», п.2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 07.02.2006 р. № 01-8/301 «Про деякі питання, пов'язані з розмежуванням компетенції господарських і адміністративних судів» та Вищий адміністративний суд України (Довідка від 23.08.2007 р. про результати вивчення та_узагальнення судової практики застосування статей 19. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
Пунктом 1 частини 1 статті 80 ГПК України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України. Керуючись п.1 ч.1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України-
1.Провадження у справі №2/85 припинити.
Суддя