"30" вересня 2008 р.
Справа № 16/5-08-35
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - Величко Т.А. суддів: Жукової А.М., Поліщук Л.В.
при секретарі судового засідання Лисіній О.В.
за участю представників сторін: від позивача - Шевченко Ю.І.;
від відповідача -Сербін Є.Л.; від третьої особи -Ніколенко Г.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 01.07.2008р.
по справі № 16/5-08-35
за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта» в особі Одеської дирекції
до Одеської міської ради
за участю 3-ої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору -Міністерства транспорту та зв'язку України
про визнання права власності
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 01.07.2008р. (суддя Желєзна С.П.) в позові Українському державному підприємству поштового зв'язку "Укрпошта» в особі Одеської дирекції - відмовлено. Позов Міністерства транспорту та зв'язку України задоволено. Визнано право власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на:
- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Садова, 10, загальною площею 9920,3 кв.м., до складу яких входять: літ “А» загальною площею 9661,7 кв.м., літ. “Е» загальною площею 70,2 кв.м., літ. “И» загальною площею 116,1 кв.м. , літ. “Б» загальною площею 8,9 кв.м., літ. “В» загальною площею 3,2 кв.м., літ. “Г» загальною площею 18,3 кв.м., літ. “Ж» загальною площею 7,1 кв.м., літ. “З» загальною площею 9,9 кв.м., літ. “Д» загальною площею 24,9 кв.м., та інше майно -за №№1-3- огорожа, 1 -мостіння згідно технічного паспорту;
- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська, 14, загальною площею 823,8 кв.м.;
- нежитлові приміщення першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький, 6, загальною площею 149,8 кв.м.;
- нежитлові приміщення домоволодіння за літ. “А», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська, 37, до складу яких входять: підвальне приміщення площею 19 кв.м. та нежитлові приміщення першого поверху площею 188,5 кв.м.;
- нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи, 47, до складу яких входять: літ “А» площею 158,1 кв.м., літ. “Б» площею 2,4 кв.м., літ. “В» площею 2,9 кв.м., літ.»Д» площею 6,1 кв.м. та інше майно, позначене в технічному паспорті за № 1- цистерна, 2- мостіння, №№1-6 -огорожа.;
- нежитлову будівлю, розташовану на території Аеропорту Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м., яка складається з окремої будівлі за літ “А» площею 1193,5 кв.м.;
- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Пестеля, 2, які складаються з будівель під літ “А» площею 995,7 кв.м., літ. “В» площею 52,5 кв.м., літ. “Г» площею 409,5 кв.м., літ.»Д» площею 108,4 кв.м., літ. “Е» площею 110,2 кв.м., літ. “Ж» площею 1456,0 кв.м., літ. “З» площею 22,3 кв.м., літ. “И» площею 14,6 кв.м., літ. “К» площею 93,2 кв.м, літ. “Б» -навіс, літ. “Л» -навіс та майно, позначене в технічному паспорті за №№ 1-8 -огорожа, за №1 -мостіння.
Стягнуто з Одеської міської ради на користь Міністерства транспорту та зв'язку України 595 грн. 00 коп. - державного мита та 118 грн. - витрат на ІТЗ судового процесу.
Судове рішення мотивоване тим, що суб'єктом звернення до судових органів за захистом майнових прав держави, в т.ч. і з вимогами про визнання права власності на майно, може бути виключно орган управління майном, в даному випадку - Міністерство транспорту та зв'язку України, оскільки мова йде про майно, яке належить до державного.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Одеська міська рада просить скасувати рішення господарського суду, в задоволенні позовних вимог відмовити.
Доводи скаржника грунтуються на недоведеності обставин, на які посилався позивач та Міністерство транспорту та зв'язку України, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали (фактичні обставини) справи на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у засіданні предстаників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта» в особі Одеської дирекції звернулося до Одеської міської ради за участю 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Міністерства транспорту та зв'язку України про визнання права державної власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на об'єкти нерухомого майна, які розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Садова, 10; вул. Дворянська, 14; пров. Вознесенський, 16; пров. Вузький, 6; вул. Колонтаївська, 37; Чорноморка, пр. Свободи, 47; вул. Пестеля, 2, територія Аеропорту Центральний.
В процесі розгяду справи Міністерство транспорту та зв'язку України звернулось із самостійними вимогами на предмет спору і просило визнати право державної власності в особі Міністерства на вказані вище об'єкти нерухомого майна в м. Одесі, крім пров. Вознесенський, 16.
Підставами для звернення до суду із вказаними вимогами стало те, що спірне нерухоме майно входить до складу основних засобів ДП УДППЗ "Укрпошта" в особі Одеської дирекції, знаходиться на його балансі, утримується за рахунок коштів державного підприємства (на нього нараховуються амортизаційні відрахування) та використовується у виробничій діяльності державного підприємства.
Вимога Одеської міської ради про надання для реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна документів, вказаних в Тимчасовому положенні про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 75 є безпідставною, оскільки об'єкти нерухомого майна, щодо яких заявлені вимоги про визнання права власності, будувалися та вводилися в експлуатацію в період з 1944р. по 1984р., а окрема будівля - в 1870р., а тому дія цього тимчасового положення не поширюється на нерухоме майно, яке визначено предметом позовних вимог.
УДППЗ є державним унітарним підприємством, діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності. Міністерство транспорту та зв'язку України, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законодавством України.
Господарський суд, задовольняючи позовні вимоги Міністерства транспорту та зв'язку України, погодившись з його доводами, послався на таке:
- від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади; управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами;
- УДППЗ "Укрпошта" є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності і на підставі розпорядження КМУ від 28.09.2004р. № 684-р "Про затвердження переліку підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління Мінтрансзв'язку" належить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України;
- з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, суб'єктом спірних правовідносин, предметом яких є оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, та суб'єктом звернення до суду за захистом майнових прав держави може бути виключно орган управління майном - Міністерство транспорту та зв'язку України;
- нежитлові приміщення (крім розташованих по пров. Вузький, 6 та вул. Колонтаївська, 37) представляють собою окремо розташовані будівлі з безпосереднім цільовим призначенням як відділення зв'язку та приміщення, які повинні обслуговувати органи зв'язку для задоволення потреб міста;
- земельні ділянки, на яких знаходяться окремі об'єкти нерухомості, розташовані за адресами: вул. Садова, 10; вул. Дворянська, 14; Чорноморка, пр. Свободи, 47; вул. Пестеля, 2; будівля Аеропорту Центральний, - належать до державної власності;
- відсутність належним чином оформлених документів на нерухоме майно позбавляє Міністерство транспорту та зв'язку України, як органу, уповноваженого Державою здійснювати функцію управління державним майном, здійснити реєстрацію права власності на спірні об'єкти, здійснювати реалізацію своїх прав власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном;
- відповідачем не надано жодного доказу про належність спірного майна до комунальної власності.
З обгрунтованістю висновків суду погодитися можна.
Чинне процесуальне законодавство передбачає, що позовні вимоги можуть заявлятися не у власних інтересах, а в інтересах іншої особи, але у таких випадках фактичним позивачем є особа, в інтересах якої подано позов про захист її прав і законних інтересів.
Матеріалами справи підтверджено, що УДППЗ "Укрпошта" заявило позовні вимоги про визнання права власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, яке за її клопотаннями виступало в процесуальному статусі третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору, а тому рішення суду щодо відмови в задоволенні позову УДППЗ "Укрпошта" є правильним.
Згідно ст. 133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.
Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ГК України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх стпідрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об'єктів права власності Українського народу, зазначених у ч.1 ст. 148 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 141 ГК України управління об'єктами, які належать державі, покладено на Кабінет Міністрів України і, за його уповоноваженням, на центральні та місцеві органи виконавчої влади, а тому УДППЗ "Укрпошта» в особі Одеської дирекції не є власником майна і не володіє правом управління державним майном.
Відповідачем не надано доказів того, що територіальній громаді м. Одеси належать спірні нерухомі об'єкти, не надано доказів передачі державного майна у комунальну власність у встановленому чинним законодавством порядку.
Під час апеляційного розгляду справи представником Одеської міської ради не заперечувалася належність спірних об'єктів нерухомості до державного майна, а як підстава для неможливості оформлення на це майно права власності за заявленими вимогами - вказувалося про відсутність (ненадання) документів, перелік яких визначено в Тимчасовому положенні про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затв. наказом Мінюсту України від 07.02.2002 № 7/5.
Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнаєтся іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно відповіді державного архіву Одеської області від 19.03.2008р. №120/05-03, обліковими даними щодо нежитлових приміщень по: вул. Садова, 10; пров. Вузький, 6; пров. Вознесенський, 16; вул. Колонтаївська, 37; Чорноморка, пр. Свободи, 47; вул. Пестеля, 2; склади посилок в Центральному Аеропорту м. Одеси - архів не володіє.
Але, зважаючи на те, що спірні об'єкти знаходяться на балансі УДППЗ "Укрпошта» в особі Одеської дирекції, докази їх відчуження іншим особам чи передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси до господарського суду не надано, суд дійшов правильного висновку про можливість задоволення позовних вимог Міністерства транспорту та зв'язку України шляхом визнання права власності на дані об'єкти за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України.
Враховуючи викладене, рішення господарського суду відповідає матеріалам справи і діючому законодавству, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, доводів суду не спростовують.
Керуючись ст. 99, 101, 103 -105 ГПК України, колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 01.07.2008р. у справі № 16/5-08-35 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Судді : А.М. Жукова
Л.В. Поліщук