Іменем України
"23" вересня 2008 р.
справа № 5020-5/424-2/279
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Юг»
(99011 м. Севастополь, вул. Гоголя, 8)
до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради
(99011 м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ державної служби охорони культурної спадщини Управління культури Севастопольської міської державної адміністрації
(м. Севастополь, вул. Радянська, 9)
про спонукання виконати певні дії.
Суддя Шевчук Н.Г.
Представники:
позивача - Бетін Олександр Андрійович, директор, протокол № 9 від 21.03.2005;
відповідача -Гатіятуллін Е.Д., довіреність №407 від 06.02.2008;
третьої особи -Березовський С.В., довіреність №6/318 від 15.04.2008.
У вересні 2007 року товариство з обмеженою відповідальністю «Юг» звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради, про зобов'язання включити до переліку об'єктів, які підлягають приватизації, вбудоване нежитлове приміщення цокольного поверху, розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Гоголя, 8.
Ухвалою від 02.10.2007 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Відділ державної служби охорони культурної спадщини Управління культури Севастопольської міської державної адміністрації.
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 04.12.2007, залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.02.2008, позов товариства з обмеженою відповідальністю «Юг» задоволено.
Постановою Вищого господарського суду України від 05.06.2008 рішення господарського суду міста Севастополя від 04.12.2007 та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.02.2008 у справі №20-5/424 скасовані, справу направлено на новий розгляд до господарського суду міста Севастополя.
Ухвалою від 24.07.2008 справа №20-5/424 прийнята до провадження суддею Шевчук Н.Г. з привласненням справі номеру 5020-5/424-2/279.
Заявою від 18.09.2008 (вх.№ 13254) позивач уточнив позовні вимоги та просить зобов'язати відповідача винести на розгляд Севастопольської міської Ради питання про включення до переліку об'єктів комунальної власності, що підлягає приватизації, вбудоване нежитлове приміщення цокольного поверху, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Гоголя, 8, відповідно до пункту 10.25 Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, затвердженого рішенням №339 від 12.11.2002.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд
14.09.2005 між Управлінням майном комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації (правонаступник -Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради) та товариством з обмеженою відповідальністю «Юг» був укладений договір оренди нежитлових приміщень № 340-05, відповідно до умов якого позивачу передано в оренду вбудовані нежитлові приміщення цокольного поверху, загальною площею 165,50 кв.м., розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. Гоголя, 8.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про приватизацію державного майна» приватизація державного майна -це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до вказаного Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України.
Згідно з частиною 4 статті 3 вказаного Закону, відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними та підконтрольними.
Рішенням Севастопольської міської Ради № 339 від 12.11.2002 затверджено Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, пунктами 6.19, 6.20 якого передбачено, що Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради організує програму приватизації, є органом приватизації по об'єктах права комунальної власності від імені та за дорученням ради, укладає договори купівлі-продажу, здійснює контроль їх виконання.
Листами від 29.05.2007 та 09.07.2007 товариство з обмеженою відповідальністю «Юг» зверталось до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради з заявою про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу вбудованих нежитлових приміщень цокольного поверху, загальною площею 165,50 кв.м., розташованих за адресою: м. Севастополь, вул. Гоголя, 8.
У відповідь на ці звернення Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради листами від 14.06.2007 (вих. № 1839) та від 20.07.2007 (вих. № 2361) повідомив позивача про відсутність можливості задовольнити вищевказані звернення з наступних причин.
Житловий будинок, розташований по вул. Гоголя, 8, включений до Реєстру нерухомих пам'яток об'єктів культурної спадщини національного та місцевого значення по м. Севастополю, занесеним у Державний реєстр нерухомого пам'ятників України (державний номер обліку 3.2.95-2.12.1). Згідно статті 13 Закону України «Про охорону культурної спадщини» з моменту занесення до Реєстру на об'єкт культурної спадщини (всі його складові елементи) розповсюджується правовий статус пам'ятника.
На підставі пункту 5 статті 7 розділу 2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малої приватизації)», Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини» від 01.02.2005, пункту 1.1 рішення Севастопольської міської Ради №1926 від 15.05.2007 «Про внесення доповнень та змін до рішення міської Ради №359 від 11.12.2002 «Про затвердження переліку об'єктів культурної спадщини та об'єктів соціально значимих для міста (у тому числі нежитлових приміщень, зайнятих ними), що відносяться до комунальної власності, приватизація яких не допускається», нежитлові приміщення, що орендуються позивачем попадають до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.
Така відмова і стала причиною для звернення товариства з обмеженою відповідальністю «Юг» з цим позовом до суду.
Згідно з пунктом 49 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації», покупець, який став власником об'єкта приватизації групи А і не скористався на момент приватизації об'єкта правом викупу будівлі (споруди, приміщення) у межах займаної цим об'єктом площі, має право викупити відповідну будівлю (споруду, приміщення) у разі, якщо це не заборонено законодавством України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим (щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим) чи відповідною місцевою радою (щодо об'єктів права комунальної власності).
Позивач з дотриманням наведених норм чинного законодавства звернувся до Фонду комунального майна із заявами про включення спірного об'єкту до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, але йому було відмовлено з посиланням на те, що це приміщення є пам'ятником архітектури.
Статтею 13 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Із занесенням до Реєстру на об'єкт культурної спадщини, на всі його складові елементи поширюється правовий статус пам'ятки.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини» занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки: а) пам'ятки національного значення - постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини; б) пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання. Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини надає органу охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органам охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, органам охорони культурної спадщини місцевого самоврядування витяги з Реєстру щодо пам'яток, які розташовані на їхніх територіях.
Крім того, статтею 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що пам'ятка, крім пам'ятки археології, може перебувати у державній, комунальній або приватній власності. Суб'єкти права власності на пам'ятку визначаються згідно із законом.
17.07.1990 виконавчим комітетом Севастопольської міської Ради народних депутатів, прийнято рішення № 11/915 «Про внесення до Переліку пам'ятників архітектури та містобудування місцевого значення містобудівного комплексу міського кільця міста Севастополя».
Пунктом 1 цього рішення затверджений Перелік пам'ятників архітектури і містобудування місцевого значення, згідно до якого житловий будинок № 8 по вул. Гоголя віднесений до вищезазначеного переліку пам'ятників архітектури.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини» встановлена заборона приватизації пам'яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації.
Такий перелік Верховною Радою України досі не затверджений.
За таких обставин законні підстави для винесення відповідачем на розгляд Севастопольської міської Ради питання про включення до переліку об'єктів комунальної власності, що підлягає приватизації, не житлових приміщень, розташованих за адресою: м. Севастополь, вул. Гоголя, 8 відсутні.
Крім цього, у своїй постанові від 05.06.2008 по справі №20-5/424 Вищий господарський суд України зазначив, що колегія суддів Вищого господарського суду України вважає висновки судів першої та апеляційної інстанції неправомірними, а позов -таким, що не підлягає задоволенню (арк.с.115).
Згідно статті 111-12 вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час судового розгляду справи.
За таких обставин, у зв'язку з внесенням житлового будинку № 8 по вул. Гоголя у м. Севастополі до Переліку пам'ятників архітектури та містобудування місцевого значення та наявністю тимчасової заборони на приватизації пам'яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації, суд вважає позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Юг» про зобов'язання відповідача винести на розгляд Севастопольської міської Ради питання про включення до переліку об'єктів комунальної власності, що підлягає приватизації спірних приміщень безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити повністю.
Суддя Н.Г. Шевчук
Рішення оформлено відповідно до вимог статті 84
Господарського процесуального кодексу України
і підписано 29.09.2008.