83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
24.09.08 р. Справа № 29/169
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Джарти В.В.
При секретарі Перекрестній О.О.
за участю:
Представників сторін:
Прокурор: не з'явився
Від позивача: Боєва А.В., довір. № 03-192 від 01.06.08
Від відповідача: не з'явився
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:
За позовом Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» в особі відокремленого підрозділу Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Костянтинівка
До відповідача: Приватного підприємства «Домрембуд-3» м. Костянтинівка
Предмет спору: стягнення заборгованості в сумі 2984,40 грн.
Костянтинівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» в особі відокремленого підрозділу Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Костянтинівка звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Приватного підприємства «Домрембуд-3» м. Костянтинівка про стягнення заборгованості в сумі 2984,40 грн.
Пунктом 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави у суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначені засади представництва прокуратурою інтересів держави в суді, яке полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Однією з форм представництва прокуратурою інтересів держави є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. В позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому саме полягає порушення інтересів держави і обґрунтовує необхідність їх захисту (ч. 2 ст. 2 ГПК України).
Конституційний суд України в рішенні від 08.04.1999 року (далі - рішення КСУ) визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. При цьому інтереси держави можуть збігатися повністю, частково, або не збігатися зовсім з інтересами державних органів.
У п. 2 вказаного рішення зазначено, що під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах", потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Господарський суд оцінює правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.
В п. 5 мотивувальної частини рішення КСУ передбачено, що орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, фактично є позивачем по справі, порушених за позовною заявою прокурора і на підставі ч. 1 ст. 2 ГПК України є стороною в процесі. Таким чином прокурор може бути представником сторони у справі тільки у випадку коли цією стороною у справі є орган державної влади або орган місцевого самоврядування, наділені повноваженнями виконавчої влади.
Заявляючи позов в інтересах держави в особі Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» в особі відокремленого підрозділу Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Костянтинівна прокурор необґрунтовано визначив КП «Компанія «Вода Донбасу», як орган уповноважений державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Як зазначено, у Схемі організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, затвердженої Указом Президента України від 15.12.1999 р. № 1573/99 міститься вичерпний перелік органів виконавчої влади. КП “Компанія “Вода Донбасу» у цьому переліку не значиться, не є воно і органом місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (абз. 2 п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1\99).
Позовні вимоги (підстава, предмет) є наслідками суто господарської діяльності між КП “Компанія “Вода Донбасу» особі відокремленого підрозділу Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Костянтинівна та відповідачем, як господарючими суб'єктами.
Таким чином, позов підтриманий прокурором, як особою, яка не має належних повноважень на підписання позовної заяви в інтересах КП “Компанія “Вода Донбасу», оскільки останній не є органом виконавчої влади.
В силу ст.80 Цивільного кодексу України, юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем і відповідачем у суді.
Правоздатність юридичної особи виникає з моменту затвердження її статуту або положення, а у випадках, коли вона повинна діяти на підставі загального положення про організації даного виду - з моменту видання компетентним органом постанови про її утворення.
З матеріалів справи вбачається, КП “Компанія “Вода Донбасу» є юридичною особою, не є органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Отже, КП “Компанія “Вода Донбасу» в особі відповідної структурної одиниці має право та можливість самостійно звернутись до господарського суду за захистом свого порушеного права.
За змістом пункту 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на вищевикладене, прокурор неправильно зазначив позивача за вимогами про захист інтересів держави і позов підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи наведене, на підставі рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 № З-рп/99, ст. 80 Цивільного кодексу України, ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 2, 29, п. 1 ст. 81, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-
Позовну заяву Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» в особі відокремленого підрозділу Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Костянтинівка до Приватного підприємства «Домрембуд-3» м. Костянтинівка про стягнення заборгованості в сумі 2984,40 грн. - залишити без розгляду
Ухвалу може бути оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя