01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
15.09.2008 № 31/76
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Студенця В.І.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - Білан Т.В.;
третьої особи - не з'явився;
від прокуратури - Карпенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокуратури Луганської області
на рішення Господарського суду м.Києва від 04.06.2008
у справі № 31/76
за позовом Заступника прокурора Луганської області
до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
третя особа відповідача Пархоменковська селищна рада
про зобов"язання відповідача повернути незаконного добуті корисні копалини
Ухвалою господарського суду Луганської області від 14.11.2007 порушено провадження у справі № 13/170 за позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області до Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі - ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України») про стягнення 10 624 034, 69 грн. та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Пархоменківську селищну раду.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 14.01.2008 справу № 13/710 передано за підсудністю до господарського суду м. Києва.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 30.01.2008 порушено провадження у справі № 31/76 за позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави особі Державної екологічної інспекції в Луганській області до ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» про зобов'язання повернути незаконно добуті корисні копалини.
До прийняття рішення по суті спору Заступник прокурора Луганської області уточнив позовні вимоги і просив суд стягнути з відповідача вартість незаконно добутих без ліцензії з Марківського родовища корисних копалин - природного газу та конденсату у розмірі 10 624 034, 69 грн. на рахунок 35419003001395 спеціального фонду місцевого бюджету Пархоменківської селищної ради.
Рішенням господарського суду м. Києва від 04.06.2008 у позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва від 04.06.2008 Заступник прокурора Луганської області вніс апеляційне подання, в якому просив рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
Апеляційне подання мотивоване тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального та процесуального права.
ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» проти доводів наведених в апеляційному подані заперечувала та просила рішення господарського суду м. Києва від 04.06.2008 залишити без змін, а апеляційне подання Заступника прокурора Луганської області - без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Статут ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» затверджено рішенням спостережної ради НАК «Нафтогаз України» (протокол № 11 від 21.12.2001) та 28.01.2002 проведено державну реєстрацію.
Відповідно до п.1.1 Статуту ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» - компанія «Укргазвидобування» є дочірньою компанією НАК «Нафтогаз України».
ДК «Укргазвидобування» створена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998 № 1173 «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу» на базі газовидобувних підприємств та структурних підрозділів акціонерного товариства «Укргазпром».
Засновником Компанії є НАК «Нафтогаз України (п.1.3 Статуту ДК «Укргазвидобування»).
Предметом діяльності Компанії, зокрема є: видобування природного газу, газового конденсату, нафти та інших супутніх корисних копалин ( п. 2.2 Статуту ДК «Укргазвидобування»).
Положення про філію ДК «Укргазвидобвування НАК «Нафтогаз України» Газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» (далі Положення) затверджено Генеральним директором ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України».
Відповідно до п. 1.1 Положення Газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» є філією ДК Укргазвидобування НАК «Нафтогаз України».
ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» 26.11.2002 була отримана ліцензія (спеціальний дозвіл) на користування надрами № 2151 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку Марківського родовища у Краснодонському районі Луганської області на видобування газу природного терміном на 2 роки.
Як вбачається із матеріалів справи, після закінчення дії ліцензії ( 26.11.2004) ДК «Укргазвидобування» продовжувала видобування корисних копалин - природного газу та конденсату.
В подальшому ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами - видобування природного газу з Марківського родовища у Краснодонському районі Луганської області ДК «Укргазвидобування» отримала лише 09.08.2006.
Отже, в період з 26.11.2004 по 09.08.2006 видобування природного газу та конденсату проводилось ДК «Уукргазвидобування за відсутності ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами.
У зв'язку із закінченням строку дії ліцензії на користування надрами від 26.11.2002 № 2151 ДК «Укргазвидобування» 04.08.2003 направила до Міністерства екології та природних ресурсів України пакет документів, необхідний для отримання ліцензії.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Кодексу України «Про надра» спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.
Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( ч. 6 ст. 16 Кодексу України «Про надра»).
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу ( ст. 19 Кодексу України «Про надра»).
Також ст. 11 Закону України «Про нафту і газ» передбачено, що користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ст. 80 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» зупинено на 2004 рік дію ч. 2 та ч. 6 ст. 16 Кодексу України «Про надра» (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами), статті 14, 15, 16 та 17 (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами) Закону України “Про нафту і газ»
Також ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» зупинено на 2005 рік дію ч. 2 та ч. 6 ст. 16 Кодексу України «Про надра» (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами), статті 14, 15, 16 та 17 (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами) Закону України “Про нафту і газ».
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2005 № 827 затверджено Порядок надання у 2005 році спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами.
Відповідно до п.1 Порядку надання у 2005 році спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами, Порядок регулює питання надання у 2005 році спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони. Дія Порядку поширюється на всі види користування надрами.
Указом Президента України від 20.04.2005 № 675/2005 «Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України» ліквідовано Державний комітет природних ресурсів України, поклавши функції, а також виконання його зобов'язань на Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Пунктом 2 зазначеного Указу визначено спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Як вбачається із матеріалів справи, протягом 2003 - 2005 років ДК «Укргазвидобування» вело листування, зокрема, з Державним комітетом природних ресурсів України та Міністерством охорони навколишнього природного середовища України щодо видачі спеціального дозволу (ліцензій) на користування надрами.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.
Також ст. 65 Кодексу України «Про надра» передбачено, що порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні, зокрема, у самовільному користуванні надрами.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що несвоєчасне отримання ДК «Укргазвидобування» спеціального дозволу (ліцензії) на видобування природного газу відбулося не з вини ДК «Укргазвидобування».
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою для притягнення особи до відповідальності у вигляді відшкодування шкоди є склад цивільного правопорушення, який складається з: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкоди, завданої такою поведінкою; причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою; вини особи, яка заподіяла шкоду, у вигляді умислу або необережності.
Відсутність одного із елементів складу цивільного правопорушення є підставою для звільнення особи від відповідальності у вигляді відшкодування збитків.
Оскільки несвоєчасне отримання ДК «Укргазвидобування» спеціального дозволу (ліцензії) на видобування природного газу відбулося не з вини ДК «Укргазвидобування», то за відсутності вини в діях компанії відсутній склад цивільного правопорушення, який є підставою для притягнення до відповідальності у вигляді відшкодування збитків.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду м. Києва від 04.06.2008.
Доводи наведені в апеляційному поданні прокуратури Луганської області колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України, суд, -
1. Рішення господарського суду м. Києва від 04.06.2008 р. у справі № 31/76 залишити без змін, а апеляційне подання Заступника прокурора Луганської області - без задоволення.
2. Матеріали справи № 31/76 повернути господарському суду м. Києва.
Головуючий суддя
Судді
22.09.08 (відправлено)