Справа № 2-а-1381/11
15 вересня 2011 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого-судді Новосад М.Д.
при секретарі Смолій О.Я.
з участю: представника відповідача Сущак В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року,-
Позивач звернувся у Червоноградський міський суд з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення нарахування та виплати щомісячної державної пенсії та додаткової пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії та інваліду третьої групи по захворюванню, пов'язаному з Чорнобильською катастрофою та зобов'язання відповідача здійснити йому нарахування та виплату вказаних пенсій.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, має 3-тю групу інвалідності. За таких обставин згідно ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він має право на пенсію у розмірі не меншому 6 мінімальних пенсій за віком. Крім того згідно ст. 50 вказаного Закону йому як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АС 1-ї категорії, інваліду 3-ої групи повинна бути призначена додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Вказані виплати повинні постійно коригуватись у відповідності із збільшенням прожиткового мінімуму та розміру мінімальної пенсії за віком. Обов'язок проведення перерахунку покладено на органи пенсійного забезпечення, незалежно від наявності заяви пенсіонера, про проведення такого перерахунку. Однак відповідач такого перерахунку пенсії позивачу не робив, пенсія яку він отримував є значно меншою ніж йому належиться. Просить суд протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення нарахування та виплати щомісячної державної пенсії у розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії та інваліду третьої групи по захворюванню, пов'язаному з Чорнобильською катастрофою за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року. Також просить зобов'язати відповідача здійснити йому нарахування та виплату вказаних пенсій відповідно до ст.50, ч.4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на відповідний час.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутності.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області в судовому засіданні подала суду письмове заперечення проти позову. Додатково пояснила, що вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві. Тому просить відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши повідомлені позивачем обставини, а також матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 16.02.2009 року встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
Як вбачається з копії посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 є інвалідом 3-ої групи безтерміново.
Відповідно до довідки МСЕК серії ЛВА -1 №389236, позивач ОСОБА_2 є інвалідом 3-ої групи, захворювання пов'язане із виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Крім того, як встановлено під час розгляду справи, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області та отримує пенсію як особа, яка постраждала внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Згідно із ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(в редакції Закону №2532-ХІ від 01.07.1992р.; із змінами внесеними відповідно до Законів №230/96-ВР від 06.06.1996р., №563-ХІУ від 25.03.1999р., №2638-111 від 11.07.2001 року, яка була чинною до набрання сили Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік №107-УІ від 28.12.2007 року, яким змінено редакцію цієї статті), особам віднесених до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ст. 54 вказаного Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
При вирішенні даного адміністративного спору суд також враховує рішення Конституційного Суду України про соціальні гарантії громадян від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, в якому були визнані такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними) окремі положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», зокрема це стосується ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В пункті 4 цього рішення Конституційний Суд України додатково зазначив, що його рішення має преюдиційне значення, тобто є таким, що не потребує доказів при прийняті рішень для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів.
В силу ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Однак, законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.201 року встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вищевказаного Закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 06.07.2011р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».Згідно із п.п.1 п.3 цієї Постанови у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижче: для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, інвалідів 3 групи -980 гривень.
На даний час розмір пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 654 становить 980 грн. Крім пенсії позивач отримує доплати, а також адресну допомогу, в результаті чого загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 становить 1451,60 грн. Тобто пенсія позивачеві виплачується в межах чинного законодавства.
Вищезгадана постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745 набрала чинності 23.07.2011року, а позивач звернувся із позовом до суду 31.08.2011 року із вимогами нарахувати та виплати йому щомісячну державну пенсію у розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії та інваліду третьої групи по захворюванню, пов'язаному з Чорнобильською катастрофою за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача до задоволення не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 6, 17, 104, 158, 160, 161,162,163, 183-2, 256 КАС України, суд -
В позові ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року - відмовити.
Копію постанови направити позивачу.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області суд шляхом подання в 10-денний строк апеляційної скарги з дня отримання копії постанови.
Суддя: М. Д. Новосад