Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"29" серпня 2008 р. Справа № А20/165-08
Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши справу
за позовом
Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції
до
Приватного підприємства «Нафтохімснаб», с. Черкас
Товариства з обмеженою відповідальністю «Гротекс», м. Київ
про
визнання угоди недійсною
секретар судового засідання: Павленко О.Є.
за участю представників:
від позивача
Пилипенко М.І., довір. № 10952/10/10 від 06.05.2008 р.
від відповідача 1
від відповідача 2
Савічев В.Л., довір. від 14.05.2008 р.
не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи
повідомлений належно.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.08.2008 р. об 11 год. 00 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 03.09.2008 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області надійшов адміністративний позов Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - позивач) в якому ставиться вимога про визнання недійсною угоди, укладеної між Приватним підприємством «Нафтохімснаб»(далі -відповідач 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гротекс»(далі -відповідач 2).
Позовні вимоги обґрунтовані приписами п.1 статті 207 Господарського кодексу України з огляду на те, що при укладанні оспорюваного договору з боку засновників відповідачів був наявний умисел на досягнення мети, суперечної інтересам держави і суспільства, а саме - ухилення від сплати податків, зокрема, щодо безпідставного отримання контрагентом -відповідачем 1 бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника.
Представник відповідача 1 позов не визнає, про що зазначено у поданих ним запереченнях проти позову № 22/У11-08 та поясненнях.
Представник відповідача 2 в судові засідання 22.07.2008 р., 08.08.2008 р., 29.08.2008 р. не з'явився, відзиву на позов не надав, хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за наявними в ній матеріалами, без участі представника відповідача 2.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
У липні 2007 року працівниками Білоцерківської ОДПІ було проведено планову виїзну документальну перевірку ПП «Нафтохімснаб»з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2007 р., за результатами якої складений акт № 2264/23-2/33255977/230 від 26.07.2007 р. За наслідками перевірки відповідачу 1 донараховано 1360671,00 грн. податку на додану вартість, 11327,00 грн. податку на прибуток, 450,00 грн. податку з доходів фізичних осіб. Перевіркою було встановлено, що у перевіряємому періоді підприємством здійснювалася оптова торгівля продукцією ГТВ, підрельсовими прокладками, колодками гальмівними чавунними типу «С», побутовою технікою та дієтичною добавкою «Янтар йод», будівельними матеріалами, запасними частинами, судовими дизельними двигунами.
За даними особових рахунків платника до бюджету сплачено:
- ПДВ -0 грн.;
- Податок на прибуток -3 855,00 грн.
- Комунальний податок -17,00 грн.
- Прибутковий податок з громадян -812,00 грн.
Протягом попередніх 12-ти місяців суб'єкт господарювання не декларував до сплати податок на додану вартість.
В ході проведення перевірки виявлено взаємовідносини ПП «Нафтохімснаб»з численними суб'єктами господарювання, які припинили діяльність на підставі рішення суду, або ж договори, первинні та інші документи яких визнано судом недійсними, або із суб'єктами господарювання, місцезнаходження яких не встановлене.
Серед таких підприємств -ТОВ «Гротекс», за результатами співпраці з яким ПП «Нафтохімснаб»включило до складу податкового кредиту з податку на додану вартість у лютому 2007 року 53172,00 грн.
На підтвердження здійснення відповідної господарської операції податковій інспекції було надано податкову накладну № 61 від 28.02.2007 р., виписану ТОВ «Гротекс».
Позивачем було зроблено запит до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва щодо надання відомостей про відповідача 2. З відповіді ДПІ у Солом'янському районі м. Києва № 3146/7/23-1108 від 07.03.2008 р. було з'ясовано, що рішенням господарського суду м. Києва від 11.03.2003 р. скасовано державну реєстрацію ТОВ «Гротекс» та зобов'язано здійснити заходи по ліквідації даного товариства.
Відповідно до вказаного рішення суду ДПІ у Солом'янському районі м. Києва у березні 2003 року анульовано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №35762994, індивідуальний податковий номер 312023726043 (акт № 654 від 11.03.2003 р.) та знято з обліку 10.10.2005 р. в ДПІ У Солом'янському районі м. Києва.
Крім того, на запит Білоцерківської ОДПІ № 11181/10/10 від 12.05.2008 р. до державного реєстратора щодо включення ТОВ «Гротекс»до ЄДРПОУ, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, наданого державним реєстратором, станом на 12.05.2008 р. в даному реєстрі записів про ТОВ «Гротекс»не знайдено.
При проведенні планової документальної перевірки ПП «Нафтохімснаб»не було надано договір купівлі -продажу у ТОВ «Гротекс»товару, а саме колодок гальмівних типу «С»в кількості 7000 штук на суму 319032,00 грн., крім того відсутні будь -які докази у вигляді товарно-транспортних накладних, акта прийому-передачі виконаних робіт щодо перевезення, транспортування зазначеного товару, придбаного відповідачем 1 у відповідача 2, що є свідченням проведення безтоварної господарської операції.
Натомість матеріали справи містять копію податкової накладної № 61 від 28.02.2007 р., згідно якої ПП «Нафтохімснаб»придбало у ТОВ «Гротекс»7000 колодок гальмівних чавунних типу «С»на суму 319032,00 грн., у тому числі ПДВ на суму 53172,00 грн.
Таким чином наведені обставини щодо реєстрації відповідача 2 як юридичної особи та платника податків, і, зокрема, податку на додану вартість, а також відсутність договору купівлі-продажу товару, документів, підтверджуючих перевезення товару, чи будь-яких інших документальних даних спростовують існування господарської операції з купівлі-продажу гальмівних колодок у ТОВ «Гротекс»та свідчать про відсутність у останнього юридичної правоздатності та підстав для видачі податкової накладної відповідачу 1.
Згідно з приписами частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
ПП «Нафтохімснаб»не спростовано висновків податкового органу та не доведено суду факту поставки вказаного товару.
Визначальним фактором для визнання спірної угоди (зобов'язання) недійсним є підтверджена матеріалами справи наявність матеріальної ознаки цього визнання, а саме - заподіяння шкоди інтересам держави і суспільства внаслідок сумнівної угоди, яка характеризується ознаками безтоварної операції, що є підставою для визнання угоди недійсною.
В діях посадових осіб ПП «Нафтохімснаб»вбачається прямий умисел щодо отримання безпідставного бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника через включення суми ПДВ до складу податкового кредиту за угодою, укладеною ним з ТОВ «Гротекс», обставини реєстрації якого як юридичної особи та платника податків, і, зокрема, податку на додану вартість, як і самі умови даної угоди, свідчать про її фіктивність та про умисел посадових осіб останнього на завдання шкоди бюджету, зокрема, шляхом ухилення від сплати податків.
Так, при реалізації оспорюваної Білоцерківською ОДПІ угоди ТОВ «Гротекс», не зважаючи на анулювання свідоцтва платника ПДВ ще у 2003 році на підставі рішення суду, у лютому 2007 року виписало податкову накладну з відображенням податку на додану вартість поставленого товару.
Згідно з приписами п.п. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку (відповідач 2) зобов'язаний надати покупцю (відповідачу 1) податкову накладну, яка згідно з п.п. 7.2.3. п. 7.2 ст.7 Закону складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця, однак, у відповідності з вимогами пп. 7.2.4. п. 7.2. ст. 7 Закону, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 9 Закону.
Як передбачено п.п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду складається із суми податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу), та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Згідно п.п. 7.4.5. п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті товарів (робіт, послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 вказаного закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуваню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності -зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Викладене свідчить про те, що ПП «Нафтохімснаб»безпідставно завищено суму податкового кредиту у лютому 2007 року за операцією з ТОВ «Гротекс».
Щодо наявності в діях посадових осіб відповідачів умислу на укладення угоди з метою, що завідомо суперечить інтересам держави та суспільства, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
За змістом ст. 207 Господарського кодексу України недійсною є угода, яка укладена з метою, завідомо суперечною інтересам держави і суспільства, або укладена учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності). Правові наслідки такої угоди залежать від наявності умислу - у обох сторін чи однієї, від виконання угоди обома сторонами чи однією. Для даної норми закону характерними є такі ознаки:
а) вчинення дій об'єктивно призводить до порушення інтересів держави і суспільства в цілому, а тому в даному випадку повинно бути наявним порушення вимог саме норм законів та нормативних актів, які визначають соціально-економічні основи держави і суспільства;
б) такі угоди характеризуються суб'єктивним наміром сторін (чи однієї сторони) порушити вимоги закону, оскільки укладаються з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, а тому для визнання недійсними цих угод необхідно встановити вину сторін (або, принаймні, однієї з них) у формі умислу при укладенні угоди;
в) факт наявності суб'єктивного чинника може мати місце з боку посадових осіб підприємства, а не з боку самої юридичної особи, а тому суб'єктивний склад правопорушення повинен бути встановлений компетентним державним органом і підтверджений законодавчо визначеними засобами доказування.
Як вказано в пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 квітня 1978 року № 3, зі змінами внесеними постановами від 25 грудня 1992 року № 13 та від 25 травня 1998 року № 15 «Про судову практику в справах про визнання угод недійсними», при розгляді справ про визнання угоди недійсною на підставі статті 49 Цивільного кодексу судам слід мати на увазі, що дія цієї норми (а з 01.01.2004 р. - статті 207 ГК України) поширюється на угоди, які укладені з метою, завідомо суперечною інтересам держави і суспільства, тобто порушують основні принципи існуючого суспільного ладу. До них, зокрема, належать угоди, спрямовані на використання всупереч закону колективної, державної або чиєїсь приватної власності з корисливою метою, приховування фізичними та юридичними особами від оподаткування доходів, використання майна, що знаходиться в їх власності або користування на шкоду правам, свободам і гідності громадян, інтересам суспільства, на незаконне відчуження землі або незаконне нею користування, розпорядження чи придбання всупереч встановленим правилам предметів, вилучених з обігу або обмежених в обігу.
Необхідною умовою визнання угод недійсними є наявність в однієї чи в обох сторін спеціальної мети зашкодити інтересам держави і суспільства. Для прийняття рішення зі спору необхідно встановлювати, якою із сторін і в якій мірі виконано угоду та вину сторін у формі умислу. Наявність умислу у сторін означає, що вони виходячи з обставин справи, усвідомлювали або повинні були усвідомлювати протиправність угоди, що укладається, і суперечність її мети інтересам держави та суспільства, і прагнули або свідомо допускали настання протиправних наслідків.
Оскільки судом встановлені ознаки, які свідчать про укладення договору з боку відповідача 2 з метою, що завідомо суперечить інтересам держави, і це не спростовано відповідачем 1 та не доведено протилежного, заявлена в адміністративному позові вимога Білоцерківської ОДПІ про визнання договору недійсним підлягає задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсною угоду, укладену між Приватним підприємством «Нафтохімснаб», с. Черкас та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гротекс», м. Київ щодо придбання 7000 колодок гальмівних чавунних типу «С»на суму 319032,00 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Суддя В.М. Бабкіна
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -03.09.2008р.