Постанова від 18.09.2008 по справі 8/318/08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" вересня 2008 р.

15:30

Справа № 8/318/08

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області

у складі судді Гриньової Т.В.,

при секретарі Лопатіні К.О.,

з участю представників позивача -Скотнікова О.М., дов. № 177 від

19.08.2008р. та Спічак Ю.Ю., дов. № 32 від 07.02.2008р.,

представник відповідача у судове засідання не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом закритого акціонерного товариства (ЗАТ) “Українські ковбаси»,

57217, Миколаївська область, Жовтневий район, с. Полігон, вул. Зоряна, 1-а,

до Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області,

54050, м. Миколаїв, пр. Жовтневий, 306,

про визнання протиправним розпорядження № 264-р від 05.05.2008р. та зобов'язання вчинити певні дії, -

Встановив:

ЗАТ “Українські ковбаси» (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Жовтневої районної державної адміністрації (далі -відповідач) про визнання протиправним та скасування розпорядження № 264-р від 05.05.2008р. і про зобов'язання останньої прийняти рішення, яким погодити позивачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2697 га.

Про час і місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Відповідач заперечив позов, посилаючись на ст. 124 Земельного кодексу України в редакції від 01.01.2008р., згідно з якою набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі. Висновок суду ґрунтується на такому:

рішенням Миколаївської обласної ради від 30.09.1998р. № 6 попередньо погоджено місце розташування ЗАТ “Українські ковбаси» -під виробничу базу площею 3,0 га, в тому числі 1,0 га господарських дворів із земель запасу та 2,0 га поліпшених пасовищ із земель Миколаївської державної сільськогосподарської дослідної станції “Еліта» у Жовтневому районі згідно з поданими матеріалами попередніх погоджень.

Розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації № 5138-41-05 від 12.10.2001р. позивачу надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки під виробничу базу площею 3,0га, в тому числі 1,0 га господарських дворів із земель запасу та 2,0 га поліпшених пасовищ із земель Миколаївської державної сільськогосподарської дослідної станції “Еліта» в межах Полігонівської сільської ради Жовтневого району; запропоновано проект відведення земельної ділянки подати для розгляду та затвердження у встановленому порядку.

На підставі вказаного розпорядження позивач розробив проект землеустрою та погодив його з усіма уповноваженими службами. Даний проект пройшов державну експертизу, що підтверджується висновком Головного управління земельних ресурсів у Миколаївській області № 2826 від 26.11.2007р. Відповідно до ст. 62 Закону України “Про землеустрій» позитивний висновок державної експертизи проекту відведення земельної ділянки є підставою для прийняття рішення про надання земельної ділянки. Експертна оцінка земельної ділянки визначена з врахуванням загальної площі 2,697 га, і саме вона є підставою для визначення розміру орендної плати за землю.

05.05.2008р. відповідач виніс розпорядження № 264-р, пунктом 1 якого погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 50 років під розміщення існуючої виробничої бази із земель державної власності в частині земельної ділянки розміром 1,562 га під господарськими будівлями та дворами, а пунктом 2 -рекомендував позивачу звернутися до обласної державної адміністрації для затвердження проекту землеустрою та укладання договору оренди. Прийняття такого розпорядження відповідач пояснює змінами у ст. 124 Земельного кодексу України, проте погодитися з цим не можна, виходячи з такого:

28.12.2007р. Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину 1 статті 124 Земельного кодексу України було доповнено абзацом другим, згідно з яким набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

В результаті прийняття змін в чинне законодавство, було змінено порядок набуття права оренди земельної ділянки -шляхом аукціону.

При цьому, в законодавчому порядку не було визначено яким чином та порядком повинен проходити аукціон, чи забезпечить він рівність його учасників, поряд з тим, що позивач розробив проект землеустрою та поніс витрати на розробку цієї документації.

Не було також визначено джерело фінансування щодо компенсації цих витрат.

Строки прийняття законодавчих актів для розв'язання та вирішення цих питань не були визначені, що негативно могло вплинути на фінансове становище заявника та понесення ним збитків.

27 травня 2008 року Конституційний Суд України оприлюднив прийняте 22 травня цього року рішення у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI і 101 народного депутата щодо відповідності Конституції (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Цим рішенням, Конституційний Суд, вирішив:

- визнати такими, що відповідають Конституції (є конституційними), положення підпунктів 1 - 6 пункту 19 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року.

- визнати такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Положення Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення.

Конституційний суд також зазначив, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

В подальшому, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. за № 309-VI, який набрав чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України, абзаци другий та третій частини першої якої викладено у такій редакції: “Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під

культовими будівлями), які легалізовані в Україні).

Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні)».

При цьому слід зазначити, що п. п. 2 п. 11 ч. ІІ Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. за № 309-VI встановлено таке: Кабінету Міністрів України визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності і станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта та про надання дозволу на розробку проекту її відведення, то у даному випадку оформлення права оренди земельної ділянки має відбутися без проведення конкурсу.

Щодо п. 2 оскаржуваного розпорядження, яким відповідач рекомендував позивачу звернутися до обласної державної адміністрації для затвердження проекту землеустрою та укладання договору оренди, суд вважає його таким, що суперечить п. “в» ч. 1 ст. 186 Земельного кодексу України, згідно з яким проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надають і вилучають земельні ділянки.

Вирішення вказаних питань ст. 17 Земельного кодексу України віднесено саме до місцевих державних адміністрацій.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. ст. 124, 186 Земельного кодексу України, керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАСУ, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Жовтневої районної державної адміністрації № 264-р від 05.05.2008р.

Зобов'язати Жовтневу районну державну адміністрацію прийняти рішення, яким погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,697 га.

Відшкодувати закритому акціонерному товариству “Українські ковбаси» (57217, Миколаївська область, Жовтневий район, с. Полігон, вул. Зоряна, 1а; ідентифікаційний код 20895178) з Державного бюджету України понесені судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАСУ.

Постанову може бути оскаржено в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя

Т.В.Гриньова