Рішення від 31.03.2008 по справі 20/177/08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.03.08 Справа № 20/177/08

Суддя Гандюкова Л.П.

м.Запоріжжя

За позовом Спілки громадських організацій “Тендерна палата України», м.Київ

до Комунального підприємства “Пологівське виробниче управління житлово-комунального господарства», Запорізька область, м.Пологи

про відміну процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю робіт по реконструкції освітлення центральної частини у м.Пологи

Суддя Гандюкова Л.П.

Представники сторін:

Від позивача -не з'явився;

Від відповідача -Марасін І.В. (довіреність №62 від 27.03.2008р.);

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Заявлений позов про відміну процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю робіт по реконструкції освітлення центральної частини у м.Пологи.

Ухвалою господарського суду від 29.02.2008р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 20/177/08, судове засідання призначено на 31.03.2008р.

31.03.2008року справу розглянуто, за згодою представника відповідача оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судове засідання позивач не з'явився, про місце, день та час судового засідання повідомлений належним чином. Суд визнав наявні матеріали достатніми для розгляду справи у відсутність позивача.

Позовні вимоги мотивовані наступним. Відповідачем було проведено державну закупівлю робіт по реконструкції освітлення у м.Пологи (оголошення щодо запиту цінових пропозицій №К25051907 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України від 10.09.2007р. №25(25) з грубим порушенням вимог Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». Так, у порушення ст.4-1, ч.2 ст.32, ст.29-1 зазначеного Закону відповідач не оприлюднив повідомлення про результати запиту цінових пропозицій (котирувань). Допущене відповідачем порушення є істотним, суперечить меті Закону -забезпеченню відкритості та прозорості тендерних процедур, чим посягає на ґрунтовні принципи проведення процедур державних закупівель, запобіганню проявам корупції, відкритості та доступності інформації. Зазначені порушення у відповідності ст.ст.4-2, 8,28 Закону є підставою для відміни торгів. На підставі ст.ст.4-1,4-2, 8,17,18-1,19,26,29,29-1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» просить позов задовольнити.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у своєму відзиві зазначив, що між підприємством відповідача та ТОВ “Європейське консалтингове агентство» як власником інформаційної системи було укладено договір на надання інформаційних послуг. На підприємстві був створений тендерний комітет, підготовлено річний план державних закупівель, який і було оприлюднено у визначених засобах масової інформації. Річним звітом згідно програми розвитку міста, в тому числі, передбачалася закупівля робіт по реконструкції освітлення центральної частини м.Пологи. Кошти на закупівлю даного виду робіт планувалося отримати від продажу комунального майна міста, однак очікувані кошти до кінця минулого року так і не надійшли. Тендерний комітет був змушений 16.11.2007р. припинити процедуру закупівлі та визнати торги шляхом запиту цінових пропозицій такими, що не відбулися по причині відсутності бюджетного фінансування. У зв'язку з відсутністю коштів запити цінових пропозицій потенційним учасникам торгів не надались, та відповідно не визначався переможець торгів та не укладався договір на виконання робіт. Про це було повідомлено ТОВ “Європейське консалтингове агентство» для оприлюднення інформації, однак у зв'язку з тим, що акт здачі-прийняття робіт та рахунок-фактура на оплату інформаційних послуг надійшов від особи, з якою у відповідача відсутні будь-які договірні відносини, здійснити їх оплати стало неможливим. Згідно з наказом №297 від 26.12.2007р. тендерний комітет припинив свою роботу. Просить у задоволенні позову відмовити.

Після закінчення судового засідання 31.03.2008р., в якому справа розглянута по суті і за згодою представника відповідача оголошено вступну та резолютивну частину рішення, господарським судом отримана заява позивача про відмову від позову. Однак, оскільки рішення господарським судом прийнято по суті, заява про відмову від позову, яка отримана після закінчення судового засідання, судом не може бути розглянута.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Спілка громадських організацій “Тендерна палата України» 26.02.2008р. звернулась до господарського суду Запорізької області з позовом, за яким порушено провадження у справі №20/177/08, предметом якого позивачем визначено відміну процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю робіт по реконструкції освітлення центральної частини у м.Пологи у зв'язку з не оприлюдненням відповідачем повідомлення про результати запиту цінових пропозицій (котирувань).

Позивачем надано висновок №в-195/01/09 від 16.01.2008р. щодо правомірності застосування замовниками процедур закупівель, відповідно до якого останнім було встановлено, що процедура запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю робіт по реконструкції освітлення центральної частини м.Пологи була проведена відповідачем з грубим порушенням вимог чинного законодавства у сфері державних закупівель, а саме: ст.ст.4-1,7,29-1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (далі-Закон).

У відповідності до положень зазначених норм Закону замовник зобов'язаний забезпечити: прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет; створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченому цим Законом; опублікування оголошення в мережі Інтернет протягом 10 календарних днів після укладення договору про закупівлю або після прийняття рішення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися.

Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають на наступних підставах.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ч.5 ст.4 цього Кодексу господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".

Статтею 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" передбачено право Тендерної палати України у разі виявлення порушень у сфері державних закупівель з метою здійснення громадського контролю звертатися до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно -правових актів, які суперечать нормам цього Закону, з одночасним наданням до суду відповідного висновку щодо порушеного питання.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне. Згідно з ст.4-1 ГПК України господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження.

Позов -це вимога позивача про захист порушеного або оспорюваного суб'єктивного права чи охоронюваного законом інтересу, яка здійснюється у визначеній законом процесуальній формі. Згідно з господарським процесуальним законодавством предмет позову це матеріально -правова вимога позивача до відповідача, відносно якої суд повинен винести рішення. Матеріально -правова вимога позивача повинна опиратися на певні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а саме на підставу позову. Таким чином, позивач, пред'являючи позов, зобов'язаний був визначити чи існує обраний ним предмет спору на момент звернення до суду.

Згідно з ст.20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Матеріали справи свідчать, що згідно з додатком №2 до рішення Пологівської міської ради №3 від 28.02.2007р. на 2007 рік затверджено заплановані заходи до Програми розвитку міста Пологи по КП “Пологівське виробниче управління житлово-комунального господарства», в т.ч. “Реконструкція освітлення центральної частини м.Пологи».

Наказом Комунального підприємства “Пологівське виробниче управління житло-комунальне господарство» (відповідач) №135 від 27.06.2007р. створено постійно діючий тендерний комітет для здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів.

Відповідачем затверджено річний план державних закупівель за державні кошти, який підлягає оприлюдненню. Згідно з цим планом очікувана вартість на реконструкцію освітлення центральної частини м.Пологи склала 184 059 грн., процедурою закупівлі для цих видів робіт обрано запит цінових пропозицій.

16.05.2007р. відповідачем з власником інформаційної системи “Інтернет портал “Державні закупівлі України» ТОВ “Європейське консалтингове агентство» укладено договір №3/05 надання інформаційних послуг. Згідно з п.4.1 Інформаційна система зобов'язалася на замовлення відповідача розміщувати на порталі інформацію щодо закупівель товарів, робіт і послуг, в тому числі: річні плани державних закупівель, протокол розкриття тендерних пропозицій, акцепт тендерної пропозиції, запит щодо цінових пропозицій (котирувань) та інш.

В інформаційному бюлетені Тендерної палати України №25(25) від 10.09.2007р. замовником торгів КП “Пологівське виробниче управління житлово-комунального господарства» було розміщено оголошення №К25051907 про проведення запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю робіт по реконструкції освітлення центральної частини у м.Пологи, розкриття цінових пропозицій призначено на 17.09.2007р. В оголошенні також вказано адресу інформаційної системи в мережі Інтернет.

16.11.2007р. відбулося засідання постійно діючого тендерного комітету відповідача (протокол) №16 від 16.11.2007р., на яких пунктом 2 порядку денного було: Проведення торгів (тендеру) шляхом запиту цінових пропозицій на закупівлю робіт “Реконструкція освітлення центральної частини м.Пологи». У зв'язку з відсутністю фінансування по даному виду закупівель робіт та відповідно до зроблених цінових пропозицій та потенційних учасників торгів, були вирішено визнати торги з даного виду робіт такими, що не відбулися та припинити процедуру їх проведення. Голові тендерного комітету доручено підготувати оголошення та звіти про визнання торгів таким, що не відбулися.

Згідно з наказом №279 від 26.12.2007р. діяльність постійного діючого тендерного комітету на підприємстві відповідача було припинено.

Відповідно до ч.2 ст.28 Закону торги можуть визнаватися замовником такими, що не

відбулися, у разі: якщо ціна найбільш вигідної тендерної пропозиції перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі; якщо здійснення закупівлі перестало відповідати державним потребам внаслідок настання непередбачуваних об'єктивних обставин (дії непереборної сили); інших випадків за рішенням замовника.

Як пояснив відповідач, ним було направлено інформацію (оголошення) про визнання торгів такими, що не відбулися для розміщення її в Інтернеті, однак у зв'язку з тим, що рахунок було виставлено не тією особою, з якою було укладено договір на надання таких послуг його сплата відповідачем, як бюджетним підприємством, виявилася неможливою оскільки проведення платежів з місцевого бюджету передбачає обов'язкову реєстрацію договорів.

Враховуючи викладене, суд не вбачає вини відповідача в тому що інформація не була оприлюднена.

Беручи до уваги, що згідно з матеріалами справи встановлено, що відповідачем на підставі ст.28 Закону торги шляхом запиту цінових пропозицій на закупівлю робіт з реконструкції освітлення центральної частини м.Пологи визнано такими, що відбулися та припинено процедуру їх проведення, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Суддя Л.П.Гандюкова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 11.08..2008р.