Рішення від 24.09.2008 по справі 5/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"24" вересня 2008 р. Справа № 5/25

За позовом Рівненського транспортного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до відповідача Приватного сільськогосподарського підприємства "Волинь"

про стягнення в сумі 28518 грн. 90 коп.

Суддя Войтюк В.Р.

Секретар судового засідання Бренчук Г.В.

Представники:

Від позивача: Микулін І.М. дов. у справі

Від відповідача: Кусік К.К. дов. у справі

Від органу прокуратури: Микулін В.І.

Стаття 22 ГПК України сторонам роз'яснена.

В судовому засіданні 23 вересня 2008 р. було оголошено перерву.

СУТЬ СПОРУ: Рівненський транспортний прокурор звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Приватного сільськогосподарського підприємства "Волинь" адміністративно-господарської санкції в розмірі 26 478 грн. 32 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році та пені в сумі 2 040 грн. 58 коп., а всього 28 518 грн. 90 коп.

У ході розгляду справи позивач змінив, а прокурор підтримав зміну позовних вимог у зв'язку із помилковим зазначенням 2-х працевлаштованих інвалідів замість фактичних 4-х, просить стягнути 13239,16 грн. адміністративно-господарської санкції та 1020,29 грн. пені.

Відповідач у відзиві та у судовому засіданні визнав позовні вимоги, зазначивши, що у звіті "Про зайнятість та працевлаштування інвалідів" помилково зазначено було, що працевлаштовано 2 замість фактичних 4 інвалідів.

Заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що змінені позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до вимог ст.121 Конституції України та п.2 ст.5, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави при наявності порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Проведеною Рівненською транспортною прокуратурою перевіркою щодо додержання суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства у сфері соціальної політики держави, зокрема у ПСП "Волинь", встановлено наступне.

У відповідності до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року, із послідуючими змінами та доповненнями ( далі - Закон), для підприємств, установ організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно п.3. Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. N 314 (далі -Положення), робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Відповідно ст.20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю (далі - Підприємство), де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному Підприємстві, за кожне місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для Підприємств, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Термін сплати санкції встановлено до 15 квітня року наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Згідно звіту (форма ШО-ПІ) від 13.04.07 поданого відповідачем до Рівненського обласного відділення соціального захисту інвалідів середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2006 році склала 143 особи. На виконання статті 19 Закону підприємство зобов'язане створити 6 робочих місць для працевлаштування інвалідів, проте створено з працевлаштуванням чотири робочі місця, що визнано і самим відповідачем. Фонд оплати праці штатних працівників у звітному періоді становив 946,6 тис.грн. Середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 6619,58 грн. Таким чином сума штрафної санкції, яка самостійно визначена відповідачем і підлягає сплаті за два робочі місця, призначені для працевлаштування інваліда і не зайняті інвалідами, відповідно до вказаної вище ст.20 Закону, 13239,16 грн. В добровільному порядку вказана штрафна санкція на даний час не сплачена.

Крім того, відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.07 №223, зареєстрованого Міністерством юстиції України 30.05.07 за №552/13819, який набрав чинності з 09.06.07 (Указ, Президента України "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади"), для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", здійснюється нарахування пені.

Пеня нараховується наступним чином:

1. Облікова ставка Національного банку України, яка діяла на момент сплати пені, на повну суму адміністративно-господарської санкції за весь її строк становила: з 09.06.07 по 31.12.07- 8.0 %, що складає 206 днів, аз 01.01.08 по 20.02.08 - 10%, що складає 51 день.

2.Кількість днів у 2007 році - 365, у 2008 році - 366;

Відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені - 120 %. У першому випадку розрахунковий розмір пені становить - 0,03% ( 8 х 120 : 100 : 365=0,028).

У другому випадку розрахунковий розмір пені також становить - 0,03% (10 х 120 : 100: 366 = 0,03).

З наведеного слідує, що в обох випадках розрахунковий розмір пені становить - 0,03%, а тому сума пені за один день прострочення становить -3,97 грн.;

4. Розрахунок кількості днів існуючого боргу - кількість днів у період з 09.06.07 р., де 20.02.08 (термін подання позову) дорівнює 257 дням;

5. Сума пені, що необхідно сплатити дорівнює 1020,29 грн.

Із Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що цей Закон визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сфері життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.

Зважаючи на те, що відповідачем суми адміністративно-господарської санкції та пені добровільно до цього часу не сплачено, Рівненська транспортна прокуратура обгрунтовано звернулася з позовом в інтересах держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, як передбачено ч.5 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"..

Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Волинь" (33001, м.Рівне, вул.Дворецька,180, р/р 260041472 у РОФ ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 333227, код 30716604) на користь держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31216230700002, ЗКПО 22586331, МФО 833017, банк ГУДКУ в Рівненській області) 13239 грн. 16 коп. адміністративно-господарських санкцій, 1020 грн. 29 коп. пені, 142 грн. 59 коп. держмита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Волинь" (33001, м.Рівне, вул.Дворецька,180, р/р 260041472 у РОФ ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 333227, код 30716604) в доход Державного бюджету України 142 грн. 52 коп. державного мита .

4.Стягнути з Приватного сількогосподарського підприємства "Волинь" (33001, м.Рівне, вул.Дворецька,180, р/р 260041472 у РОФ ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 333227, код 30716604) в доход державного бюджету 118 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Войтюк В.Р.

підписано "26" вересня 2008 р.