79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
22.09.08 Справа№ 24/9А
За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м.Львів
До відповідача : Державної інспекції з енергозбереження , м. Київ
Про визнання нечинною постанови №18-13/45 від 17.12.2007року.
Головуючий суддя Хабіб М.І.
Суддя Бортник О.Ю.
Суддя Гриців В.М.
Секретар Савченко Ю.А.
Представники:
Від позивача -Бекерська О.І. - представник
Від відповідача -Саджениця В.М. -представник
Сторонам роз'яснені права та обов'язки, передбачені статтями 49,51 КАС України , а також право відводу.
В судовому засіданні 22.09.2008р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суть спору: Позов заявлено до Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області про визнання нечинною постанови №18-13/45 від 17.12.2007року «Про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в листопаді -грудні 2007року відповідачем проведено перевірку позивача щодо стану використання паливно-енергетичних ресурсів. За результатами перевірки прийнято постанову №18-13/45 від 17.12.2007року, якою застосовано до позивача подвійну плату в розмірі 650662,10грн. за перевитрати теплової енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції на трубопроводах тепломережі ТЦ «Північна» -УТ-16. Із вказаною постановою позивач не погоджується, вважає її незаконною та такою, що прийнята без ґрунтовного та всебічного з'ясування діяльності підприємства та стану проведення заходів щодо енергозбереження на підприємстві, посилаючись зокрема на ст.ст.3, 17 Закону України «Про енергозбереження» та п. 10 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, який затверджений наказом Державного комітету України з енергозбереження №64 від 04.08.2000року, зареєстрований в Мінюсті України 25.09.2000р. за № 653/4874 ( далі -Порядок) .
В доповненні до позову позивач зазначає, що неефективне використання ПЕР викликане недосконалістю технологічних процесів, і для його усунення потрібні значні матеріальні та фінансові ресурси, тому згідно із п.10 Порядку необхідно було визначити обсяги і терміни виконання робіт. 13.12.2007р. інспекцією складено припис до акту комплексної перевірки використання ПЕР № 18-13/74, яким було зобов'язано ЛМКП «Львівтеплоенерго» до 01.01.2008р. відновити теплову ізоляцію теплової мережі ТЦ Північна -УТ-16. Названий припис був виконаний у встановлений строк, що підтверджено атом від 29.12.2007р., тому винесення постанови від 17.12.2007р. про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших ПЕР є безпідставним.
Відповідно до ухвали суду від 21.02.2008р., неналежного відповідача - Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області, замінено на належного - Державну інспекцію з енергозбереження.
Відповідач проти позову заперечує, мотивуючи свої заперечення тим, що при проведенні перевірки виявлено нераціональне використання теплової енергії на підприємстві внаслідок відсутності теплової ізоляції на ділянці трубопроводів теплової мережі ТЦ «Північна»-УТ-16 . Згідно із п.15 Порядку на підставі акта перевірки приймається рішення про сплату підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР, яке оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Відповідач стверджує, що перевитрати ПЕР на підприємстві позивача не пов'язані з недосконалістю технологічних процесів, а викликані відсутністю теплової ізоляції на ділянці трубопроводів, тому інспекцією правомірно застосовано до позивача на підставі п.»е» ст.11 Закону України «Про енергозбереження» економічні заходи у вигляді підвищеної плати.
За клопотанням відповідача справа розглядається колегією суддів.
За клопотанням сторін суд вийшов за межі строку вирішення спору, встановленого статтею 122 КАС України.
В судовому засіданні оголошувались перерви: 25.03.2008р. - до 15.04.2008р.,15.04. - до 12.05.2008р., 12.05.2008р. -до 04.06.2008р., 04.06.2008р. -до25.06.2008р, 25.06.2008р.- до 06.08.2008р., 06.08.2008р.- до 22.09.2008р.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
В листопаді -грудні 2007року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено перевірку позивача щодо стану використання паливно-енергетичних ресурсів За результатами перевірки складено акт №18-13/74 від 13.12.2007р., згідно із яким перевіркою встановлено, зокрема, відсутність теплової ізоляції на ділянці трубопроводів теплової мережі ТЦ «Північна» -УТ-16 в районі вулиці Ковельської довжиною 1200м в однотрубному вимірі та теплової мережі «Перший тепловивід», «Третій тепловивід» ( ТЕЦ вул. Козельницька,5). Відповідно до розрахунку обсягів нераціонального використання ПЕР до акту перевірки, обсяг нераціонального використання ПЕР внаслідок відсутності теплової ізоляції становить 1692,41 Г\кал/ 17 днів. Представник позивача підписав акт із зауваженнями, в яких вказав, що на даний час завершується будівництво тепломережі від УТ-16, де застосовуються попередньоізольовані трубопроводи з автоматизованою системою контролю, та що за кошти бюджету м. Львова завершуються роботи по ізоляції теплової мережі ТЦ «Північна»- УТ-16 в районі вул. Ковельської, які будуть завершені до 25.12.2007р.
Згідно із Приписом до акту комплексної перевірки від №18-13/74 від 13.12.2007р., зобов'язано позивача в термін до 01.01.2008р. відновити теплову ізоляцію на вказаних об'єктах
Крім того, на підставі названого акту перевірки, ст.11 Закону України «Про енергозбереження» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.1993р. №699 « Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві» прийнято постанову №18-13/45 від 17.12.2007року, якою за перевитрати теплової енергії в обсязі 1692,41 Гкал до позивача застосовано подвійну плату в розмірі 650 662,10грн.
Матеріалами справи підтверджено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області Держенергонагляду вже видався позивачеві припис № 468 Т від 20.06.2007р., в якому встановлювався термін для виконання теплової ізоляції теплової мережі ТЦ «Північна» до 08.10.2007р.
З матеріалів справи вбачається, що на закупівлю послуг з виконання робіт по капітальному ремонту теплотраси від ТЕЦ-2 до УТ-16, в т.ч. по відновленню теплової ізоляції теплової мережі ТЦ «Північна» на суму 4,3 млн. грн., Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради проводився тендер, переможцем якого визначене ТзОВ «Енергоресурс монтаж».
В листі Управління інженерного господарства Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 14.09. 2007р., адресованого Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області, вказано, що на відновлення теплоізоляції за рахунок субвенцій з Державного бюджету на 2008рік враховано кошти в сумі 1600,00тис.грн.
Згідно із актом робочої комісії про прийняття в експлуатацію та передачу на баланс виконаних робіт з капітального ремонту тепломережі ТЕЦ-2 до УТ -16 від 29.12.2007р., затвердженого директором департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради роботи з капітального ремонту тепломережі, зокрема, роботи з теплоізоляції мережі, прийняті в експлуатацію та передані на баланс.
Дослідивши всі обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши подані докази, суд вважає , що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
В силу ст.11, ст.17 Закону України «Про енергозбереження» економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, застосування економічних санкцій за марнотратне використання палива.
Здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших ПЕР підприємствами згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві» від 02.09.1993р №699 ( далі -постанова №699) покладено на Державну інспекцію з енергозбереження.
За перевитрати газу та інших ПЕР внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата у двократному розмірі встановленої ціни на газ та інші ПЕР за річний обсяг перевитрат, що встановлено п.2 Додатку до постанови від 02.09.1993р №699
Згідно із Порядком проведення перевірок ефективності використання паливо-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, за результатами перевірки визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, до яких належать, зокрема, марнотратне споживання ПЕР, викликане їх перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання.
Обсяги марнотратного споживання і прямих втрат ПЕР визначаються у перерахунку на річне споживання або на період від виникнення до виявлення порушення. Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається на підставі акта перевірки. Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.
Матеріалами справи підтверджено, що оскаржуваною постановою на підставі акта перевірки до позивача застосовано подвійну плату в розмірі 650662,10грн. за перевитрати теплової енергії в обсязі 1692,41 Гкал, викликані відсутністю теплової ізоляції на ділянці трубопроводів теплової мережі ТЦ «Північна» -УТ-16.
Однак, як вбачається із матеріалів справи, на момент проведення перевірки за рахунок субвенцій з Державного бюджету проводився капітальний ремонт теплотраси від ТЕЦ-2 до УТ-16 з відновленням теплоізоляції теплової мережі ТЦ «Північна» -УТ-16, пов'язаний з тимчасовим демонтажем теплоізоляції, який потребував значних матеріальних і фінансових ресурсів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 699, якщо перевитрати газу та інших ПЕР викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюється термін для їх виконання.
Аналогічні норми передбачені в пункті 10 Порядку.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що за результатами перевірки інспекцією складається акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством.
Відтак, відповідач правомірно виніс припис від №18-13/74 від 13.12.2007р., в якому встановив термін для відновлення теплоізоляції до 01.01.2008р.
Перевірка виконання приписів акта здійснюється після закінчення терміну їх дії ( п.13 Порядку).
Згідно із п.14 Порядку, залежно від результатів виконання припису обсяги нераціонального використання ПЕР коригуються таким чином:
- у разі невиконання робіт - до їх початкового обсягу додаються перевитрати та прямі втрати, що виникли протягом терміну, встановленого для їх виконання;
- у разі часткового виконання робіт -цей обсяг визначається як перевитрати та прямі втрати енергоресурсів, зумовлені невиконанням частини робіт;
- у разі виконання робіт - обсяги неефективного використання анулюються.
Отже, з аналізу названих вище норм випливає, що економічні санкції за марнотратне використання ПЕР застосовуються на підставі акта перевірки та з урахуванням результатів виконання припису.
Актом робочої комісії про прийняття в експлуатацію та передачу на баланс виконаних робіт з капітального ремонту тепломережі від ТЕЦ-2 до УТ -16 від 29.12.2007р. підтверджено прийняття в експлуатацію виконаних робіт, в тому числі і з відновлення теплоізоляції, відсутність якої була причиною перевитрат ПЕР.
За таких обставин, на думку суду, постанова №18-13/45 від 17.12.2007року про застосування до позивача подвійної плати в розмірі 650662,10грн. за нераціональне ПЕР внаслідок відсутності теплової ізоляції суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки винесена до закінчення терміну виконання робіт, визначеного у приписі, без перевірки виконання припису та без встановлення результатів його виконання..
Доводи відповідача, що рішення про сплату підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР приймається лише на підставі акта перевірки, не заслуговують на увагу, оскільки, як зазначено вище, таке рішення приймається на підставі акта перевірки, однак з урахуванням результатів виконання припису.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 24, 49, 51, 94,122-124, 126, 127, 130, 134, 135, 138, 139, 140, 143, 151-154, 158-163, 167, 186, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд
1. Позов задоволити повністю
Визнати нечинною постанову Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області №18-13/45 від 17.12.2007року «Про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паловно-енергетичних ресурсів».
2. Відшкодувати з Державного бюджету України на корить Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», ідент. код 05506460, адреса: 79040, м.Львів, вул. Д.Апостола,1 - 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили у строки, встановлені ст. 254 КАС України, і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Хабіб М.
Суддя Бортник О.Ю.
Суддя Гриців В.М.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 23.09.2008р.