Постанова від 26.01.2012 по справі 16698/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

26 січня 2012 р. № 2-а- 16698/11/2070

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом

Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова

до Повного товариства "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1"

про стягнення податкового боргу ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Повного товариства "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1", в якому просив стягнути суму боргу ПТ "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1" у розмірі 4419,00 грн. за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів була надіслана відповідачу з поштовим повідомленням за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Але до суду повернувся конверт з позначкою "за закінченням терміну зберігання", згідно ст. 35 ч. 11 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Заперечень проти позову або заяву про визнання позову до суду в десятиденний строк з дня одержання ухвали суду відповідач не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Повне товариство "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1" зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради 01.08.1994 року .

Повне товариство "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1" знаходиться на податковому обліку у ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова з 01.08.1994 року .

01.06.2010 року фахівцями Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань своєчасності подання податкової звітності. За результатами перевірки був складений акт № 1087/15-03-37/21246722 від 01.06.2011 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, яким встановлено порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями та п. 5 розділу ІІІ «Положення про порядок обчислення та сплати до міського бюджету комунального податку» затвердженого рішенням ХІІІ сесії Харківського міської ради народних депутатів ХХІ скликання від 21.03.1996р. «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок обчислення та сплати до міського бюджету комунального податку, затвердженого рішенням виконкому харківської міської ради народних депутатів від 08.06.1994р. № 334» зі змінами та доповненням, неподання розрахунків про сплату комунального податку з 2 кварталу 2007р. - 1 квартал 2010 року.

На підставі акту перевірки ДПІ у у Жовтневому районі м. Харкова було винесене податкове повідомлення-рішення № 0002211530/0 від 05.06.2010 року на суму податкового зобов'язання у вигляді штрафу по комунальному податку у розмірі 2040 грн. Повідомлення-рішення було надіслано відповідачу поштою, але ним не отримано у зв'язку з тим, що адресат не проживає про що складено акт № 1206/15-03-37 від 10.06.2010року про невручення ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова податкового повідомлення .

Також судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що 01.06.2010 року фахівцями Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань своєчасності подання податкової звітності. За результатами перевірки був складений акт №1110/15-01-11/21246722 від 01.06.2010 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, яким встановлено порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями; ст...16.п.16.4 Закону України від 28.12.1994 року №334/94- ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами та доповненнями, платником податку на прибуток не подано декларацію з податку на прибуток підприємств за період з 1 півріччя 2007року по 1 квартал 2010 року.

На підставі акту перевірки ДПІ у у Жовтневому районі м. Харкова було винесене податкове повідомлення-рішення № №1110/15-01-11/21246722 від 01.06.2010 на суму податкового зобов'язання у вигляді штрафу по податку на прибуток приватних підприємств комунальному податку у розмірі 2380 грн. Повідомлення-рішення було надіслано відповідачу поштою, але ним не отримано у зв'язку з тим, що адресат не проживає про що складено акт № 1217/15-01-11 від 10.06.2010року про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення.

Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.

Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України “Про систему оподаткування”, які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про систему оподаткування” контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Згідно з п. 1.2 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та забезпечують правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.

На підставі Закону України “Про систему оподаткування”від 18.02.1997 р., № 77/97-ВР платники податків, зборів (обов'язкових платежів) зобов'язанні сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законом терміни і це зобов'язання припиняється їх сплатою.

Відповідно п.3 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи податкової служби контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Згідно п.п. 16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Пунктом 120.1. статті 120 Податкового кодексу України зазначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до п.п. 54.3.1. п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Пунктом 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України зазначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-III (далі - Закон № 2181-III), який був чинний на час надіслання відповідачеві податкових вимог, встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 Закону № 2181-III податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

За приписами підпункту 6.4.1 пункту 6.4 цієї ж статті податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо:

а) сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;

б) контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;

в) рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;

г)податкові зобов'язання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем до відповідача були надіслані перша податкова вимога № 1/341 від 25.06.2001 р., та друга податкова вимога № 2/573 від 03.09.2010 року, які не отримані про що складено акти про невручення ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова податкової вимоги, які містяться у матеріалах справи.

Відповідно до п.1.17 Закону №2181 визначено, що податкова застава -це спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону.

Пунктом 8.1 ст.8 Закону №2181 передбачено, що з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.

Згідно із п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону 2181 з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.

Відповідно до п.8.3 ст.8 Закону 2181 платник податків має право безоплатно зареєструвати податкову заставу в державних реєстрах застав рухомого чи нерухомого майна, а податковий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі застав за умови строку дії такої податкової застави більш як десять календарних днів.

Також матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача у податковій заставі -витягом з державного реєстру обтяжень рухомого майна № 27923141 від 26.07.2010 року. Відповідно до п.8.7.1. -«а» Закону 2181 - активи платника податків звільняються з податкової застави з дня: а) отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання, а у разі виникнення права податкової застави у зв'язку із неподанням або несвоєчасним поданням податкової декларації - з дня отримання такої податкової декларації контролюючим органом (за умови відсутності порушень платником податків вимог, визначених абзацом другим підпункту 8.2.1 пункту 8.2 цієї статті). Були зміни до витягу з державного реєстру обтяжень рухомого майна № 29272501 від 17.11.2010 року.

04.10.2010 року начальником ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова винесено рішення № 104 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" податкові органи подають до судів позови до підприємств, організацій, установ та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин), пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку у відсотках річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин), узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені Законом визнається сумою податкового боргу платника податків. Окрім того, за визначення п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) під податковим боргом (недоїмкою) розуміється податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин), активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Так як відповідачем не сплачена сума податкового боргу в розмірі 4419,00 грн., суд вважає за необхідне стягнути його в примусовому порядку.

Враховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена, суд вважає вимоги Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова до Повного товариства "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1" про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Повного товариства "ОСОБА_1, ОСОБА_2, "ІНФОРМАЦІЯ_1" (код: 21246722, адреса:61064. м. Харків, вул. Клапцова, буд. 5, кв. 60) суму податкового боргу у розмірі 4419 (чотири тисячі чотириста дев"ятнадцять ) грн.00 коп. за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Панов М.М.