Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
23 січня 2012 р. № 2-а-17858/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
ОСОБА_5, ОСОБА_6
до Управління у справах громадянства,міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області, Заступника начальника Управління у справах громадянства,міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області Чірік О.В., треті особи - Президент України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_4, Міністерство внутрішніх справ України, Начальник Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивачі звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просили суд визнати незаконними дії відповідачів щодо порушення порядку розгляду заяви ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України, зобов'язати розглянути заяву ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України.
В судове засідання, призначене на 23.01.2012р. позивач 1 - ОСОБА_5 не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 27).
В судове засідання, призначене на 23.01.2012р. позивач 2 - ОСОБА_6 не прибула, про час, дату та місце судового засідання була повідомлена належним чином, що підтверджується розпискою в матеріалах справи (а.с. 25), до суду подала заяву з проханням перенести судове засідання у зв'язку з хворобою доньки (а.с. 48) та копію телеграми на підтвердження вказаної обставини (а.с. 49).
Вказане клопотання суд не бере до уваги, з огляду на таке.
Позивачем 2 - ОСОБА_6 до суду було подано копію телеграми, з якої вбачається дата її надіслання 21.01.2020р., крім того, відправником є: ОСОБА_7 (а.с. 49). З матеріалів справи в той же час вбачається, що позивачем 2 - ОСОБА_6 до суду було надано копію пенсійного посвідчення разом з відомостями про призначення пенсії, у якому зазначені відомості про дітей, а саме: про син ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, відомості про наявність доньки ОСОБА_7 - відсутні (а.с. 5). З огляду вказане, суд приходить до висновку про необґрунтованість заяви позивача 2 - ОСОБА_6 про перенесення судового засідання, та відмову у її задоволенні.
Представник відповідача 1 - Управління у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області, в судове засідання, призначене на 23.01.2012р. не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 28), до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 51) та надав письмові заперечення з обґрунтуванням правової позиції сторони по справі з підстав відповідності дій відповідача 1 по розгляду заяви ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи (а.с. 38-39).
Представник відповідача 2 - Заступник начальника Управління у справах громадянства,міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області Чірік О.В., в судове засідання, призначене на 23.01.2012р. не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 29), до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 51).
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
В судове засідання, призначене на 23.01.2012р. третя особа 1 - Президент України, свого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 30).
В судове засідання, призначене на 23.01.2012р. третя особа 2 - Уповноважений Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_4, свого представника не направила, про час, дату та місце судового засідання була повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 31), до суду надала заяву з проханням слухати справу без участі представника третьої особи 3 (а.с. 32).
В судове засідання, призначене на 23.01.2012р. третя особа 3 - Міністерство внутрішніх справ України, свого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 35).
В судове засідання, призначене на 23.01.2012р. третя особа 4 - Начальник Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, свого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 26), до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 52).
Згідно з ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неприбуття в судове засідання представників третіх осіб не є перешкодою для розгляду справи, а тому справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вважає, що перешкод для розгляду справи немає, а саме: відсутня потреба заслухати свідка чи експерта; особи, які беруть участь у справі, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на приписи ч. 6 ст. 128 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України "Про громадянство України" визначено правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про громадянство України" громадянство України набувається за за народженням; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Позивачем - ОСОБА_5, до Управління у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області було подано заяву від 22.06.2011р. про надання громадянства за територіальною ознакою, яка зареєстрована в Управлінні 01.07.2011р. (а.с. 40-42).
24.07.2011р. начальником Управління у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області був затверджений Висновок про результати службової перевірки за зверненням гр. ОСОБА_5, відповідно до обставин, встановлених у останньому, реєстрація осіб, відносно яких застосовані запобіжні заходи, пов'язані обмеженням або позбавленням волі, безпосередньо за місцем установи утримання та оформлення документів про набуття/припинення громадянства України цим особам, законодавством не передбачені (а.с. 45-46).
У зв'язку з закінченням проведення перевірки за заявою ОСОБА_5 від 22.06.2011р., останньому була надані відповідь від 29.07.2011р. № 17/С-512, якою заявник повідомлявся про повернення його заяви про надання громадянства з підстав недотримання процедури подання такої заяви (а.с. 43-44).
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про громадянство України" спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства і підпорядковані йому органи приймають рішення про оформлення набуття громадянства України особами за підставами, передбаченими пунктами 1, 2, 4 - 10 статті 6 цього Закону.
Указом Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" затверджено Порядок, який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" заяви з питань громадянства про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, -оформлюються на ім'я начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі за місцем проживання особи.
Згідно з п. 5 Указу Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою. Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном.
За таких умов, суд приходить до висновку, що розгляд заяви позивача - ОСОБА_5 про набуття громадянства України за територіальним походженням, належить до компетенції Управління у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області, а необхідними умовами для її задоволення є, зокрема, подання заяви особисто, пред'явлення документу, що посвідчує особу заявника та документу про проживання заявника на території України.
Відповідно до п. 24 Указу Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:
а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;
б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
в) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;
- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
З заяви позивача ОСОБА_5 від 22.06.2011р., надісланої останнім поштою, вбачається, що в порушення вимог п. 5 Указу Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України», остання була надіслана відповідачеві поштою, а в порушення вимог п. 24 Указу - не надано документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України. Останні документи ОСОБА_5 просив витребувати відповідача самостійно (а.с. 40-42).
Відповідно до п. 93 Указу Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Враховуючи відсутність заяви позивача 1 - ОСОБА_5 з усуненими недоліками попередьо поданої заяви від 22.06.2011р., провадження по вказаній заяві Управлінням у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області було припинено.
Суд зазначає, що згідно з ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», свобода пересування обмежується щодо осіб, дол. яких відповідно до процесуального законодавства застосовано запобіжні заходи, пов'язані з обмеженням або позбавленням волі.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевказані приписи, суд приходить до висновку, що реєстрація осіб, щодо яких застосовані запобіжні заходи, пов'язані з обмеженням або позбавленням волі, безпосередньо за місцем розташування місця попереднього ув'язнення, оформлення документів про набуття/припинення громадянства України, законодавством не передбачено.
Крім того, з листа Харківського слідчого ізолятора вбачається, що паспорт на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, в особовій справі вказаної особи відсутній (а.с. 55).
Стосовно подальшого розгляду заяви ОСОБА_5 від 22.06.2011р. після встановлення неможливості її задоволення відповідачем, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Згідно з ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
З досліджених в судовому засіданні заяви позивача 1 - ОСОБА_5, відповіді відповідачів та матеріалів справи встановлено, що відповідачами в межах законодавчо встановлених повноважень в повному обсязі надано відповідь на звернення позивача, за поданою позивачем заявою відповідачами були прийнято рішення у відповідності до вимог діючого законодавства.
За таких умов, суд приходить до висновку, про відповідність дій відповідачів по розгляду заяви ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що позовні вимоги позивача 1 - ОСОБА_5 щодо зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України, задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог позивача 2 - ОСОБА_6 про визнання незаконними дій відповідачів в порушення порядку розгляду заяви ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України, зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_5 від 22.06.2011р. про надання йому громадянства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до п. 8 ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
З матеріалів справи вбачається, що предметом судового розгляду були дії відповідачів щодо розгляду заяви позивача 1 - ОСОБА_5 від 22.06.2011р., який у свою чергу, є повнолітньою, дієздатною особою. В той же час, відсутні будь-які відомості, що позивач 2 - ОСОБА_6, зверталась до відповідачів в інтересах позивача 1 - ОСОБА_5 з відповідною заявою, або є його представником (за законом або дорученням), опікуном або піклувальником. За таких умов, суд не вбачає в діях відповідачів по розгляду заяви позивача 1 - ОСОБА_5 від 22.06.2011р., порушення прав, свобод та інтересів позивача 2 - ОСОБА_6, з огляду на що суд у задоволенні позовних вимог позивачу 2 - ОСОБА_6 відмовляє внаслідок відсутності порушеного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6, 8, 24 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001р. № 2235-III, ст.ст. 3, 12 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003р., ст.ст. 1, 3, 15, 20 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996р. за № 393/96-ВР, Указу Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України», ст.ст. 2, 3, 11, 12, 51, 71, 94, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1, ст. 163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області, Заступника начальника Управління у справах громадянства,міграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління МВС України в Харківській області Чірік О.В., треті особи - Президент України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_4, Міністерство внутрішніх справ України, Начальник Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
2. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Волкова Л.М.