Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
м.Харків
12 січня 2012 р. №2а-11997/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Курило В.О.,
за участю: прокурора - Суходубової І.В.,
третьої особи - ОСОБА_1,
представника третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Харківського міжрайонного прокурора Харківської області до Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області, треті особи - ОСОБА_3, Селянське (фермерське) господарство "Іван", ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування рішення, -
Харківський міжрайонний прокурор звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання незаконним рішення від 10.10.2008 року "Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства" поблизу траси Харків - Сімферополь в с.Покотилівка та його скасування, у зв'язку з тим, що відповідачем було відхилено протест на зазначене рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Харківською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку законності прийняття зазначеного рішення Покотилівською селищною радою Харківського району Харківської області, в ході якої встановлено, що дане рішення прийнято без попереднього визначення та обстеження земельної ділянки, внаслідок чого порушуються права суміжних землекористувачів.
Крім того, в ході перевірки встановлено, що земельна ділянка, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої надано гр.ОСОБА_4, перетинається з земельною ділянкою, площею 10,93га., яка знаходиться в користуванні ОСОБА_1 на підставі державного акту на право постійного користування землею від 09.10.2000 року. Враховуючи, що земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні гр. ОСОБА_1 на підставі державного акту на право постійного користування від 09.10.2000 року, вона не може бути надана у користування гр. ОСОБА_4, для ведення особистого селянського господарства.
Харківською міжрайонною прокуратурою в межах повноважень, передбачених статтею 21 Закону України "Про прокуратуру", 13 квітня 2009 року винесено протест №03-24вих-09 на рішення XVIII сесії V скликання Покотилівської селищної ради "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4" від 10.10.2008 року. Рішенням XXIII сесії V скликання Покотилівської селищної ради від 16.04.2009р. протест заступника Харківського міжрайонного прокурора було відхилено.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд адміністративний позов задовольнити.
Відповідач - Покотилівська селищна рада Харківського району Харківської області - у судове засідання уповноваженого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, на адресу суду надав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.
Також відповідачем у відповідності до ч.2 ст.51, ч.1, 3 ст.112 КАС України до суду подано заяву про визнання адміністративного позову. Даною заявою відповідач визнає повністю позов прокурора щодо визнання незаконним та скасувати рішення 11 сесії 5 скликання Покотилівської селищної ради від 10 жовтня 2008 року "Про надання дозволу на розробку проекту - землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4.".
Представник третьої особи без самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні позивача - Селянського (фермерського) господарства "Іван" - під час судового розгляду справи зазначив, що існують усі підстави для задоволення адміністративного позову у повному обсязі, у зв'язку з чим рішення Покотилівської селищної ради "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4." є незаконним та підлягає скасуванню у судовому порядку.
Третя особа без самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 - у судовому засідання вимоги адміністративного позову підтримав та просив суд позов задовольнити.
Третя особа без самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 - у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причин неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань на адресу суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та третьої особи ОСОБА_4
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням XVIII сесії V скликання Покотилівської селищної ради від 10.10.2008р. надано дозвіл гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки поблизу траси Харків - Сімферополь орієнтованою площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства в сел. Покотилівка Харківського району Харківської області; зобов'язано гр. ОСОБА_4 надати для розгляду та затвердження на сесії Покотилівської селищної ради розроблений та погоджений згідно з вимогами чинного законодавства проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в термін 6 місяців з дня прийняття рішення.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що згідно вимог статті 12 Земельного кодексу України (із змінами та доповненнями у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України та статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень органів місцевого самоврядування належать питання щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування для всіх потреб із земель відповідних територіальних громад. До повноважень органів виконавчої влади належать питання щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування для всіх потреб із земель державної власності у межах населених пунктів та за їх межами, крім випадків, визначених частинами третьою та сьомою статті 122 Кодексу.
Приписами статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч.3 статті 116 ЗК України).
Положеннями ч.1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
Згідно із частиною сьомою вказаної статті відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Таким чином, надання селищною радою дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки є попередньою згодою на одержання її у власність.
Надання гр.ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства, було здійснено органом місцевого самоврядування без фактичної перевірки матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки, без з'ясування наявності у інших осіб правових титулів (права власності чи права користування) щодо зазначеної земельної ділянки та інших суміжних ділянок.
Під час судового розгляду справи встановлено, що земельна ділянка площею 2,0 га. (дозвіл на розробку проекту відведення якої надано гр.ОСОБА_4.) частково накладається (перетинається) із земельною ділянкою, яка знаходиться на праві постійного користування у гр. ОСОБА_1, на підставі акту на право постійного користування землею серії ІV-ХР №000292, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №349 від 09.10.2000 року. Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи схемою розташування земельної ділянки, що відводиться гр.ОСОБА_4 та ситуаційною схемою з кресленням земельної ділянки гр. ОСОБА_1
Суд зазначає, що прийняття Покотилівською селищною радою Харківського району Харківської області рішення від 10.10.2008р. "Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки поблизу траси Харків - Сімферополь орієнтованою площею 2,0га. для ведення особистого селянського господарства в сел. Покотилівка Харківського району Харківської області", було здійснено без врахування того, що частина зазначеної земельної ділянки вже перебувала у постійному користуванні гр. ОСОБА_1 для ведення селянського (фермерського) господарства, на підставі державного акту серії ІV-ХР №000292 від 09.10.2000р.
Як вбачається із листа Держземінспекції у Харківській області №15/5638 від 16.12.2009р. з виїздом на місце та з ретельним вивченням матеріалів Покотилівської селищної ради, на підставі яких приймалися рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства встановлено, що відведення даної земельної ділянки здійснюється з порушенням ч.2 ст.149 Земельного кодексу України, а саме: не проведено процедуру вилучення земельної ділянки за погодженням з землекористувачем, оскільки дана земельна ділянка перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_1 для ведення селянського (фермерського) господарства згідно державного акту на правої постійного користування землею серії ІV-ХР №000292, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 349 від 09.10.2000р.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що надання Покотилівською селищною радою Харківського району Харківської області дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр.ОСОБА_4, без попереднього припинення права постійного користування земельною ділянкою у гр. ОСОБА_1, в порядку та з підстав визначених Земельним кодексом України, прямо порушує права зазначеної особи як землекористувача земельної ділянки.
Також суд враховує, що 01 грудня 2011 року через канцелярію суду відповідачем - Покотилівською селищною радою подано заяву про визнання адміністративного позову (вх. №01-17/78226), яка підписана в.о. Покотилівського селищного голови ОСОБА_5
Повноваження виконуючого обов'язки голови Покотилівської селищної ради ОСОБА_5 на підписання заяви про визнання адміністративного позову підтверджуються рішенням від 31.08.2011 року "Про обрання секретаря Покотилівської селищної ради" та рішенням від 31.08.2011 року "Про дострокове припинення повноважень Покотилівського селищнього голови".
Як вбачається із вказаної заяви, відповідач помилково прийняв рішення від 10.10.2008 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_4" без належного пересвідчення про наявність вільних земельних ділянок, однак скасувати зазначене не може в зв'язку з тим, що особа набувач землі оформила документи на неї.
В заяві про визнання адміністративного позову також вказано, що Покотилівській селищній раді були відомі обставини землекористування СФГ "Іван" на підставі Державного акту, виданого фермеру ОСОБА_1, оскільки СФГ "Іван" дійсно неодноразово було стороною по господарським справам за участю Покотилівської селищної ради. Реєстрація земельної ділянки за головою СФГ "Іван" ОСОБА_1 підтверджується витягом Держкомітету України по земельних ресурсах №4179 від 27.02.2007р., довідкою ХРВ ХРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру" від 10.07.2007р., висновками Держземінспекції за наслідками перевірки, призначеної Харківською міжрайонною прокуратурою.
Суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.51 КАС України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Згідно ч.1 стаття 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу (ч.3 статті 136 КАС України).
Відповідно до вимог ч.3 статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи незаконність прийнятого рішення від 10.10.2008 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_4", суд вважає за можливе прийняти визнання відповідачем адміністративного позову.
Крім цього, враховуючи протиправний характер оскаржуваного рішення, дії відповідача щодо визнання адміністративного позову не суперечать закону та не можуть порушувати чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до п.2 ст. 71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень покладається саме на відповідачів.
Таким чином, рішення Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 10.10.2008 року "Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства" є незаконним та підлягає скасуванню у судовому порядку.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає вимоги позивача правомірними та обґрунтованими, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог статті 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Харківського міжрайонного прокурора Харківської області до Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області, треті особи - ОСОБА_3, Селянське (фермерське) господарство "Іван", ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати рішення XVIII сесії V скликання Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 10.10.2008р. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4". < Сума задоволення > < Текст >
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16.01.2012 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.