Справа № 2-а/1970/4006/11
"12" січня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, суд -
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Тернопільського обласного військового комісаріату (далі відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, зокрема позивач просить визнати протиправними дії Тернопільського обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням премії відповідно до наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року та № 355 від 25.06.2011 року та зобов'язати Тернопільський обласний військовий комісаріат надати довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням премії, встановленого Наказами Міністра оборони України № 576 від 5 листопада 2010 року та № 355 від 25.06.2011 року для скерування її до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для перерахунку пенсії.
Позов мотивовано тим, що на письмове звернення позивача відповідач безпідставно відмовив йому у видачі довідки про грошове забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»і постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року з урахуванням наказів Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 року та № 355 від 25.06.2011 року стосовно підвищення премії. Так, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Премія є складовою грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія. Незважаючи на те, що вище вказаними наказами Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 року та № 355 від 25.06.2011 року були збільшені розміри премій військовослужбовцям до 55 і 90 відсотків посадового окладу, позивач отримує пенсію в попередніх розмірах без врахування збільшеного грошового забезпечення військовослужбовців у 2010, 2011 роках. Бездіяльність державних органів, які здійснюють призначення, виплату та перерахунок пенсій призвела до порушення його законних прав на перерахунок пенсії.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з мотивів вказаних у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, проти його задоволення заперечила та пояснила, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Із-за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України видача довідки позивачу про грошове забезпечення для перерахунку пенсії є неможливим. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не направляло списки військовослужбовців яким необхідно перерахувати грошове забезпечення в Тернопільський обласний військовий комісаріат. Тому дії Тернопільського обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення відповідають вимогам чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 02.12.2011 року звернувся до Тернопільського обласного військового комісаріату із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення для здійснення перерахунку і виплати пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року з урахуванням наказів Міністерства оборони України № 567 від 05.11.2010 року та № 355 від 25.06.2011 року стосовно підвищення премій.
Своїм листом від 08.12.2011 року №12/4660 Тернопільський обласний військовий комісаріат відмовив позивачу у видачі вказаної довідки з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».
Згідно пункту 1 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Враховуючи те, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення чи додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, Кабінетом Міністрів України не приймалося , а тому суд приходить до висновку, що відмова Тернопільського обласного військового комісаріату у видачі довідки відповідачу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідає вимогам чинного законодавства України.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є Накази Міністра оборони України за № 576 від 05 листопада 2010 року, № 355 від 25 червня 2011 року, оскільки законодавством чітко визначено підстави проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», і цією підставою є рішення Кабінету Міністрів України про зміну ( введення нових) щомісячних видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 статті 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких встановлених обставин, суд приходить до висновку, що відмова Тернопільського обласного військового комісаріату у видачі довідки позивачу про розмір грошового забезпечення для скерування її до Головного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області для проведення перерахунку пенсії відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак підстав для задоволення позовних вимог немає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.