Справа № 2-а/1970/4088/11
"10" січня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, суд -
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області, надалі відповідач, про зобов'язання вчинити певні дії, зокрема позивач просить зобов'язати Управління ДАІ видати дозвіл на заміну кузова Рено-21 на кузов Рено-Лагуна.
Позов мотивовано тим, що позивач звернувся у Тернопільське Управління ДАІ із заявою про видачу дозволу на заміну кузова в легковому автомобілі марки Рено 21 на кузов марки Рено-Лагуна 1997 року. Однак у видачі дозволу на заміну кузова було відмовлено на основі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 р. пункту 9 абзацу 3, де зазначено, що державна реєстрація (перереєстрація) легкових автомобілів або виготовлених на їх базі автомобілів, що переобладнані шляхом заміни кузова на кузов іншої марки, моделі, серії чи модифікації (крім автомобілів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком), не допускається.
На думку позивача, відповідач неправомірно відмовив йому у видачі дозволу, оскільки такий транспортний засіб був зареєстрований до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року, а отже на нього не поширюються вимоги абз.3 п.9 Порядку державної реєстрації від 23.12.2009 р.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з мотивів вказаних у позовній заяві та просив позов задоволити
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справ за його відсутності не надходило. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних доказів відповідно до ч.4 ст.128 КАС України.
Суд, заслухавши у судовому засіданні позивача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, не підтверджені, а отже, не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та пояснень позивача 16.08.2011 року позивач звернувся у Тернопільське Управління ДАІ із заявою про видачу дозволу на заміну кузова в легковому автомобілі марки Рено 21 1986 року випуску номерний знак НОМЕР_1 № кузова НОМЕР_2, який зареєстрований на ОСОБА_2 03.02.1996 року, на кузов марки Рено-Лагуна 1997 року випуску № НОМЕР_3. За результатами розгляду заяви відповідач відмовив у задоволенні заяви на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року пункту 9 абзацу 3, оскільки у зв'язку з переобладнанням шляхом зміни кузова зміниться модель автомобіля.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 32 Закону України «Про дорожній рух» переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України.
Не дозволяється без погодження з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або іншої спеціально уповноваженої на це Кабінетом Міністрів України організації переобладнання, що призводить до зміни повної маси і її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії.
Згідно ст. 34 Закону України «Про дорожній рух»державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України.
Порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог зазначеної норми постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998р. затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі-Порядок).
29.12.2009 року до вказаного Порядку внесені зміни Постановою Кабінету Міністрів України № 1371 від 23.12.2009р., згідно яких абзац 3 пункту 9 цього Порядку, викладено в новій редакції, та зазначено, що державна реєстрація (перереєстрація) легкових автомобілів або виготовлених на їх базі автомобілів, що переобладнані шляхом заміни кузова на кузов іншої марки, моделі, серії чи модифікації (крім автомобілів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком), не допускається.
Крім того, пунктом 37 Порядку встановлено, що державна реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни).
Переобладнання транспортних засобів шляхом заміни кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери, здійснюється за попередньою згодою підрозділів Державтоінспекції.
Переобладнання транспортного засобу, у результаті якого змінюється його повна маса та її розподіл за осями, центр ваги, тип двигуна, його вага і потужність, колісна база чи колісна формула, система гальмового і рульового керування та трансмісії, здійснюється за погодженням з виробниками транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, або з державним підприємством «ДержавтотрансНДІпроект» чи Центром безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС. Зазначене погодження може надаватися тільки після проведення огляду транспортних засобів із дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку та надання зазначеним установам відповідного акта, засвідченого підписом посадової особи, що скріплений печаткою підрозділів Державтоінспекції.
Однак, позивачем не надано доказів, що переобладнання транспортного засобу, не призведе зміни його повної маси, типу двигуна, його ваги і потужності, системи гальмового керування, а також моделі транспортного засобу. Крім того, судом не здобуто доказів того, що позивачем надано відповідачу належні документи, передбачені п.37 Порядку у випадку переобладнання автомобіля.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача є правомірною, а тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд не приймає до уваги, як доказ, твердження позивача про те, що його транспортний засіб зареєстрований до набрання чинності Порядку, а тому він має право на його переобладнання згідно законодавства, що діяло на момент реєстрації автомобіля.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії -відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.